Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Lato jednak z fontannami

(Zam: 21.07.2020 r., godz. 13.58)

Gmina uruchomiła fontanny na placu Miejskim, które jeszcze do połowy lipca były nieczynne.



  • fot. Justyna Pochmara
Działa także fontanna przy ul. Sowińskiego „Wierzymy, że nasi mieszkańcy są rozsądni i w celu uniknięcia zakażenia będą zachowywać odpowiednią odległość od innych osób przebywających na placu” - zakomunikował Urząd Miejski.

Główny Inspektorat Sanitarny na początku lipca wydał komunikat, w którym w kontekście epidemii COVID-19 poinformował m.in., że „Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe”.

Pełna treść komunikatu wydanego na podstawie opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny:
„Główny Inspektor Sanitarny informuje, iż rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wprowadza zakazu w zakresie funkcjonowania fontann oraz tężni ulicznych.
Fontanny różnego typu i zespoły fontann w formie parków fontann, instalacje wodne typu ”dry plaza”, tężnie uliczne – są formą atrakcji wodnych, stanowiących urozmaicenie odpoczynku i zachętę do spędzania czasu w ich sąsiedztwie. Przyciągają one licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie przez nich dystansu społecznego – jednego z głównych środków zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia.

Ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego ma w praktyce niewielkie znaczenie.

W zapobieganiu zakażeniom w powyższych sytuacjach podstawowe znaczenie ma w związku z tym:
- zachowywanie dystansu społecznego – pozostawanie w odległości min. 2 m od innych odwiedzających (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających); unikania zgromadzeń i spotkań w większym gronie;
- zakrywanie ust i nosa – przy pomocy maseczki lub chustki, w tym także przy korzystaniu z tężni;
- częste mycie i dezynfekcja rąk.
Skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (min. 2 m lub więcej w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu. Dezynfekcja wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, nie tylko z uwagi na SARS-CoV-2 – jest szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”, w których z góry zakłada się możliwość korzystania przez odwiedzających z zabawy lub ochłodzenia wodą. W fontannach, w których nie jest wytwarzany aerozol wodny, przy korzystaniu z nich zgodnie z przeznaczeniem, tj. jako ornamentu dezynfekcja wody ma mniejsze znaczenie, podobnie jak w instalacjach przepływowych[1].

Tężnie uliczne należy rozpatrywać w tych samych kategoriach jak omówione wyżej atrakcje wodne – także i w tym przypadku problematycznie pozostaje przede wszystkim skupianie się większych ilości ludzi wokół powyższych urządzeń, jako główny czynnik ryzyka transmisji zakażeń SARS-CoV-21.
W trakcie odpoczynku w miejscach, w których jest wytwarzany aerozol wodno-powietrzny, a gdzie z uwagi na zagęszczenie osób odwiedzających wskazane jest używanie maseczki nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia. Wilgotna maseczka utrudnia oddychanie, a ponadto nie spełnia swojej roli ochronnej. Dotyczy to także chust i tkanin, używanych zamiast maseczek.”

Wcześniej Główny Inspektor Sanitarny nie zalecał uruchomiania fontann twierdząc, że aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząstek koronawirusa.
J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 22.07.2020 r., godz. 12.37
a jak tam układ towarzyski? przejął już wyszkowskie łęgi? to dopiero wałek dla cba
Dodane przez legutko, w dniu 22.07.2020 r., godz. 20.42
Kovid już nie straszny?
Dodane przez WYSZKOWSKI SALÓN BEZ KIBLA, w dniu 23.07.2020 r., godz. 06.42
Na Patelni Nowosielskiego za 12 mylonów, muszą być WYTRYSKI.
Kibel Mieski
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2020 r., godz. 12.34
A dzieci dalej sikają do fontanny, bo przy projekcie dla 12 milionów, nie starczyło na WC. Takie standardy obowiązują w Wyszkowie, Grzesiowi i jego spółce toaleta niepotrzebna, tak nauczony, że pod drzewko.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2020 r., godz. 13.20
kw zaprasza, można się częstować za darmo, za koszmarny plac miejski już zapłaciliśmy
Wyszków - kloaka pod gruszą
Dodane przez Wanda, w dniu 23.07.2020 r., godz. 13.41
Komptromitacja, gddzie na placu za kilkanaście mln ludzie sikają i wypróżniają się po krzakach. To standardy już nawet nie rząśnickie pani wiceburmistrz.
Dodane przez ~(), w dniu 24.07.2020 r., godz. 07.15
zaraz podłapią i zbudują szalet z jedną kabiną za następne 12 milionów

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta