Reprezentacja powiatu z medalem starosty ostrowskiego
(Zam: 28.08.2019 r., godz. 12.42)Drużyna reprezentująca powiat wyszkowski triumfowała w I Zawodach Strzeleckich Starosty Ostrów Mazowiecka zorganizowanych w 99. rocznicę bitwy, która miała miejsce w dniach 1-3 sierpnia 1920 roku na ziemiach powiatu ostrowskiego i przeszła do historii jako Bitwa nad Bugiem.
Organizatorzy zaprosili zespoły 3-osobowe, głównie ze służb mundurowych i wojskowych, grupy o charakterze prowojskowym oraz zaprzyjaźnione jednostki samorządu terytorialnego. Rywalizowano na dystansie 50 metrów w pozycji leżąc z karabinka Beryl wz. 96 kal. 223 oraz na dystansie o połowie krótszym z pistoletów 9 mm Glock model 17, 19 oraz CZ P09. Zawodnicy podzieleni zostali na kategorie pod nazwą „(Z)awodowcy” tj. służby mundurowe i osoby z licencją polskiego związku strzelectwa sportowego oraz drugą kategorię „(A)matorzy”.
Już po pierwszej części-karabinowej zawodów drużyna składająca się z przedstawicieli samorządowców powiatu wyszkowskiego wysunęła się na prowadzenie osiągając rezultat 286/300. Doskonale z bronią długą poradził sobie komendant Straży Miejskiej w Wyszkowie, członek Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Mirosław Wysocki, którego tarcza NT 23P, czyli popularne „Popiersie żołnierza” wskazywała 99 punktów na 100 możliwych. Tuż za nim uplasował się kolega z drużyny, wicestarosta powiatu wyszkowskiego Leszek Marszał (97). W rywalizacji pistoletowej role się odwróciły i ostatecznie panowie podzielili się dwoma pierwszymi miejscami na podium w klasyfikacji indywidualnej. Drużynowo wynik uzupełnił Wojciech Kondeja (kierownik Referatu Uprawnień i Licencji w Wydziale Komunikacji) ustrzeliwując bardzo dobre 8 miejsce w „generalce”.
- Składam serdeczne podziękowania dla Wyszkowa, który, muszę przyznać, zmobilizował mnie do organizacji tego typu zawodów pokazując w czerwcu na strzelnicy w Popowie, że można i warto – komentował wydarzenie podczas ceremonii zakończenia i wręczenia nagród starosta ostrowski Zbigniew Chrupek. – Mam nadzieję, że patriotyczne zmagania strzeleckie upamiętniające polskich bohaterów 1920 roku na stałe zagoszczą w kalendarzu naszych imprez.
Zwycięzcy w kategoriach indywidualnych otrzymali srebrne orły, natomiast drużynowo ryngrafy z orłem. Wśród rywalizujących w Ciechanowcu znalazła się również reprezentacja Wojskowej Komendy Uzupełnień z Wyszkowa, która uplasowała się ostatecznie na 6 miejscu.
Klasyfikacja indywidualna mężczyzn OPEN (Z+A):
1. Leszek Marszał (Powiat Wyszkowski) Karabin centralnego zapłonu 97 + Pistolet centralnego zapłonu 86 = 183
2. Mirosław Wysocki (Powiat Wyszkowski) Kcz 99 + Pcz 79 = 178
3. asp. szt. Marek Brzuski (KP Małkinia Górna) Kcz 92 + Pcz 82 = 174
4. Maciej Kamiński (Lipski Team) Kcz 95 + Pcz 77 = 172
5. podinsp. Mirosław Olszewski (KPP w Ostrowi Mazowieckiej) Kcz 97 + Pcz 75 = 172
6. mjr Robert Dymerski (WKU Wyszków) Kcz 88 + Pcz 80 = 168s
7. Karol Malec (22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie) Kcz 94 + Pcz 74 = 168
8. Wojciech Kondeja (Powiat Wyszkowski) Kcz 90 + Pcz 77 = 167
9. Daniel Kacprzak (52 Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej) Kcz 94 + Pcz 73 = 167
10. Mateusz Ponichtera (Urząd Gminy Andrzejewo) Kcz 96 + Pcz 69 = 165
Klasyfikacja drużynowa (Z+A):
1. Powiat Wyszkowski 528/600 (Leszek Marszał 183, Mirosław Wysocki 178, Wojciech Kondeja 167)
2. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej 453
3. 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie 442
4. Koło Nr 84 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Komorowie 442
5. 52 Batalion Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej 440
6. WKU Wyszków 430
Wydarzenie miało na celu upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce na terenie obecnych gmin powiatu ostrowskiego: Boguty Pianki i Nur. Ataki armii radzieckiej dowodzonej przez generał Michaiła Tuchaczewskiego zmusiły polskich dowódców do obrony na linii rzeki Nurzec. Szczególnie zacięte walki stoczono 2 sierpnia 1920 roku broniąc miejscowości Zaszków, a kolejne radzieckie ataki zostały odparte, co spowodowało, że radzieccy dowódcy nie mogąc złamać oporu Polaków postanowili oskrzydlić wojska polskie i odciąć je od przepraw przez Bug w Nurze i Małkini.
Rankiem 3 sierpnia 1920 roku uderzeniem w kierunku Bogut Pianek, odparli polskie oddziały do linii Żeber Laskowiec-Tymianki. Kontruderzenie oddziałów grupy operacyjnej generała Jana Piotra Rządkowskiego doprowadziło do odzyskania przez Polaków linii Czyżewo-Boguty-Nowodwory i osłoniło odwrót polskich oddziałów za Bug.
Dzięki waleczności polskich żołnierzy wspieranych przez okolicznych mieszkańców możliwe było powstrzymanie marszu Armii Czerwonej na Warszawę na przeszło 3 dni. Każde opóźnienie marszu Rosjan było bezcenne dla polskiego dowództwa przygotowującego obronę stolicy.
Org.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl