Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2024 r., imieniny Janusza, Konrada



Będzie przypominał o jubileuszu Polski

(Zam: 22.11.2018 r., godz. 18.59)

11 listopada oficjalnie zaprezentowano Maszt Niepodległości, który został zamocowany przy ul. Berka Joselewicza. Ma być on trwałą pamiątką po obchodach w naszym mieście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inauguracja masztu znalazła się w programie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Obok masztu samorząd zamontował tablicę zawierającą jego historię. Nie jest to bowiem zwykła konstrukcja, która znalazła swoje miejsce nieopodal rzeki. Maszt został kupiony dzięki pieniądzom, które Klub Żeglarski „Spinaker” pozyskał w trakcie zbiórki publicznej. „W celu nadania wielkości symboliki zorganizowany został spływ Bugiem i Wisłą z Wyszkowa do Gdańska. Na tę okoliczność zbudowano tratwę „Pielgrzym”, zamontowano na niej ów 18-metrowy maszt i nazwano go Masztem Niepodległości” – czytamy w opisie znajdującym się na tablicy. „Proces powstawania tratwy trwał kilka miesięcy, głównym wykonawca technicznym był Henryk Książek. „Pielgrzym” miał wymiary 5x10 m. Zarówno budowa, jak i sama wyprawa zostały sfinansowane przez Macieja Paradowskiego. Materiałów promocyjnych oraz dodatkowego wsparcia finansowego na realizację ekspedycji udzieliła również Gmina Wyszków”.
Inicjatorem przedsięwzięcia i komandorem spływu był Wojciech Chodkowski. Rejs rozpoczął się 15 sierpnia, w dniu obchodów Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego. Na tratwie płynęli przedstawiciele Klubu Żeglarskiego „Spinaker”, Ligi Morskiej i Rzecznej (patron spływu) oraz goście. Odwiedzili m.in. Nowy Dwór Mazowiecki, Czerwińsk, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Tczew, Gdańsk. 1 września uczestnicy spływu, przepłynąwszy 600 km, uczestniczyli na Westerplatte w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta