Świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
(Zam: 19.08.2017 r., godz. 07.37)Po zasiłku chorobowym można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. W ubiegłym roku ponad 28 tysięcy osób na Mazowszu skorzystało ze takiego wsparcia. Suma wypłat w województwie wyniosła 320 mln zł.
Na zwolnieniu lekarskim można być nieprzerwanie przez 182 dni, przy czym w przypadku ciąży i gruźlicy jest to 270 dni. Niestety, nie zawsze ten okres wystarczy na pełen powrót do zdrowia. Świadczenie rehabilitacyjne pozwala na kontynuowanie leczenia i rehabilitację przez maksymalnie 12 miesięcy. Można je otrzymać, o ile lekarz orzecznik stwierdzi, że jest szansa na powrót do zdrowia.
Komplet dokumentów powinien trafić do właściwego według miejsca zamieszkania oddziału ZUS co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ Zakład ma na wypłatę 30 dni od momentu przyznania tego zasiłku.
Świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maksymalnie przez rok. O tym, czy się należy, decyduje lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej ZUS wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Warto podkreślić, że może się o nie starać nie tylko pracownik, ale również zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą – o ile podlegali ubezpieczeniu chorobowemu (wypadkowemu, jeżeli przyczyną niezdolności do pracy była choroba zawodowa lub wypadek przy pracy).
Nie ma jednej wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku pracownika przez pierwsze 90 dni będzie ono wynosić 90 proc. przeciętnych zarobków, a za pozostały okres 75 proc. 100 proc. dostaniemy natomiast w przypadku ciąży lub wypadku przy pracy czy też choroby zawodowej. W grudniu 2016 roku średnie świadczenie rehabilitacyjne wypłacone w kraju wyniosło ok. 1 568 zł miesięcznie. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego płatnikiem jest ZUS lub pracodawca – zależy to od wielkości firmy.
Więcej informacji o świadczeniu rehabilitacyjnym, w tym o wymaganych dokumentach znajduje się na stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS.
Oprac. J.P.
Na podstawie informacji z ZUS
Komentarze
Dodane przez Molska, w dniu 19.08.2017 r., godz. 12.05
Życie w grzechu zamienia się w odgrodzone murem getto.
Życie w grzechu zamienia się w odgrodzone murem getto.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl