Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Przypomnieli melodie bardów

(Zam: 21.12.2016 r., godz. 13.10)

Zamordowanemu w 1949 r. przez UB absolwentowi wyszkowskiego ogólniaka Wiesławowi Boruckiemu poświęcono XI Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności”.

Młodzież w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida wykonała piosenki popularnych artystów będące komentarzem do realiów schyłkowego okresu PRL-u.

I LO organizuje przegląd w ramach obchodów Dnia Wolności i Solidarności ustanowionego przez polski Parlament. Odbywa się co roku na rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Uczestniczą w nim uczniowie nie tylko I LO, ale też innych placówek, a wśród słuchaczy są mieszkańcy naszego miasta. Młodzież urodzona po upadku komunizmu w Polsce, niepamiętająca czasów PRL-u wykonuje utwory silnie osadzone w realiach Polski lat 70. czy 80. XX w. Śpiewa pieśni kontestatorów życia politycznego, komentatorów szarej rzeczywistości zniewolenia. To pieśni pełne emocji, ważnych życiowych tez, które nadal są aktualne i które skłaniają do refleksji na temat wartości solidarności, wolności, odwagi itp.
Zebrani 9 grudnia w sali gimnastycznej I LO wspominali ofiary stanu wojennego, systemu komunistycznego w Polsce, m.in. Grzegorza Przemyka – maturzystę, syna znanej działaczki opozycyjnej, poetę, który został śmiertelnie pobity przez milicję. Wysłuchali jednego z jego wierszy w interpretacji Aleksandry Góralewskiej, fragmentu powieści George’a Orwella „Rok 1984”, który przeczytał Jakub Truchel. Obejrzeli też krótki film o stanie wojennym przygotowany przez absolwenta szkoły Macieja Najmołę.
W trakcie niemal dwugodzinnego przeglądu pieśni wystąpili: Paulina Trętowska i Oliwia Jabłońska z Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie, Sylwia Książek, Sandra Cyran, Natalia Urbanowska z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, Natalia Prucnal z Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, Klaudia Nasiadka z ZS nr 1, Karina Kwiatkowska z ZS nr 1 oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. Rafał Żurawski, Łukasz Krawczyk, Piotr Nowak, Marcin Rozwadowski wykonali: „Kto Cię obroni Polsko” z repertuaru KSU, „Nigdy” zespołu Moskwa, „Na ulice” Armii, „Ziemi sól” Proletaryatu. Jakub Nowak, Piotr Nowak, Szymon Karp, Oskar Góralewski, Iza Michalik, Kalina Kur, Julia Rudnik, Paweł Nasiadko zagrali „Urodziłem się w Polsce” Złych Psów, „Dorosłe dzieci” Turbo i „Mówię ci, że…” Tiltu. „Balladę o Janku Wiśniewskim”, a także „Spytaj milicjanta” Dezertera zagrali Kacper Zyśk, Filip Knap, Stanisław Rogulski, Maciej Mróz, Jakub Rudnik. Hanna Kwaśny zaśpiewała „Oskarżeni o wierność” Andrzeja Kołakowskiego oraz „Kołysankę 1947”. Aleksandra Góralewska i Mikołaj Szulc wykonali „Historie zagubione” Marceliny i Maleo Reggae Rockers oraz „Jest takie miejsce” Marty Bizoń.
Niespodziankę dla wykonawców przygotował Roman Grus – absolwent wyszkowskiego LO, właściciel studia nagrań, miłośnik muzyki. Dwóm wyłonionym przez siebie zespołom przyznał nagrodę, którą jest możliwość nagrania w jego studiu utworu. Wyróżnił w ten sposób Rafała Żurawskiego, Łukasza Krawczyka, Piotra Nowaka, Marcina Rozwadowskiego oraz Aleksandrę Góralewską i Mikołaja Szulca.
– Maturę zdawałem w 1983 r. Wtedy też grały rockowe zespoły, było to zjawisko tzw. młodej generacji. Naszym marzeniem było znaleźć się w studiu nagrań – podkreślił Roman Grus, który zwrócił uwagę na ambitną warstwę tekstową i muzyczną przeglądu.
Podczas wydarzenia grano zarówno ballady, jak i punk rocka. Na zakończenie wszyscy zebrani na stojąco zaśpiewali „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta