Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Okiem rzuciłam

(Zam: 26.10.2016 r., godz. 13.22)

Zrobiło się zimno i ponuro. Nic się nie chce i nigdzie łazić nie trzeba. To idealny czas na odpoczynek z dobrą książką w ręku. Rozpoczęłam etap intensywnego czytania.

Jak podaje „Wyszkowiak”, miejska biblioteka w Wyszkowie przystąpiła do Konsorcjum Bibliotek Publicznych Powiatu Radomskiego i Wschodniego Mazowsza (artykuł „Wirtualna biblioteka”) i uzyskała dostęp online do wybranych specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych książek w języku polskim na platformie IBUK Libra. Jeśli chcemy korzystać z wirtualnej biblioteki, musimy udać się do naszej miejskiej biblioteki, gdzie dostaniemy specjalny kod PIN. Za jego pomocą zalogujemy się na stronie www.libra.ibuk.pl i możemy czytać. To świetna oferta dla miłośników komputerków, tablecików i smartfoników. Ja jestem mniej nowoczesna, kocham zapach książki…

***

Z „Wyszkowiaka” dowiedziałam się, że do rodziców uczniów Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Wyszkowie ma trafić ankieta związana z planowaną reformą szkolnictwa zakładającą likwidację gimnazjów (artykuł „Z ankietami ruszają do szkół”). W ankiecie padają dwa pytania, na które można odpowiedzieć tak lub nie:
1. Czy zgodziłaby się Pani/Pan, aby Państwa dziecko, uczące się dziś w Szkole Podstawowej nr 1, stało się, od przyszłego roku szkolnego, uczniem Szkoły Podstawowej nr 4, zakładając zmianę obwodu szkolnego?
Ta opcja oznacza rozłączenie istniejących dziś klas w Szkole Podstawowej nr 1; uczniowie, których obejmuje obwód SP nr 1 pozostaliby w SP nr 1, uczniowie z obwodu SP nr 4 byliby przeniesieni do SP nr 4.
2. Czy wyraziłaby Pani/Pan zgodę na to, aby Państwa kolejne dzieci, które dopiero będą uczniami, trafiły do Szkoły Podstawowej nr 4 (w wyniku zmiany obwodu), a nie jak obecnie, do Szkoły Podstawowej nr 1?
Przeczytałam „ankietowe” pytania i ucieszyłam się, że nie muszę na nie odpowiadać, ponieważ nie jestem mamą małoletnich dzieci. Moim zdaniem, pytania powinny być na tyle proste, by faktycznie można było na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Te pytania na pewno takie nie są. Wiem, że jestem trochę czepialska, ale ucieszyłam się, że nie tylko dla mnie są niejasne, bo na stronie internetowej mojej gazety znalazłam m. in. takie komentarze:
„Pytania ankiety są nieodpowiednie. W jaki sposób mają wyrazić swą opinię rodzice, którzy nie mają kolejnych dzieci? Pierwsze dziecko idzie do szkoły i brak możliwości wypowiedzi rodzica. (…) Punkt drugi ankiety jest zredagowany nieprofesjonalnie. Dyskryminuje część rodziców przyszłych uczniów”.
„Jaka ankieta, taka odpowiedź. Autor pisząc pytania z góry oczekiwał „jedynie słusznej”... A dlaczego nie ma pytań: 1. Czy jest Pani/Pan za przywróceniem Szkoły Podstawowej 4 w budynku po Gimnazjum nr 2? 2. Czy jest Pani/Pan za utworzeniem nowych obwodów szkolnych uwzględniających rozwój miasta? Obecne obwody szkolne zostały utworzone 20 lat temu!!”.
Zdecydowanie łatwiej można udzielić odpowiedzi na pytanie, które pojawiło się w sondzie przeprowadzanej na stronie internetowej „Nowego Wyszkowiaka”, w której zadano jedno pytanie „Czy w budynku likwidowanego Gimnazjum nr 2 (dawna SP4) gmina powinna:
1) utworzyć szkołę podstawową (SP), ogłaszając nabór do klas I,
2) utworzyć SP, nabór do kl. I + część uczn. SP1+SP2 – kl. VII,
3) utworzyć SP, nabór do kl. I + część uczn. SP1+SP2 – kl. IV i VII,
4) przenieść z SP1 i SP2 starsze klasy”.

***

Być może już na początku listopada będziemy mogli jeździć nowym wiaduktem na ul. Kościuszki. Powoli dobiega końca inwestycja, która sparaliżowała komunikację w Wyszkowie. Niestety, jak donoszą lokalne gazety, już wkrótce czekają nas kolejne utrudnienia w ruchu, gdyż rozpocznie się przebudowa przejazdów kolejowych na ul. 3 Maja i Pułtuskiej („Wyszkowiak” artykuł „W listopadzie kolejne utrudnienia”). Z powodu drogowych prac od kilku miesięcy cierpliwość mieszkańców Wyszkowa została wystawiona na wyjątkową próbę. Szkoda, że ani razu nikt nie przeprosił nas za komunikacyjny chaos.
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 27.10.2016 r., godz. 10.31
Nauczyciele to chyba najbardziej podatna na manipulacje zwane mediacjami, grupa społeczna. Zastanawiające.
Jest taki czas
Dodane przez Rodzic, w dniu 28.10.2016 r., godz. 16.31
Naiwność , wyrachowanie czy inne nowe kombinacje?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta