Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Sporne obszary powodziowe

(Zam: 27.07.2016 r., godz. 11.43)

Wyznaczone linie zagrożenia powodziowego w gminie Wyszków wywołały najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców, którzy uczestniczyli w publicznej dyskusji na temat projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Wielu twierdzi, że nie mają one nic wspólnego z rzeczywistym zagrożeniem. Samorząd po raz drugi wyłożył do publicznego wglądu projekt studium. Za pierwszym razem do dokumentu mieszkańcy wnieśli 72 uwagi i, o ile nie dotyczyły terenów zalewowych, samorząd je uwzględniał. Dyskusja publiczna odbyła się 14 lipca. Jak poinformowała naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Urzędu Miejskiego Iwona Kozon, gmina otrzymała od Zarządu Gospodarki Wodnej mapy zagrożenia powodziowego, które musiała uwzględnić przygotowując projekt studium.
– W Deskurowie oznaczono tereny jako zalewowe. Skąd wy bierzecie te założenia, skoro wody tu nie było nawet w 1979 r. – stwierdził jeden z uczestników zebrania.
Iwona Kozon poprosiła jednak wszystkich tych, którzy nie zgadzają się z przebiegiem linii zagrożenia powodziowego o zwrócenie się bezpośrednio do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, który ma swoją siedzibę w Warszawie.
– Skąd oni biorą tę fikcję? – dopytywał mieszkaniec.
– Nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego ustalono taki przebieg – odparła naczelnik.
Jak pokreśliła, samorząd nie ma prawa zmieniać obszarów zagrożenia powodziowego, takich korekt może dokonać tylko KRGW, które opiniuje projekt studium.
– Studium przygotowujemy zgodnie z procedurami. Przedstawiamy je trzydziestu instytucjom do uzgodnienia. Jeśli go nie uzyskamy, uchwała dotycząca studium będzie nieważna z mocy prawa. My nie rozmawiamy z tymi instytucjami na zasadzie partner-partner. Oni nam mówią „mamy takie przepisy i musicie zrobić jak my mówimy” – dodała naczelnik Kozon i uspokajała. – Nie przewidujemy uchwalania planów zagospodarowania, które będą szkodzić mieszkańcom. Np. plan Kamieńczyka jest tylko ustanowiony dla części niezalewowej. Będziemy uciekać od kwestii odszkodowawczych nie uchwalając planów. Będzie można się dzięki temu budować.
Mieszkańcy Natalina dopytywali też o przebieg obwodnicy północnej Wyszkowa, którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad miałaby budować w przyszłości. Według I. Kozon studium wyznacza granice orientacyjnie, natomiast w istniejącym planie zagospodarowania przestrzennego w Natalinie nie przewiduje się przebiegu obwodnicy. Według niej, planowany przebieg obwodnicy będzie prawdopodobnie realizowany. Zaznaczyła jednak, że według istniejącej specustawy można wdrażać rozwiązania komunikacyjne niezgodne z planami.
Uwagi do studium można składać do 8 sierpnia. Należy to zrobić pisemnie składając osobiście w kancelarii Urzędu Miejskiego lub wysyłając na jej adres pocztą. Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków zostanie prawdopodobnie uchwalone w październiku.
Mapy zagrożenia powodziowego w wersji kartograficznej są dostępne na stronie www Informatycznego Systemu Osłony Kraju www.mapy.iskok.pl.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta