Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Rozbrzmiały pieśni antykomunistycznej opozycji

(Zam: 04.11.2015 r., godz. 12.21)

W poniedziałek 19 października o godz. 18.30 w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbył się koncert z okazji 35-lecia podpisania porozumień sierpniowych.

Zaśpiewali bardowie Solidarności Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski.

Zebranych gości powitali przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Wyszkowie NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze – Marek Pietrzak i Paweł Baranowski.
Na wstępie Marek Pietrzak zauważył, że wśród zebranych znajdują się uhonorowani statuetkami Zasłużony dla Związku NSZZ „Solidarność”, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach odbywających się we wrześniu w Wołominie, gdzie wręczano nagrody. Poniedziałkowa impreza była więc dobrą okazją do obdarowania zasłużonych statuetkami: przedstawiciela Organizacji Związkowej nr 877 NSZZ „Solidarność” Ardagh Glass w Wyszkowie Bogdana Osika, przedstawicielkę Organizacji Związkowej nr 2703 NSZZ „Solidarność” przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie Elżbietę Marcinkiewicz oraz reprezentanta Międzyzakładowej Organizacji Związkowej nr 805 NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Wyszkowie Jana Rusaka. Te trzy instytucje były organizatorami koncertu.
Jeszcze zanim muzycy weszli na scenę, zebrani minutą ciszy uczcili tych, którzy dla „Solidarności” oddali życie.
Występujący Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk to autorzy tekstów, kompozytorzy, pieśniarze, poeci, publicyści, wykonawcy piosenek o tematyce historycznej, śpiewający protest songi. Podczas koncertu wspominali komunizm, czasy PRL.
– Pamiętamy to trochę jak z filmów Barei, że to było zabawne. Może każda z tych rzeczy pojedynczo była zabawna, ale życie wśród tych wszystkich gagów, które Bareja pokazał, było potwornie nieprzytulne i straszliwie upokarzające – powiedział Paweł Piekarczyk.
Muzycy w swoich utworach opisywali świat, w którym życie nie było łatwe. Chore prawo, pełno absurdów, brak wolności wypowiedzi i wszechobecna niesprawiedliwość. Opisywali też ludzi wielkich czynów, zasłużonych Polaków, istotne w historii postacie jak Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko. Nie zabrakło gorzkich tekstów o zdrajcach i kapusiach. Jak zaznaczali autorzy, teksty piosenek powstały na bazie autentycznych życiorysów. Można było usłyszeć utwory takie jak: „Przemiana” o człowieku, który nawrócił się po ustanowieniu Karola Wojtyły papieżem, „Ojciec i syn z UB” o tym, że tradycja ubecka przechodziła z ojca na syna, „Kolporter” o strachu towarzyszącym ludziom, ktorzy kupowali nielegalne czasopisma. Były też piosenki: „Ksiądz kapelan”, „Po komunizmie”, „Konspiratorzy”, „Kapuś”, „Kariera”, „Pan Sławek”, „Zrzeszenie Wolność i Niezależność” i inne.
Koncert trwał ponad godzinę, artyści wykonali 16 utworów. Na koniec muzycy wspomnieli Żołnierzy Wyklętych i wykonali piosenkę „Podziemna armia powraca”.
P.D.
***

Organizatorzy dziękują burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu i dyrektorowi WOK „Hutnik” Mariuszowi Kowalskiemu za bezpłatne udostępnienie sali na uroczystość.

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.11.2015 r., godz. 18.31
Byłem na koncercie. Treść utworów prezentowanych przez bardów Piekarczyk/Czajkowski odnosi się do czasów komunistycznych, okrągłostołowej zdrady i naszej wspaniałej "wolności". Mówią one o tamtych podłych czasach i trudnych losach działaczy Solidarności, którzy odważyli się walczyć z podłością, a po 89 roku przestali być potrzebni cwaniakom, którzy ułożyli się co do kształtu III RP. O hańbie naszej wspaniałej wolności świadczy to, że bohaterowie Solidarności żyją często w biedzie, a ubowcy opływają w luksusy i są w asyście honorowych salw chowani na Powązkach. Mam nadzieję, że to się teraz zmieni. Ta odrobina sprawiedliwości jest bardzo potrzebna.
Dodane przez Stan W, w dniu 05.11.2015 r., godz. 17.12
Kiszczak zmarł...
Dodane przez Pavio, w dniu 09.11.2015 r., godz. 10.45
tow. Jan Rusak ??? Podziwiam kręgosłup i zdolność kameleona.
W tym przypadku
Dodane przez Zamiejscowy, w dniu 09.11.2015 r., godz. 11.45
to nie ma co bronić faktu ,że koncert był zbyt krótki . Bardziej opłacało się posłuchać o tradycji ubeków a szczególnie o armii podziemnej.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta