Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Dziękowali rolnikom za pracę i umiłowanie ziemi

(Zam: 02.09.2015 r., godz. 17.10)

Rolnik to sługa rozdający płody ziemi, to czuły ojciec troszczący się, by niczego jego ukochanej ziemi nie zabrakło. Wasza praca ciężka i trudna często niedoceniana i lekceważona stanowi kwintesencję życia na wsi – mówiła wiceburmistrz Aneta Kowalewska podczas Powiatowo-Gminnych Dożynek. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele pw. św. Wojciecha, którą koncelebrowali ks. Roman Karaś i ks. dziekan Zdzisław Golan.



Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Ona szła też na czele korowodu dożynkowego, który uformował się na ul. Kościuszki po zakończonej mszy. Szli w nim starostowie dożynkowi Danuta Decewicz i Janusz Rogulski, pszczelarze ze starostą bartnym Janem Niedźwiedziem, przedstawiciele gmin niosący wieńce dożynkowe, władz samorządowych, strażacy-ochotnicy, mieszkańcy. Na stadionie WOSiR uczestników marszu do sceny poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin.
Wieńce prezentowane przed sceną przygotowali mieszkańcy Tulewa, Rybna, Rybienka Starego, Leszczydołu Pustek, Leszczydołu Nowin, Gulczewa, Leszczydołu Działek, Starych Bud, Zabrodzia, Rząśnika, Przetyczy, Zalasu, Somianki. Pierwszą część wydarzenia poprowadził dyrektor WOSiR Marek Wiśniewski.
Starostwie dożynkowi i pszczelarze przekazali chleb i miód staroście Bogdanowi Pągowskiemu i zastępcy burmistrza Anecie Kowalewskiej. Ci razem z wójtami gmin powiatu wyszkowskiego podzielili się chlebem z mieszkańcami.
– Rolnik zawsze wykona swoją misję, pomimo trudności związanych między innymi z suszą – podkreślił Bogdan Pągowski. – Chleb to symbol pracy i solidarności, którym trzeba się dzielić.
– To wy z oczekiwaniem patrzycie na niebo upraszając o deszcz, to dla was nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy – mówiła Aneta Kowalewska. – Gospodarze zawsze pracują ciężko w pocie czoła, inwestują, borykają się z różnymi przeciwnościami aury i nigdy nie mogą być pewni godziwych zysków.
Starosta i zastępca burmistrza zwracali uwagę na zmiany, jakie przeszła polska wieś – coraz bardziej nowoczesna, bogata w rozrastającą się infrastrukturę, kultywując tradycję otwiera się na współczesność.
Gośćmi wydarzenia byli także m.in. komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen, bryg Wiesław Leśniakiewicz, poseł Bartłomiej Bodio, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Podczas uroczystości odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” nadaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego otrzymali rolnicy: z gminy Długosiodło – Stanisława Gąsiewska, Mirosław Gąsiewski, Teodozja Mościcka, Ireneusz Mościcki, z gminy Brańszczyk – Jan Bogusław Grabski, z gminy Somianka – Stanisław Zadworny, Jan Tadeusz Kapla, z gminy Wyszków – Wiesław Julian Wielgolewski, Teresa Chmiel, Danuta Aniela Gajkowska, Andrzej Czyż, Dariusz Jan Piątek, Wiesław Tadeusz Czyż, Tomasz Garbarczyk, Bogdan Wojciech Łazicki, Zdzisław Bryk, z gminy Zabrodzie – Paweł Kryszkiewicz.
Od firmy Mleks i jej prezesa Jerzego Księżaka nagrody otrzymali najwięksi dostawcy mleka: Waldemar Kosek (Winnica), Witold Podlasiński (Wola Ostaszewska), Andrzej Kubajewski (Świercze), Daniel Dmochowski (Seroczyn), Szymon Karczewski (Strupiechów), Dariusz Tyszka (Podbielko), Jacek Napiórkowski (Pruszki), Wanda Rembelska (Wola Rasztowska), Krzysztof Borczon (Wólka Brzezińska), Grzegorz Gumkowski (Jelonki), Zenon Roguski (Zalesie), Marcin Kołodziejski (Malechy), Wojciech Mościcki (Mościska), Wiesława Miączyńska (Kownaty Borowe), Sylwester Łada (Dudowizna).
Dożynki obfitowały w stoiska przygotowane przez poszczególne gminy, gdzie można było spróbować takiego jadła jak chleb ze smalcem, krem z cukinii, pierogi i in. Dostępny był miód, rękodzieło artystyczne, kompozycje z kwiatów, wystawy firm. Konkursy w swoim stoisku zorganizowało Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenie Promenada zachęcało do udziału w loterii fantowej, Makowe Pole zapraszało dzieci do twórczej zabawy, prezentowało się też Bractwo Strzeleckie z Wołomina, a Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego promowała bezpieczeństwo w pracy na wsi.
Drugą część dożynek poprowadziła pracownica Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” Małgorzata Wyszyńska. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, Koło Gospodyń Wielskich z Zabrodzia i inne. Na bardziej nowoczesną nutę zagrał specjalizujący się w graniu utworów Czerwonych Gitar zespół Czerwone Teksasy, zaś gwiazdą dożynek była discopolowa grupa Cliver.
J.P.







Komentarze

Dodane przez byłam, w dniu 02.09.2015 r., godz. 20.17
Fajna zabawa. I dla starszych i dla młodych.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta