Pakt przeciw dopalaczom
(Zam: 05.08.2015 r., godz. 16.49)Ubiegłotygodniowa inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Dopalacze kradną życie” odbiła się szerokim echem w mediach. Wyszkowianie mogą się pochwalić swoim wkładem w tę akcję – stworzyli jej oficjalny spot, który będzie emitowany w Telewizji Polskiej.
Szef ogólnopolskiego programu PaT, pełnomocnik komendanta głównego policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego insp. Grzegorz Jach, zaangażowany w nagrywanie sportu, także uczestniczył w inauguracji kampanii w MSW.
– Początek lipca to tragiczny bilans zatruć dopalaczami, ale też intensywne działania policji, 80 kg zabezpieczonych substancji i ponad 170 osób zatrzymanych – powiedziała premier Ewa Kopacz. – W tych działaniach instytucji państwa, które wypowiedziały wojnę dopalaczom, potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań. Muszą być one oparte na ludziach, którzy mają swój szczególny autorytet wśród młodych ludzi. Dlatego tak cenne jest przyłączenie się do naszej akcji osób, które mają autorytet, Jurek Owsiak czy Marcin Gortat – stwierdziła.
W MSW zawarto pakt przeciwko dopalaczom – do akcji włączyli się przedstawiciele mediów, sportowcy, naukowcy, instytucje, organizacje pozarządowe i in. Podpisali go m.in. Ewa Kopacz, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister sprawiedliwości Borys Budka, minister zdrowia Marian Zembala, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Cezary Popławski, Akcję wsparli: Rzecznik Praw Dziecka, Urząd Miejski w Wyszkowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Radio, „Fakt”, TVP, Miasto Stołeczne Warszawa, Główny Inspektor Sanitarny, ks. Arkadiusz Nowak, Onet.pl, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz wyższa szkoła Pedagogium. Ambasadorami akcji zostali Jerzy Owsiak oraz Marcin Gortat. Kampania jest skierowana nie tylko do młodzieży, ale także rodziców, nauczycieli.
Po wystąpieniu Ewy Kopacz głos zabrała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, przypominając, że władze samorządowe Wyszkowa od dawna starają się zapobiegać nałogom wśród młodzieży poprzez konkretne akcje i wydarzenia.
Jak podaje MSW, od lipca ponad tysiąc osób w całej Polsce zatruło się niebezpiecznymi substancjami. Szeroka akcja profilaktyczna będzie się odbywać także w Internecie. Uruchomiony został profil kampanii „Dopalacze kradną życie” na Facebooku (facebook.com/dopalaczekradnazycie). Są tam m.in. aktualności dotyczące akcji, informacje o działaniach policji oraz zdjęcia osób, które dołączyły do naszej inicjatywy.
MSW uruchomiło również mapę inicjatyw antydopalaczowych. Na stronie www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie dostępna jest lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z niebezpiecznymi substancjami. Wszystkie osoby, instytucje lub organizacje, które planują przeprowadzenie własnej akcji powinny się zgłaszać mailowo pisząc na adres dopalaczekradnazycie@msw.gov.pl.
Ministerstwo ogłosiło też konkurs dla organizacji pozarządowych na przygotowanie ogólnopolskich działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących przeciwdziałania zażywania dopalaczy. Konkurs jest jednym z elementów startującej dziś kampanii „Dopalacze kradną życie”.
Dzień po premierze w ministerstwie odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której urzędnicy pokazali radnym zarówno spot, jak i sceny z jego powstawania.
J.P.
Napisz komentarz
- Komentarze naruszające netykietę nie będą publikowane.
- Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. nie będą publikowane.
- Za treść komentarza odpowiada jego autor.
- Regulamin komentowania w serwisie wyszkowiak.pl