Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 grudnia 2024 r., imieniny Sławomiry, Wiktorii



Tydzień Bibliotek hucznie, artystycznie i muzycznie

(Zam: 20.05.2015 r., godz. 16.25)

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zaowocował wieloma atrakcjami organizowanymi przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie.

Kulminacja imprez miała miejsce 7 maja, kiedy to oprócz V Parady Moli Książkowych odbył się wernisaż wystawy „Moje światy wewnętrzne – kreacje różne” bibliotekarza z Ostrołęki Mieczysława Romanika i koncert bibliotekarki z Mińska Mazowieckiego Elżbiety Sieradzkiej wraz z zespołem CostaNova.

XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony jest od 8 do 15 maja 2015 r., pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, którego autorką jest Joanna Dziak, bibliotekarka ze Śląska.
„Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie dorobku piśmienniczego” – napisała autorka w uzasadnieniu hasła. – „Jeżeli konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”. Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając atrakcyjnego miejsca „wybieram bibliotekę”. Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji i informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną”.
– Państwo już dzisiaj dokonaliście wyboru, poświęciliście ten wieczór dla naszej biblioteki i naszych wspaniałych gości, którzy będą dzisiaj prezentować swoje pasje i talenty – powiedziała podczas otwarcia wystawy Mieczysława Romanika, dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Mieczysław Romanik urodził się w 1956 r. w Ostrołęce, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Zawodowo związany jest z bibliotekarstwem, od lat kieruje Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. W. Gomulickiego w Ostrołęce, wcześniej Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Zasłużony dla bibliotekarstwa mazowieckiego i dla swojego rodzinnego miasta. Malowanie jest dla niego pasją rozpoczętą w latach 80., później zawieszoną i od kilku lat na nowo odkrytą, i z satysfakcją realizowaną. Jest typowym samoukiem. Szczególnie bliskie jest mu malarstwo holenderskie i rosyjskie, a jego obrazy to indywidualne wizje rzeczywistości, ukazywane bez przesadnego blasku i feerii barw, ale za to klimatyczne i trochę tajemnicze. Poza pejzażami autor prezentuje także niespokojne klimaty morskie oraz ostatnio zrealizowane eksperymentalne wizje czasoprzestrzenne w postaci kompozycji wklęsło-wypukłych z materiałów różnych. Wystawa w wyszkowskiej bibliotece jest pierwszą indywidualną ekspozycją autora, wcześniej prezentował on swoje prace na kilku wystawach zbiorowych w Ostrołęce.
– Postanowiłem poeksperymentować z różnymi kierunkami i różnymi materiałami i powstał ten cały cykl, który państwo widzicie – powiedział autor wystawy, który z humorem opowiadał o swoich obrazach i pomysłach na ich tworzenie. – Sam nie wiem skąd to się wzięło, czasem za dużo telewizji się naoglądam i wtedy świat zły zaczyna się robić – i pod wpływem takich doświadczeń powstają prace artysty – jak sam stwierdził.
Dzieła niebanalne, intrygujące, a może nawet szokujące, bo choć nie przedstawiają oczywistych widoków, postaci czy przedmiotów, przykuwają uwagę i wzbudzają refleksję.
– Uważam, że jak się patrzy na sztukę, to albo się ona podoba, albo się stwierdza „właściwie to nie moja bajka jest” – podsumował artysta, wyrażając jednocześnie nadzieję, że wśród prezentowanych obrazów, każdy znajdzie coś dla siebie. M. Romanik przeczytał też kilka wierszy własnego autorstwa, które w większości dotykały tematyki egzystencjalnej, stanowiły szereg pytań i odpowiedzi na zagadki dotyczące życia, szczęścia, smutku, skomplikowanej psychiki ludzkiej, przemijającego czasu, logiki i jej braku.
W dalszej części odbył się koncert Elżbiety Sieradzińskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim z zespołem CostaNova w składzie: E. Sieradzińska – śpiew i gitara, Jan Kaczorek – gitara elektryczna, Stanisław Krzemiński – perkusja, Jerzy Gryz – gitara basowa, Padre Almeida – instrumenty perkusyjne, Rafał Gańko – trąbka.
Wśród licznie zgromadzonej widowni znaleźli się bibliotekarze z całego województwa mazowieckiego i nie tylko. Na finał imprezy zaserwowano tort, na gości czekał również poczęstunek.
Z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wyszkowska biblioteka miejska ogłosiła abolicję. Osoby, które w dniach 8-15 maja zwrócą przetrzymywane od dawna książki, unikną regulaminowej opłaty pieniężnej.
P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta