Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2024 r., imieniny Janusza, Konrada



Testament pisany krwią przodków

(Zam: 24.09.2014 r., godz. 17.38)

Modlitwą i złożeniem kwiatów w Lipniaku Majoracie, miejscu największej zbrodni ludobójstwa we wsi polskiej, 7 września rozpoczęły się obchody 70. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką.

Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Bronisław Komorowski.
Krwawe wydarzenia, które miały miejsce w Lipniaku Majoracie rozegrały się 2 września 1944 r. To tu, wycofujące się oddziały Wermachtu rozstrzelały 448 niewinnych osób z Lipniaka Majoratu, Pecyny, Długosiodła i okolicznych miejscowości. Bitwa pod Pecynką była największą bitwą partyzancką na północnym Mazowszu oraz jedną z największych stoczonych przez oddziały AK w ramach akcji „Burza”. Była ściśle związana z Powstaniem Warszawskim.
Trwające blisko cztery godziny uroczystości skupiły wyjątkowych gości, m.in. minister Bożenę Żelazowską, zastępcę Szefa Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych, żołnierzy uczestniczących w bitwie pod Pecynką, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władze powiatowe oraz gminne, przedstawicieli Wojska Polskiego, delegacje Pocztów Sztandarowych, dyrektorów poszczególnych instytucji z terenów powiatu wyszkowskiego oraz ostrowskiego. Na uroczystości rocznicowe zaprosili: wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Długosiodle Stanisław Marzec, ŚZŻAK Koło Krajowe „Opocznik”, ZKRPiBWP w Długosiodle, wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, WKU w Wyszkowie oraz Gimnazjum Publiczne im. Armii Krajowej w Długosiodle.
O godz. 13.00 przybyli goście uczestniczyli we mszy polowej pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Krajowej w Pecynce, którą koncelebrował ks. płk Zenon Pawelak, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie, ks. kan. Stanisław Marzec oraz ks. kan. Paweł Stachecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Po nabożeństwie, zebranych wierszem Antoniego Słonimskiego „Polska” witali gospodarz gminy Długosiodło S. Jastrzębski oraz burmistrz Ostrowi Mazowieckiej W. Krzyżanowski.
Odznaczenia i medale
Uroczystość była okazją do nadania odznaczeń i medali osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do krzewienia pamięci o szczególnych wydarzeniach, związanych z akcją „Burza” i bitwą pod Pecynką. Odznaczenia „Pro Patria” za zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu oraz burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego wręczyła Bożena Żelazowska. Prezes Zarządu Koła w Długosiodle major Władysław Guzowski wręczył odznakę „Zasłużony dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” Stanisławowi Jastrzębskiemu oraz Urzędowi Gminy w Długosiodle.
– Dziękuję za dostrzeżenie i docenienie wysiłku Urzędu i samorządu gminy oraz mojej osoby – powiedział wójt Jastrzębski po otrzymaniu odznak. – Przejąłem te tradycje od swoich poprzedników, i mam nadzieję, że nasi następcy będą kultywować te piękne patriotyczne tradycje – podkreślił.
Medal „Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” otrzymali: Ewa Zawadzka, dyrektor Gimnazjum Publicznego im. AK w Długosiodle oraz Jan Sobolewski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenia wręczył prezes Zarządu Okręgu Warszawa Wschód Edward Muszyński. Dyplomy „Weteran bitwy pod Pecynką” otrzymali: Jerzy Godwod, Zbigniew Kempisty, Jerzy Bauer, Jerzy Podonowski, Wiesław Wiśniewski. Podziękowania za pracę otrzymały Monika Rudyk oraz Grażyna Rudnik. List gratulacyjny z okazji 90-lecia otrzymali: Marianna Cichocka, Hanna Hassa oraz odznaczony pośmiertnie Jan Runo. Podziękowania za działalność, które wręczył wójt Stanisław Jastrzębski otrzymali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Krajowe „Opocznik”, ks. kan. Stanisław Marzec, Teresa i Władysław Guzowscy oraz chór parafialny z Długosiodła.
Historia, o której trzeba pamiętać
– Kiedy zagłębimy się w historię tych ziem, zauważymy, że miejsc okupionych krwią na terenie Puszczy Białej jest wiele – zwróciła się do zebranych B. Żelazowska.
– Ludzie zamieszkujący okoliczne miejscowości byli już doświadczeni w czasie powstań narodowych, ale największe piętno odcisnęły na nich wydarzenia II wojny światowej. Tutaj przypominają nam się wszystkie polskie sierpnie, a ten rok jest szczególny, bo to setna rocznica wybuchu I wojny światowej, wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, 70. rocznica Powstania Warszawskiego i wiele innych krwawych rocznic. Chciałabym złożyć hołd kombatantom, weteranom i wszystkim, którzy zginęli za wolność kraju w tym miejscu – dodała.
Gimnazjum Publiczne w Długosiodle otrzymało od Jerzego Godwoda kopię proporca Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Polan „First to fight” w Madrycie.
– Całe moje życie było związane z miłością do munduru polskiego za sprawą mojego ojca, który był zawodowym żołnierzem – powiedziała obecna na uroczystości aktorka Zofia Kucówna. – Ciągle jeszcze nie rozliczyłam pewnych spraw, które przyszło mi przeżyć od Komorowa (miejsce urodzin aktorki – przyp. red.) po dzień dzisiejszy. Niezmiennie rachunek jest jeden. Najstraszniejszą rzeczą na świecie jest wojna, i oby nigdy więcej na tej ziemi tak strasznie poplamionej krwią, nigdy nie zaistniała – stwierdziła.
Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili przybyłych na żołnierski poczęstunek.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta