Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Rządowa karta raczej na okazjonalne wyprawy

(Zam: 03.09.2014 r., godz. 17.23)

Urząd Miejski w ciągu dwóch miesięcy obowiązywania Karty Dużej Rodziny wydał ich 216. To rządowy program, w ramach którego można korzystać ze zniżek, jednak dla wyszkowian będą one raczej okazjonalne niż przydatne w codziennym życiu.

Rabaty można bowiem dostać np. w ekskluzywnym salonie jubilerskim „W. Kruk”, czy renomowanej „Vistuli” oferującej ubrania dla mężczyzn.

Firmowych sklepów tych marek próżno jednak szukać w Wyszkowie. „W. Kruk” daje 10 proc. zniżki na cały asortyment (na zegarki 5 proc.), „Vistula” – 10 proc. Na oficjalnej liście możliwości zakupów z rabatem w ramach Karty Dużej Rodziny jest też sieć Alma Market SA (5 proc. z wyjątkiem alkoholu i tytoniu). Pod koniec sierpnia rząd ogłosił, że pozyskał nowych partnerów m.in.: Świat Książki, Play, PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, Bonito.pl, sieć kin Helios, Imed24, Pawo, Medicor3, Scanmed SA. Na tym kończy się lista możliwych zakupów czy korzystania z usług prywatnych podmiotów. Reszta to instytucje/podmioty w dużej mierze podległe ministerstwom, również położone poza Wyszkowem. Ze względu na bliskość i łatwy dojazd najdogodniej jest skorzystać ze zniżek w Warszawie – tu oferują je np. Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski, Muzeum Wojska Polskiego. W kategorii „muzea i turystyka” znajdziemy instytucje w całej Polsce m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Kielcach, Szczecinie czy Wrocławiu, Muzeum Lubelskie, Zamek Książ, Białowieski Park Narodowy i in. Zniżki są różne – czasem wynoszą 40 proc., czasem w ofercie podana jest cena np. 1 zł za bilet wstępu. By się w te miejsca wybrać, można skorzystać z trzech przewoźników, którzy włączyli się do programu – PKP Intercity SA (np. tu 25% zniżki w 1 i 2 klasie w pociągach IC/IC Premium/TLK dla każdego członka rodziny przy jednoczesnym przejeździe minimum 3 uprawnionych osób), Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Wars SA.
W kategorii „sport i rekreacja” mamy takie podmioty jak Stadion Narodowy (połowa ceny biletu za wycieczkę po stadionie), centralne ośrodki przygotowań olimpijskich w Giżycku, Spale, Szczyrku, Wałczu, Zakopanem, Władysławowie (20 proc.), ośrodki hotelowo-szkoleniowe OHP w Roskoszy, Iwoniczu, Człuchowie, Lanckoronie, Wiśle (10 proc.) i in. Są też ośrodki wypoczynkowe typu uzdrowisko w Rabce, Sanatorium „Górnik” w Kołobrzegu.
W sumie to 106 pozycji. Ostatnią jest oferta ministerstwa finansów, które obiecuje skrócenie terminu zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok do 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego (pod warunkiem, że zeznanie zostanie wysłane drogą elektroniczną). Zastrzega jednak, że oferta ważna jest od przyszłego roku podatkowego.
Rządowa Karta Dużej Rodziny obowiązuje od 16 czerwca. Jest dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci (niezależnie od dochodu). Wydawana jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawność. Od 16 czerwca Urząd Miejski przyjął 42 wnioski o tę kartę – dostało ją 216 członków rodzin.
Bardziej przydatna w codziennym życiu, niewymagająca długich i kosztownych wypraw, wydaje się Wyszkowska Karta Rodziny – tu zniżki dają lokalne firmy i instytucje. Obowiązuje ona od 1 czerwca 2013 r., ale każdy kto ją otrzyma musi ją odnawiać, bo jest ważna przez rok. Łącznie do tej pory Urząd Miejski wydał 1930 „lokalnych” kart. Jak podaje Urząd „tylko w ciągu ostatniego miesiąca wpłynęło kolejnych 90 wniosków. Od 16 czerwca wydano 475 Wyszkowskich Kart Rodziny. W roku 2013 złożono 225 wniosków – wydano 1165 kart. Natomiast od stycznia 2014 r. do chwili obecnej wpłynęło 147 wniosków – wydano w tym czasie 765 Wyszkowskich Kart Rodziny”.
Do programu wciąż dołączają kolejne podmioty. Od lipca rodziny 3+ (bo takim przysługuje Wyszkowska Karta), mogą skorzystać z nowych zniżek. Do programu przyłączyły się firmy: Optyka WM Optometria (np. 13 proc. zniżki na okulary korekcyjne, 12 proc. zniżki na okulary przeciwsłoneczne), Tanrei Instytut Piękna i Estetyki (10 proc. zniżki na wszystkie usługi oprócz medycyny estetycznej).
Są też jednak punkty, z których rodziny wydaje się korzystają częściej – ze zniżką można kupić artykuły spożywcze, zabawki, książki i podręczniki, artykuły biurowe, sprzęt komputerowy i in. Trzeba też pamiętać o gminnych jednostkach, w których są rabaty: Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, Wyszkowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Łącznie to prawie trzydzieści instytucji i firm.
Pełną informację na temat rodzajów zniżek, podmiotów, które je oferują, a także zasad ubiegania się o Wyszkowską Kartę można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego www.bip.wyszkow.pl (zakładka po lewej stronie „poradnik interesanta”, dalej trzeba kliknąć na „karty usług”, a potem „wydział edukacji i spraw społecznych”). Pod tym samym adresem firmy zainteresowane współpracą z Urzędem Miejskim mogą znaleźć instrukcję jak przyłączyć się do programu Wyszkowska Karta Rodziny. Tu są też informacje na temat rządowej Karty Dużej Rodziny (w tym lista instytucji i oferowanych przez nie rabatów).
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta