Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Leśne dzieje w bibliotece

(Zam: 07.05.2014 r., godz. 16.53)

– Każdego roku lasów przybywa. Rocznie sadzimy 500 mln drzew. Leśnicy dbali, dbają i będą dbali o tę naszą przyrodę, tak abyśmy mogli zostawić piękne lasy dla przyszłych pokoleń – podkreślił gospodarz wystawy „Leśne historie” nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, podczas jej otwarcia.

Rok 2014 jest szczególną datą dla Lasów Państwowych. W tym roku bowiem obchodzimy jubileusz 90-lecia ich istnienia.

Jak zaznaczył W. Kwiatkowski wystawa, którą można podziwiać w bibliotece przez kolejny miesiąc, jest dedykowana młodzieży. W tym roku Nadleśnictwo zamierza opublikować książkę na temat lasów Nadleśnictwa Wyszków i zorganizować wystawę plenerową.
– Chcemy, aby rzeczy, które kiedyś były używane w lasach, nie umknęły w mrokach historii – zaznaczył nadleśniczy W. Kwiatkowski.
Ekspozycje zawierają rzeczy używane zarówno kiedyś, jak również współcześnie w gospodarce leśnej oraz unikalne zdjęcia, mapy, mundury leśne z różnych momentów historycznych. Szereg eksponatów ukazuje zmiany jakie zachodziły w technice leśnej. Kawałek historii obejmującej 90 lat, przedstawił W. Kwiatkowski
– Rzecz się zaczęła w 1919 roku, kiedy państwo polskie odzyskało niepodległość – rozpoczął. – W 1920 roku prezydent Stanisław Wojciechowski powołał cztery dyrekcje Lasów Państwowych – w Radomiu, Warszawie, Siedlcach i Lwowie. W 1924 roku prezydent wydał dokumenty, określające status Lasów Państwowych, ich organizację i administrację. Na naszym terenie powstały 3 nadleśnictwa: Leszczydół, Jegiel oraz Długosiodło – kontynuował. – Najbardziej znaczącą postacią z tego okresu był Adam Loret, który piastował na początku funkcję dyrektora Zarządu Lasów Państwowych w Warszawie, a następnie został naczelnym dyrektorem Lasów Państwowych – dodał W. Kwiatkowski.
Najbardziej bujny rozkwit Lasów Państwowych przerwał wybuch II wojny światowej oraz lata okupacji.
– Leśnicy z naszego terenu uczestniczyli w organizacjach AK, a wielu z nich wraz z rodzinami zginęło – zaznaczył.
Po wojnie lesistość na terenie kraju była stosunkowa niska, wynosiła nieco ponad 20 proc. Istniało 17 dyrekcji i blisko 940 nadleśnictw. W latach 70. zaczęły się tworzyć duże nadleśnictwa. Było ich około 430. Podobnie też jest dzisiaj. Dzięki odpowiednio zarządzanej gospodarce leśnej powstał obszar Natura 2000.
– Po zakończeniu wojny średni wiek drzewostanu wynosił około 40 lat. Obecnie jest to 60 lat – wspomniał W. Kwiatkowski.
Wyszkowskie lasy rozpościerają się na powierzchni ok. 200 km kw. O ważnym wpływie lasów w codziennym życiu dalej mówił nadleśniczy.
– Musimy dbać o naszą przyrodę, ponieważ w ciągu roku, każdego dnia, lasy produkują 600 ton tlenu – apelował nadleśniczy.
– Dla nas najważniejsza jest Puszcza Biała, ale również ludzie w zielonych mundurach, którzy się nią opiekują, w niej gospodarzą i przynoszą pewne korzyści dla dochodu narodowego – podkreślił starosta Bogdan Pągowski. Pogratulował organizatorom inicjatywy wystawy.
– Lasy państwowe poza tymi hektarami, które oddychają i produkują tlen, to także dla wielu miejsce rekreacji. Coraz częściej przenosimy się z gwarnych miast na łono przyrody – zauważył zastępca burmistrza Adam Mróz,. – Niestety, często w lasach pozostawiamy śmieci, ale nadleśnictwa każdego roku organizują akcję sprzątania lasów. Również w tym roku samorząd przyłączy się do zbiórki elektrośmieci, 7 czerwca – zapewnił burmistrz, dziękując przy tym leśnikom za zaangażowanie patriotyczne i otaczanie opieką szczególnych miejsc w lasach Puszczy Białej oraz współpracę z gminą Wyszków.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta