Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



„To wyróżnienie dla naszych mieszkańców”

(Zam: 18.12.2013 r., godz. 16.24)

Przedstawiciele środowisk i organizacji turystycznych oraz wyszkowskiego samorządu 6 grudnia wzięli udział w ceremonii wręczenia certyfikatu przyznanego gminie Wyszków w ramach drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”.

Wspólny wyjazd miał być formą wyróżnienia i docenienia wysiłku tych, dzięki którym udało się uzyskać certyfikat przyznany przez jurorów, reprezentujących Ministerstwo Sportu i Turystyki, Związek Powiatów Polskich, Polską Organizację Turystyczną, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Zgłoszenie do organizatora konkursu, PTTK, wysłał Marek Filipowicz ze Stowarzyszenia Alternatywno-Kulturalnego „Pepisko”.
Jurorzy docenili dokonania lokalnego samorządu m.in. budowę dróg i szlaków rowerowych (w dwóch ostatnich latach), infrastruktury (np. typu skatepark, miasteczka ruchu drogowego) tablic informacyjnych, montaż stojaków, współpracę z organizacjami pozarządowymi, a także inicjatywy oddolne – pasjonatów, przedstawicieli organizacji i grup nieformalnych, takie jak rajdy, wycieczki rowerowe, prowadzenie wypożyczalni rowerowej. Do formularza zgłoszenia Marek Filipowicz dołączył wydawnictwa, foldery, mapy, koszulki, czapki i inne gadżety promujące turystykę rowerową, a także fotografie. Inicjator nie zapomniał także o działaniach Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”, która inwestuje w stojaki dla rowerów, wyszkowskiej policji promującej bezpieczną jazdę rowerem.
Wręczenie certyfikatu odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie przy okazji odbywających się tam Warszawskich Targów Turystycznych „Podróże”, gdzie prezentowały swoją ofertę firmy i organizacje z kilkunastu krajów. Równolegle odbywał się też Świąteczny Kiermasz Książki.
Gości witali wiceprezes PTTK Andrzej Gordon oraz sekretarz biura zarządu głównego PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych Jolanta Śledzińska. Reprezentanci Wyszkowa byli najliczniejszą grupą spośród wszystkich przybyłych na uroczystość. Certyfikaty i wyróżnienia odbierali przedstawiciele samorządów z całej Polski, niektórym jednak nie udało się dojechać z powodu wichury. Gmina Wyszków została doceniona w kategorii gmin miejsko-wiejskich liczących od 20 000 do 50 000 mieszkańców. Zastępca burmistrza Adam Mróz, który przyjął certyfikat, podkreślił, że nie traktuje go jako przyznanego jedynie samorządowi.
– To wyróżnienie dla naszych mieszkańców, dla was drodzy przyjaciele, którzy jesteście dziś ze mną, i dla waszych inicjatyw, pomysłów – zwrócił się do osób, które przyjechały z nim na uroczystość. – Jestem depozytariuszem wyróżnienia, które jest wasze. Dla nas, władz miasta, to ogromne wyzwanie, zobowiązanie do tego, by gonić najlepszych – dodał.
Prócz certyfikatu, gmina dostała zaproszenie na przyszłoroczne targi rowerowe do Kielc, gdzie będzie się mogła bezpłatnie prezentować. Może też liczyć na promocję na stronach Narodowego Portalu Turystycznego i samego PTTK.
Konkursowi patronowali: minister sportu i turystyki, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, prezes Związku Powiatów Polskich.
Pełną listę wyróżnionych, a także zasady konkursu, można znaleźć na stronie internetowej www.narowerze.pttk.pl. Kolejna jego edycja za rok.
J.P.

Komentarze

To wyróżnienie to jakaś pomyłka.
Dodane przez Monter, w dniu 25.12.2013 r., godz. 21.11
Każdy kto jeździ na rowerze wie, że Nasza gmina jest wyjątkowo nie przyjazdna dla rowerzystów. Przykładów jest wiele. Przeprawa przez rz. Bug albo razem z samochodami poważnie ryzykując życie, albo tak jak chodnik dla pieszych, co chwile przeba sie wzajemnie przepyszczać i ryzykuje się zaczepienie o barierki (każdy kto tam jechał wie o czym piszę), można też jechać mostem kolejowym i robić slalom między dziurami w moście. Przejechać przez tory kolejowe też jest przyjemnie, można jechać wiaduktem razem z tirami, można Pułtuską z samochodami albo przeciskać sie pomiędzy ludźmi na 1 metrowym chodniku. Ścieżki rowerowe gdzie niegdzie są, ale są tak marne że aż żal o nich wspominać. Ścieżka biegnąca wzdłuż ulicy Pułtuskiej przecina się z chodnikiem dla pieszych raz za raz i co chwile nie wiadomo czy się nie zderzymy z kimś na przecięciu. Przejechać ulicą IAWP to nielada sztuka. Trzeba dybać chodnikiem, gdzie jacyś mądrzy ludzie postawili latarnie i problem jest się minąć pieszym, a co tu mówić o gminie przyjazdnej rowerzystom. Bardzo naganna i niebezpieczna jest sytuacja na skrzyżowaniu ulic Pułtuskiej i 11 Listopada. Chodzi dokładniej o przejście pomiędzy Plazą a blokami Norwida, tam ścieżka rowerowa prowadzi prosto na skrzyżowanie, gdzie nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów. Ścieżka powinna kończć się barierkami i prowadzić na przejście dla pieszych. Tam nierozważni rowerzyści czasem wyskakują pod koła samochodów! Na koniec dziwi mnie, że na tym zdjęciu widoczne są osoby, które do niedawna potrafiły wytknąć niedogodności dla rowerzystów, a teraz fotografują się razem z tym niesłusznie przyznanym wyróżnieniem - jest jeszcze zbyt wiele do zrobienia żeby spoczywać na laurach. O ile dobrze pamiętam to niedawno przyznane zostało Naszej gminie jakieś wyróżnienie za działanie na rzecz rozwoju turystyki, a jaka później afera wyszła z tą turystyką to wiemy? To jest poprostu kreowanie fałszywego wizerunku gminy przez urzedników gminnych.
Dodane przez Cykliczny cyniczny cyklista, w dniu 26.12.2013 r., godz. 22.43
Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o pisowni wie jak pisze się słowo nieprzyjazna. Jak jesteś takim samym rowerzystą jak pisarzem to dyskusje z tobą są zbędne.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta