Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Zafascynowana Indiami

(Zam: 06.11.2013 r., godz. 16.26)

Indie, Niemcy, Polska – to miejsca, których dotyczy książka „Jej znak”. Jak zaznacza autorka, Halina Cendrowska, szczególną pozycję w powieści zajmuje Wyszków. – To zasługa Wyszkowa, a przede wszystkim Adama Rosłońca, że książka ujrzała światło dzienne – podkreśla. Spotkanie z pisarką i podróżniczką odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej 25 października.

Dobrodziejstwo Internetu sprawiło, że Adam Rosłoniec i Halina Cendrowska nawiązali kontakt. A to wszystko dzięki fascynacji egzotyką i literaturą. Jak zaznaczył Rosłoniec, wrażliwość w opisie świata i niezwykły ładunek emocjonalny to główne cechy, które charakteryzują język, jakim posługuje się pisarka. Cendrowska zajmowała się studiami z zakresu filozofii azjatyckiej i medycyny naturalnej. Jest tłumaczką, pisarką, nauczycielką jogi. Przez 10 lat jej życie było związane z egzotycznymi Indiami. Było to wynikiem między innymi niezwykłej tolerancji i miłości przedstawicieli różnych religii, które mogła zaobserwować w trakcie swego pobytu w Azji. W głównej mierze spotkanie autorskie dotyczyło jej życia w Indiach. W odpowiedni nastrój wprowadził aromat kadzidełek i klimatyczna muzyka.
– Uśmiech pojawia się na ustach każdego, a kontakt wzrokowy jest znakiem otwarcia na innych – zdradziła Cendrowska. – Szachy należą do kultury indyjskiej, a jedzenie jest prawdziwym rarytasem – dodała.
Odwiedzała świątynie, preferowała wędrówki w Himalajach. Joga bardzo pomagała jej w przemierzaniu gór. Cendrowska zdradziła, że przemieszczała się drogami karawan. „Jej znak” zawiera opisy tych podróży. Książka mówi o kobiecie, która skupia w sobie cechy wielu kobiet – matki, dziewczyny, córki.
– Ukazuje, że miłość ma różne oblicza – powiedziała. Kolejno wspomniała o joginach, z którymi miała do czynienia.
– Kobiety – joginie w Indiach są wspaniałymi nauczycielkami – kontynuowała. Pozycję joginów określa się przy pomocy długości włosów. Często mężczyźni – jogini przejmują obowiązki domowe.
– Potrafią mówić bez słów, sprawiając, że człowiek jest szczęśliwy. Są cenieni przez całe społeczeństwo – zaznaczyła.
Zdaniem Cendrowskiej, Indie są krajem skomplikowanym i pełnym zagadek. System wychowania różni się od praktyk stosowanych w Europie. Łatwo można zauważyć inny rodzaj panujących stosunków damsko-męskich.
Dużą uwagę zwróciła na system medycyny praktykowany w Indiach. Jak powiedziała Cendrowska, hinduska wiedza opiera się na ponad 4 000-letniej tradycji.
– Do tej wiedzy zalicza się wiedza o systemie czakr. To dzięki niej ludzie w Indiach podejmują się leczenia innych. Określają przy tym, jaka czakra – część psychiki nie jest w równowadze – opowiadała. W Europie wiedzę tę poznano jako akupunkturę. Korzystają z niej pacjenci mający problemy ze zbyt szybkim rytmem życia. Powiedziała, że pierwsza czakra dla niej związana jest z jedzeniem, które jest dobre dzięki przyprawom zastosowanym w jego przyrządzaniu.
– Właściwy ich dobór powoduje uzdrawianie – stwierdziła. – Za pomocą odpowiednio dozowanych przypraw można uzdrawiać w początkowych stadiach chorób. Zdarzało się, że w trakcie jednej z wędrówek górskich, mieszając chleb z czosnkiem – za pomocą woli i energii uleczyła dziewczynę, co uważa za swój pierwszy sukces.
W trakcie spotkania Cendrowska opowiedziała ciekawe anegdoty, prezentując przy tym zdjęcia z pobytu w Azji. Każdy ze słuchaczy miał możliwość spróbowania wypieków pisarki, zakupienia książki oraz otrzymania autografu.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta