Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 listopada 2024 r., imieniny Adeli, Klemensa



Strażacka pomoc

(Zam: 27.03.2013 r., godz. 10.30)

Straż pożarna to instytucja zajmująca się nie tylko walką z pożarami, ale również zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. W kompetencji strażaków leży również usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz innych katastrof.

Miejscowe zagrożenia na terenie powiatu wyszkowskiego, do których dochodzi najczęściej, to wypadki drogowe, pomoc powodziowa, ratownictwo wodne, ratownictwo chemiczne, usuwanie owadów błonko-skrzydłowych, skutki burz. W r. 2012 zanotowano 1026 miejscowych zdarzeń, w tym 468 pożarów, 514 miejscowych zagrożeń, 34 alarmy fałszywe. Analogicznie w r. 2011 doszło do 1201 interwencji, w tym było 409 pożarów, 760 miejscowych zagrożeń, natomiast fałszywych alarmów 32, z czego wynika, że 1/3 to pożary, natomiast 2/3 miejscowe zagrożenia.
– Zauważalny jest spadek interwencji, który podyktowany jest tym, że rzeka nas oszczędziła i nie było podtopień ślizowych, jak to było na przestrzeni ostatnich czterech lat. Jest ich mniej o ponad 160 – informuje Rzecznik Prasowy Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, mł. kpt. Marcin Turowski. Podaje też, że na początku 2011 r. doszło do około 200 podtopień.

Interwencje na terenie powiatu
– Współpraca z powiatowym zarządzaniem kryzysowym i poszczególnymi gminami układa się bardzo dobrze – informuje Turowski.
Jak wynika ze statystyk, najwięcej pożarów i miejscowych zagrożeń występuje w gminie Wyszków. Drugą lokatę zajmuje gmina Zabrodzie, gdzie z kolei występuje duża palność terenu.
– Przeważnie są to pożary lasów i łąk – zaznacza. – W ubiegłym roku największy pożar miał miejsce w stolarni w Niegowie oraz magazynu GS w Porębie w gminie Brańszczyk – dodaje.
Najmniej zdarzeń dochodzi na terenie gminy Somianka.
– Należy zwrócić uwagę, że ilość pożarów wzrasta wraz z przyjazdem letników. Mają wtedy miejsce najczęściej pożary lasów i łąk – zaznacza.

Palący problem
Obowiązujące zapisy o ochronie przyrody zakazują wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk oraz szuwarów. Ustawa dotyczy także zakazu wypalania suchych traw, które są najczęstszą przyczyną pożarów. Dochodzi do nich najczęściej na przestrzeni marca i kwietnia. Są to pożary bardzo niebezpieczne nie tylko dla środowiska, lecz również dla ludzi.
– W świadomości mieszkańców, szczególnie starszych istnieje przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę – mówi Marcin Turowski. – Nic bardziej mylnego, to ją jedynie wyjaławia – dodaje.
W marcu ubiegłego roku zanotowano na terenie powiatu wyszkowskiego 188 zdarzeń zawiązanych z pożarami traw i lasów, w kwietniu – 83.
– Należy zwracać uwagę na apele pojawiające się w prasie i w telewizji. Dzięki nim świadomość się poprawia – informuje.
Oprócz aktualnie planowanej kampanii wypalania traw, szczególną uwagę zwraca się również na zachowanie podczas burzy. W sezonie letnim urządza się spotkania dotyczące skoków do wody, wskutek których w ciągu roku giną setki osób. Kampania znana jest pod nazwą „Nie skacz! Zwolnij! Będziesz żył!”. Natomiast w sezonie zimowym urządza się ogólnopolską kampanię pod nazwą „Nie dla czadu”. W ubiegłym sezonie w ten sposób zmarło 87 osób, co jest niepokojącym alarmem.

Termomodernizacja jednostek strażackich w tym roku
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie wystąpiła z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kwota dotacji dla jednostek mających uregulowany stosunek własności skarbu państwa wynosi 8 039 315, 50 gr.
– W naszej jednostce zostały zakwalifikowane dwa obiekty, w których zostały wykonane audyty energetyczne. Termomodernizacja będzie dotyczyła wymiany stolarki okiennej, docieplenia ścian oraz wymiany drzwi i bram garażowych w drugim obiekcie – informuje komendant PSP w Wyszkowie, st. bryg. Ignacy Woźniak. – Będzie też modernizacja ogrzewania. Planujemy wykonać solary, jako najbardziej ekologicznego źródła ciepłej wody – dodaje.
Prace związane z termomodernizacją mają rozpocząć się w tym roku.

Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru dla KP PSP w Wyszkowie
Inicjatywa powstała z rozmowy komendanta Ignacego Woźniaka wraz ze starostą Bogdanem Pągowskim. Powołano komitet, który zbiera fundusze na sztandar dla PSP w Wyszkowie. Uroczyste nadanie sztandaru ma odbyć się 19 maja, na skwerze Jana Pawła II w Wyszkowie. Pieniądze na sztandar można wpłacać na konto BGŻ SA o/o Wyszków 61 2030 0045 1110 0000 0192 4360 z dopiskiem „Sztandar dla PSP”.
M.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta