Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2024 r., imieniny Janusza, Konrada



Mieszkańcy coraz mniej zarabiają, częściej tracą pracę

(Zam: 27.03.2013 r., godz. 10.30)

Wzrasta liczba rodzin korzystających z pomocy finansowej wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To efekt kryzysu ekonomicznego, który dotyka także mieszkańców gminy Wyszków.

W roku 2010 r. ze świadczeń finansowych OPS korzystały 1 063 rodziny, w 2011 – 1 070, a w 2012 r. – 1 149. To o 79 rodzin więcej, czyli prawie trzysta osób dodatkowo, które wspiera wyszkowski OPS. Dla porównania, w czasach lepszej kondycji gospodarczej liczba rodzin korzystających z pomocy spadła z 1 153 w 2008 r. do 1 074 w 2009 r.
Jak mówi dyrektor wyszkowskiego OPS-u Agnieszka Mróz, rośnie liczba osób potrzebujących nie tylko pomocy finansowej, ale psychologicznej. Jej zdaniem, przyczyną jest fakt, że mieszkańcy coraz mniej zarabiają, częściej tracą pracę.
- Jeśli chodzi o poradnictwo jest większa potrzeba wsparcia ze strony specjalistów, dlatego też zwiększyliśmy liczbę godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych – mówi.
W ramach realizacji programu CAL w OPS-ie działa Punkt Informacji Obywatelskiej. Do tej pory psycholog przyjmował dwa dni w tygodniu, teraz we wtorki, środy i czwartki. Dyżuruje też prawnik i pracownik socjalny. W ubiegłym roku z porad w ramach PIO skorzystały 662 rodziny.
- Żeby sytuację w danej rodzinie opanować, potrzeba współpracy różnych instytucji i specjalistów – mówi dyr. Mróz. – Jest wsparcie prawnika, psychologa, a jeśli chodzi o problemy związane ze zdrowiem psychicznym, także Soterii i lekarzy.
Najczęściej to pracownicy socjalni jako pierwsi trafiają do rodzin wymagających wsparcia, stwierdzając jaka pomoc w konkretnym przypadku jest potrzebna.
- Znacznie wzrosła liczba osób, które korzystają z naszej pomocy z powodu niepełnosprawności lub długotrwałej choroby – przyznaje Agnieszka Mróz. – Koszty leczenia, stan zdrowia, brak możliwości podjęcia pracy powodują, że to wsparcie jest niezbędne. Wzrasta liczba osób, które nabywają uprawnienia do zasiłku stałego – mówi. – Nawet, kiedy nie ma kryzysu, staramy się usamodzielniać naszych klientów, bo są to nasze podstawowe zadania.
W tym celu od kilku lat OPS realizuje m.in. projekt „Szansa” współfinansowany przez Unię Europejską.
- Pracujemy nad tym, aby ludziom „chciało się chcieć” – staramy się rozwiązywać ich problemy, wzmacniać psychicznie, emocjonalnie, odbudowywać ich samoocenę, organizujemy szkołę dla rodziców, opiekę nad dziećmi w trakcie trwania zajęć i inne – podkreśla.
Od niedawna OPS zatrudnia asystentów rodziny – to nowa instytucja wspierająca te osoby, które mają problemy z opieką czy wychowaniem swoich dzieci. Celem jest zapobieżenie umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej, sprawienie, by pozostało ono w rodzinie lub do niej wróciło.
- To trudna praca – przyznaje Agnieszka Mróz i dodaje, że był przypadek asystenta rodziny, który zrezygnował z posady stwierdzając, że nie udźwignie powierzonych mu obowiązków.
- Wiadomo, że nie jest to dla rodziny komfortowe, kiedy ktoś przychodzi kilka razy w tygodniu o różnych porach. Bo choć wspiera, to też i sprawuje nadzór. Ta współpraca różnie się układa – mówi. – Zbieramy się w zespołach i analizujemy, gdzie widać największą potrzebę skierowania asystenta rodziny. Często dotyczy to rodzin niepełnych albo sytuacji, kiedy rodzice są wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tam często pewne wzorce są, niestety, przenoszone z pokolenia na pokolenie, bądź też mają miejsce inne sytuacje kryzysowe.
Wśród wielu zadań, które realizuje ośrodek, nie brak problemów takich jak chociażby brak pieniędzy na zatrudnienie dodatkowych pracowników socjalnych – OPS nie spełnia wyznaczonych standardów, jeśli chodzi o ilość pracowników socjalnych na liczbę mieszkańców w jego rejonie. Od lat też pracownicy OPS-u użalają się na obciążenie procedurami.
- Nieprecyzyjność przepisów, zmiany prawa zabierają cenny czas, który można by było przeznaczyć na pracę socjalną – mówi Agnieszka Mróz. – Dla nas najważniejszy jest jednak człowiek – zaznacza.
OPS zatrudnia 42 pracowników etatowych. W ubiegłym roku jego budżet wyniósł 15 201 624 zł.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Bożena, w dniu 27.03.2013 r., godz. 18.47
Pani dyrektor, zawsze kojarzyła mi sie Pani pozytywnie. Jedynie ta bezduszna PO psuje mi ten obraz...
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2013 r., godz. 21.37
Tracą pracę ale dadzą na tacę.
Dodane przez Inka (mała Inka), w dniu 28.03.2013 r., godz. 07.44
Tracą pracę, ale podzielą się z jeszcze biedniejszymi. Kościół wspomaga biednych bez wzgledu na koniunkturę.
Mieszkańcy coraz mniej zarabiają, częściej tracą pracę
Dodane przez Tadeusz, w dniu 28.03.2013 r., godz. 08.26
A może mieszkańcy nauczyli się kombinować?? kto im udowodni?? osobiście znam taki przypadek co pobiera zasiłki jako samotna matka, a jej "mąż" czyli konkubent ma kasy jak lodu. Biedna samotna matka jeździ luksusowym autem, wyjeżdża na wakacje, narty, itd, ale musi przecież korzystać z zasiłku... bo bieda... :/
Dodane przez oruid, w dniu 28.03.2013 r., godz. 08.28
Zawsze była kierownikiem OPS a teraz już jest dyrektorem. Próżność ludzka nie ma granic.
Dodane przez Grześ, w dniu 28.03.2013 r., godz. 08.47
Tadeusz poruszył śmierdzący problem. Nie podoba mi się takie cwaniactwo, taka "życiowa zaradność"...
Mieszkańcy coraz mniej zarabiają, częściej tracą pracę
Dodane przez Zdzich, w dniu 28.03.2013 r., godz. 17.15
A nawet jak mają jeszcze możliwość zarobienia, to z odebraniem wypłaty bywa coraz trudniej. "Zielona Wyspa" zaczyna wychodzić nam bokiem.
Dodane przez Golem, w dniu 28.03.2013 r., godz. 21.04
(...Jak mówi dyrektor wyszkowskiego OPS-u Agnieszka Mróz, rośnie liczba osób potrzebujących nie tylko pomocy finansowej, ale psychologicznej. Jej zdaniem, przyczyną jest fakt, że mieszkańcy coraz mniej zarabiają, częściej tracą pracę...) Coraz mniej ludzi, także członków PO stać na zamorskie wakacje 3 razy do roku jak w przypadku pani męża.
Hipokryzja
Dodane przez Jan4P, w dniu 28.03.2013 r., godz. 23.03
Praca Pani Mrozowej w moich oczach nie budzi większych zastrzeżeń. Mam jednak pytanie do Pani, jako do osoby wrażliwej i świadomej biedy jaka toczy to miasto. - Czy utrzymywanie w tak ciężkich czasach aż trzech tak niekompetentnych burmistrzów to nie hańba?
Dodane przez RóżaL., w dniu 28.03.2013 r., godz. 23.40
Do Jana4P dodam tylko - "Czy to etyczne pani dyrektor", żeby w biedzie utrzymywać aż trzech statystów?
Dodane przez Sprzątaczka, w dniu 29.03.2013 r., godz. 11.24
Panie Warpas w jednomandatowym okręgu wyborczym masz pan marne szanse na dostanie się do rady. Startuj pan od razu na sołtysa Olszanki. Taka będzie nasza dla pana zapłata.
Dodane przez Zołza, w dniu 29.03.2013 r., godz. 14.50
Co Pani oPOwiada, że bida 3 razy do roku bawi Pani w Egipcie. Ludzie dzieci do Koziej Wólki nie mają za co wysłać a "Wyszków się bawi" w najlepsze. Dla nas POdwyżka za POdwyżką.
Dodane przez k, w dniu 29.03.2013 r., godz. 16.01
znam tez takiego chorego ktory ma rente socjalna a pracuje na lewo na budowie albo pod urzad pracy do podpisu podjezdzaja sluzbowymi samochodami :-)
do k
Dodane przez Wlad, w dniu 29.03.2013 r., godz. 18.33
Ktoś mówił o pracownikach odpowiedzialnych za wywiad środowiskowy? Z drugiej strony czy z takiej renciny człowiek jest w stanie siebie utrzymać?
Dodane przez Zdzich, w dniu 29.03.2013 r., godz. 19.07
Chodzi raczej o tych kombinatorków, którzy wyspecjalizowali się w takim pasożytnictwie. Którym dzień mija na kolejkach od jednej zapomogi do drugiej.
Dodane przez k, w dniu 30.03.2013 r., godz. 16.02
kazdy pijak dostaje rente socjalna ktoremu sie nie chce pracowac
Wyszkow i jego lokata przez ekstertow UNDP przy ONZ
Dodane przez Sowa, w dniu 02.04.2013 r., godz. 09.53
Wyszkow -najgorszym miejscem do zycia !Takie sa oceny wiekszosci.A co na to oceny ekspertow UNDP przy ONZ ?Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Reg. eksperci Programu Narodow Zjednoczonych ds, Rozwoju /UNDP/ dzialajacego przy ONZ opracowali mape rozwoju spolecznego Polski. Na podstawie trzech wskaznikow tj. zamoznosci i dostepnosci do edukacji oraz uslug medycznych powstal ranking najgorszych i najlepszych miejsc do zycia w Pollsce. Przekazanie lokaty Wyszkowa na tej mapie to rola burmistrza !

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta