Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 stycznia 2025 r., imieniny Izydora, Makarego



Zeszyty Wyszkowskie w szóstej odsłonie

(Zam: 26.09.2012 r., godz. 10.30)

Po trzech latach wydano kolejny, szósty tom „Zeszytów Wyszkowskich”. Jego promocja odbędzie się 27 września o godz. 18.00 w miejskiej bibliotece.

Jak mówi pracujący przy jego powstaniu Mirosław Powierza, tematyka jest jak zwykle różnorodna, w kilku działach zebrano piętnaście tekstów. Pogrupowano je tematycznie: historia, tradycja, przyroda, literatura, postacie, katalog zabytków, nie zabrakło też kroniki kulturalnej, którą zestawiła Elżbieta Szczuka. W dziale „Historia” umieszczono wspomnienie o Witoldzie Szaniawskim autorstwa Adama Mickiewicza (napisał też o obyczajach świątecznych), „Wspomnienie nie tylko o Bezimiennej Bibliotekarce” Tadeusza Gajskiego, „Walki odwrotowe oddziałów polskich w rejonie Wyszkowa w 1920 r.” Pawła Piotrowskiego i tekst o oddziale Jana Kmiołka Doroty Cywińskiej. W dziale „Przyroda” są dwa teksty: „Materiały do geografii Ziemi wyszkowskiej, część II” Janusza Kosińskiego i „Na Bugu już nie bielą się żagle” Jerzego Dąbrowskiego. O literaturze traktuje artykuł Jerzego Kochanka „Aforyzmy Józefa Bułatowicza w opracowaniach innych autorów”. W dziale „Ludzie” czytelnicy znajdą „A sprawiedliwość milczy” Marii Bulikowskiej, „Akowskie losy Stanisława Szumowskiego – z Suwina do łagru Borowicze” Mirosława Pakuły, „Pan Lolek” Michała Mielczarczyka, „Wspomnienie o Michale Czapskim vel Kacprze Czeretoskim” Mirosława Widlickiego i Mirosława Powierzy. Wyszkowskim zabytkom poświęcono trzy teksty: „…a potem nastały czasy metali: brązu i żelaza” Zbigniewa Nowakowskiego, „Wyszkowska pompa – machina prawdziwa” i „Tablica z konsekracji kościoła św. Idziego” Mirosława Powierzy.
Tego dnia wręczone będą też nagrody w konkursie fotograficznym „Wyszków i okolice jakich nie znacie”, każdy z biorących udział otrzyma dyplom, będą po trzy nagrody w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia.
Pierwszy numer „ZW” wyszedł w 2005 r., redaktorem tego i następnego tomu był historyk Tomasz Stokarski. Następne wydania opieką otaczał też Mirosław Powierza. Czytamy w nich, że wydawnictwo jest efektem bezinteresownej pracy osób zafascynowanych lokalną historią i kulturą. „Pragniemy, aby to dziedzictwo nie tylko nie uległo zapomnieniu, ale również stało się obecne w świadomości mieszkańców miasta i okolic” – napisano we wprowadzeniu. Tematyka wydawnictwa zawsze obracała się wokół walorów turystycznych, przyrodniczych, specyfiki kultury i historii naszego regionu. Dotąd z „ZW” można było poznać bliżej postacie m.in. Janinę Jellaczyc, prof. Ludwika Maciąga, członków rodziny Rytlów, Ireneusza Składanowskiego „Seniora”, zapoznać się z położeniem cmentarzy wojennych, przypomnieć czasy stanu wojennego, na łamach „ZW” swoje wiersze umieszczali też Paweł Szklarski i Krzysztof Arbaszewski, wiele tekstów traktujących o etnografii naszego regionu umieszczała Teresa Przygoda. O turystyce i walorach przyrodniczych pisali m.in. Andrzej Grajczyk, Wiesław Czapski czy Marek Głowacki. Przez kilka lat istnienia „ZW”, swoim czasem, wiedzą i wspomnieniami z czytelnikami dzieliło się wiele osób, które dzięki wydawnictwu mogły dać wyraz swoim pasjom i przekazać szerszemu gronu odbiorców swoje doświadczenie. Są to wspomniani wyżej historycy, nauczyciele i inni, osoby, które niezależnie od zawodów prowadzą niezwykłe życie, bo wypełnione pasją – historyczną, literacką, każdą inną, która sprawia, że nuda im nie grozi. Swój wkład w „ZW” mieli też: Ludwika Borzymek, Elżbieta Święch, Małgorzata Ślesik-Nasiadko, Kacper Czeretoski, Paweł Baranowski, Robert Szydlik, Marta Gołębiewska, Zygmunt Godleś, Józef Kowalewski, Ireneusz Elward, Zbigniew Drobot, Jerzy Cabaj, Beata Sokołowska, Agnieszka Głowacka, Kornelia Wiśniewska, Stanisław Baj, Teresa Świderek, Beata Glinka, Elżbieta Stokarska, Andrzej i Marek Eychlerowie. Do tego grona może dołączyć każdy, kto ma coś ciekawego i ważnego do przekazania, mogą to być wspomnienia, wiedza o lokalnej tradycji, historii powiatu szeroko rozumianej, od historii „wielkiej” poprzez historię miejsc, budynków, niezwykłych ludzi. Formuła wydawnictwa jest dość elastyczna, otwarta na nowe pomysły i tematy. Warto zatem przyjść w czwartek do biblioteki i zastanowić się nad tym, co jeszcze wzbogaciłoby to wydawnictwo.
E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta