Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Zabrodzie Aktywne i Kulturalne

(Zam: 16.08.2012 r., godz. 10.30)

Z końcem lipca dobiegł końca projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury pod nazwą ,,Zabrodzie aktywne i kulturalne”.

W ramach projektu zorganizowano różnorodne warsztaty.

Warsztaty plastyczne „Nie tylko pędzlem malowane”
Wzięło w nich udział 29 dzieci w wieku 9-14 lat (9-25 lipca). Celem warsztatów było wzbogacenie wiedzy na tematy związane z historią i kulturą naszego regionu, uwrażliwienie dzieci na piękno, wartości estetyczne i funkcjonowanie sztuki ludowej, pobudzanie więzi emocjonalnej z kulturą naszych przodków poprzez poznawanie ich życia, zainteresowań i zdolności oraz zapoznanie się z technikami wykonania elementów sztuki ludowej. W trakcie zajęć uczestnicy wykonywali metodami wydzieranki i wyklejanki herb gminy i zapoznali się z jego symboliką. Uczestniczyli w wycieczce do Wioski Kurpiowskiej w Pniewie, zdobyte tam umiejętności przenosili na własnoręcznie wykonywane wycinanki ludowe i kwiaty z bibuły. W ramach zajęć z rysunku wykonywały szkice ołówkiem lub węglem dotyczące architektury sakralnej, tą samą techniką rysowały również portrety swoich przodków. W bloku tematycznym „Nasza wieś” wykonywały min. makiety sytuacyjne, a w ramach bloku „Wyszukiwanie informacji historycznych” odbyły pieszą wycieczkę do izby pamięci Matki Jadwigi Jaroszewskiej, po drodze dokumentując za pomocą zdjęć pałac niegowskiej Samarii, kościół Św. Trójcy, dzwonnicę i plebanię oraz istotne ze względów historycznych i architektonicznych nagrobki na miejscowym cmentarzu. Zajęciom towarzyszyło również spotkanie z członkinią Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu Sława w Zabrodziu oraz liczne pogadanki dotyczące wierzeń, zwyczajów czy obrzędów ludowych, oglądanie starych fotografii, pieczenie tradycyjnych ciastek oraz codzienne zabawy integracyjne. W ramach podsumowania ostatniego dnia przygotowano uczestnikom słodki poczęstunek oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.

Nauka śpiewu pieśni ludowych
Zajęcia odbywały się od 20 kwietnia do 31 lipca w piątkowe i sobotnie popołudnia tak, by mogli brać w nich udział wszyscy zainteresowani, w tym młodzież ucząca się i osoby pracujące zawodowo. W sumie uczestniczyło w nich 33 osoby w wieku od 13 do 67 lat. Prócz kanonu muzyki ludowej Mazowsza, typowych pieśni i przyśpiewek z terenu ziemi zabrodzkiej, uczestnicy poznawali też pieśni ludowe innych regionów, w tym niektóre utwory muzyki sakralnej. Najistotniejszym elementem nauki i wspólnego śpiewania prócz umiejętności wokalnych, chęci nauczenia się czegoś nowego, zasmakowania w ludowości, okazał się akcent integracyjny wielopokoleniowej grupy uczestników. W trakcie zajęć nawiązała się unikalna nić porozumienia, a prowadzący zajęcia Jacek Gajewski w znakomity sposób umiał połączyć młodzieńczą żywiołowość oraz dojrzałą rozwagę i doświadczenie uczestniczek, by wykorzystać to w należyty sposób i odpowiednio dobrać repertuar. Efektem były gromkie oklaski i zainteresowanie widowni podczas Święta Pieśni Ludowej w Tłuszczu.

Zajęcia aerobiku dla osób dorosłych
Zajęcia realizowane były od marca do czerwca, odbywały się w systemie godzinnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu. Z tej formy aktywności fizycznej skorzystały łącznie 74 osoby w wieku od 18 do 59 lat. Oprócz poprawy sprawności fizycznej, było wspaniałą odskocznią od codziennych zajęć domowych oraz świetną zabawą, często okraszaną nauką karkołomnych, wydawać by się mogło, układów tanecznych.
Zorganizowanie i realizacja projektu w takiej formie była możliwa dzięki dofinansowaniu Oś 4 LEADER.
MW

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta