Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 stycznia 2025 r., imieniny Daniela, Genowefy



Kolejne zniszczenia po wichurze

(Zam: 02.08.2012 r., godz. 11.59)

Kolejny tydzień i kolejne nawałnice, które wyrządziły szkody na terenie powiaty wyszkowskiego.

Jak podaje rzecznik prasowy powiatowej jednostki Państwowej Straży Pożarnej Marcin Turowski, do usuwania skutków nawałnicy strażacy z PSP wyjeżdżali pięć razy – usuwali drzewa powalone na drogi i te zagrażające budynkom. Interweniowali w Rogóźnie, Rząśniku, Somiance, Barcicach. W Rogóźnie funkcjonariusze zabezpieczali plandeką stodołę, której dach zerwał wiatr. Interwencje trwały od godziny 8.00 do wieczora.
Niedzielna wichura najwięcej spustoszeń poczyniła w sąsiadującej z powiatem wyszkowskim gminie Dąbrówka (powiat wołomiński). Żywioł porwał dachy, drzewa, linie energetyczne. Informowały o tym ogólnopolskie media.
Tegoroczny okres letni stoi pod znakiem nawałnic, stąd mnóstwo interwencji straży pożarnej w ostatnim czasie. Niemal miesiąc temu wichura spustoszyła wieś Gulczewo, łamiąc setki drzew.
***
Sześć zawalonych stodół to efekt nawałnicy, która w niedzielę przeszła nad gminą Rząśnik. Jeszcze w poniedziałek część mieszkańców nie miała elektryczności.
Silny wiatr uszkodził stodoły w Gołystoku Zakrzewiu (trzy), Woli Polewnej (jedna), Rogóźnie (jedna), Bielinie (jedna). Spośród nich dwie były ubezpieczone. Na miejsce przyjechali strażacy-ochotnicy, którzy okrywali stodoły folią i plandeką, by zboże z tegorocznych żniw i siano nie zamokło. Jak informuje inspektor do spraw obronnych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej Józef Sawicki, wskutek nawałnicy uszkodzona została linia energetyczna. Jeszcze w poniedziałek mieszkańcy północnej części gminy nie mieli prądu.
Miejsca szkód wywołanych żywiołem odwiedzili wójt Paweł Kołodziejski, jego zastępca Janusz Wultański, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agata Kujawa oraz Józef Sawicki.
- To są za małe szkody, by wojewoda mógł ogłosić stan klęski żywiołowej. Gmina jednak będzie poszkodowanym pomagać, za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i poprzez umorzenia podatkowe – mówi Józef Sawicki. – Rolnicy twierdzą, że mimo strat dadzą sobie radę, o ile dostaną wsparcie od gminy.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Bożena, w dniu 02.08.2012 r., godz. 14.21
A za umożone śledztwa przewidziane są jakieś specjalne nagrody? Przydałoby się jeszcze nagradzać za "niski poziom kultury osobistej" policjantów.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta