Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 listopada 2024 r., imieniny Janusza, Konrada



Pomóż – zostań dawcą szpiku

(Zam: 10.05.2012 r., godz. 11.59)

Fundacja DKMS 13 maja w wyszkowskim szpitalu w godzinach 10.00-16.00 organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty i mieć od 18 do 55 lat.

- W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli – mówi dyrektor fundacji Kinga Dubicka. – Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie komórek macierzystych.
Aby jednak doszło do przeszczepu, trzeba znaleźć odpowiedniego dawcę – prawdopodobieństwo wynosi tu od 1:20 000 do 1:kilku milionów.
- Znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem, który musimy wygrać. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców będzie zarejestrowanych w Fundacji DKMS Polska.
Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Wyszkowie, fundacja ma nadzieję zarejestrować dwustu potencjalnych dawców szpiku. Koszty procedury pokrywa DKMS Polska.

Kto może się zgłosić?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, ważący minimum pięćdziesiąt kilogramów (niemający jednak dużej nadwagi). Chętni powinni mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.
Rejestracja polega na pobraniu czterech mililitrów krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie próbki są określane tzw. cechy zgodności antygenowej. Jeśli kod genetyczny dawcy zgodny z kodem genetycznych chorego, dochodzi do przeszczepu.

Obawa z niewiedzy
W krajach zachodnich ilość potencjalnych dawców jest większa niż w Polsce. Większość osób boi się, że ratując komuś życie, narażą swoje, kojarzą bycie dawcą ze strzykawką, zastrzykiem w kręgosłup, paraliżem. Istnieją tymczasem dwie metody pobierania komórek macierzystych – z krwi obwodowej (stosowana w 80 proc. przypadków) oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie decyduje lekarz dokonujący przeszczepu. Wcześniej jednak dawca musi przejść badania, które sprawdzą jego stan zdrowia.
Na pięć dni przed przeszczepem pacjent przechodzi terapię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, aby jego organizm przyjął obce komórki. Jeśli na tym etapie dawca się wycofa, życie pacjenta będzie zagrożone. Dawca z kolei przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku.
Samo pobieranie komórek odbywa się w ten sposób, że dawca siedząc, bądź leżąc ma wbite igły – jedną w zagięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Zabieg trwa do czterech godzin. Po kilku godzinach odpoczynku dawca może normalnie funkcjonować nie odczuwając skutków ubocznych.
Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga około dwudniowego pobytu w szpitalu, zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu i trwa maksymalnie godzinę. Dzień po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
Na etapie pobierania komórek macierzystych lub szpiku dawca nie ponosi żadnych kosztów. Otrzymuje za to zwrot kosztów dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, nieobecności w pracy, opieki nad dziećmi itp.
Dawcy są ubezpieczeni w momencie dokonywania rejestracji na 50 000 euro, a w momencie zapytania o dawcę i uruchomienia procedury pobrania komórek macierzystych bądź szpiku na 150 000 euro.

Gwiazdy namawiają
W tej chwili DKMS Polska ma zarejestrowanych ponad 200 tys. dawców, z czego 165 oddało swoje komórki macierzyste lub szpik. Każdy może pomóc chorym w Polsce i na świecie. Do rejestrowania się coraz częściej zachęcają gwiazdy muzyki, czy telewizji m.in. Martyna Wojciechowska, Magdalena Gessler. W trakcie trasy koncertowej zespołu Behemoth (którego wokalista przeszedł przeszczep) odbywała się rejestracja potencjalnych dawców.
J.P.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w niedzielę 13 maja w godzinach 10.00-16.00 w holu głównym wyszkowskiego szpitala (ul. Komisji Edukacji Narodowej 1).

Komentarze

Dodane przez P, w dniu 11.05.2012 r., godz. 12.05
Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w w/w akcji, jestem z Wyszkowa i aktualnie oczekuję na przeszczep allogeniczny czyli od dawcy niespokrewnionego. Może akurat znajdzie się dawca z Wyszkowa. Pozdrawiam wszystkich i zachęcam.
Dodane przez Golem, w dniu 11.05.2012 r., godz. 17.06
Akcja słuszna ale dlaczego ten bank szpiku jest niemiecki? Wolałbym oddać w polskim
Dodane przez ..., w dniu 11.05.2012 r., godz. 20.01
A to przypadkiem nie ten bank, do którego można oddać krew bezpłatnie, a oni tym handlują za grubą kasiorę??? Było głośno ostatnio o niemieckim banku krwi!
Dodane przez Pipi, w dniu 11.05.2012 r., godz. 22.31
Doda nabiła Niemcom wielu klientów zachęcając dawców w imieniu chorego Nergala.
Dodane przez Sam, w dniu 12.05.2012 r., godz. 11.37
O całej tej DKMS zrobiono też film. Te nasze gwiazdki mają z tej roboty niezłe profity
Dodane przez Fan, w dniu 13.05.2012 r., godz. 09.47
Dlaczego polskie media tak ochoczo lansują niemiecką fundację?
po co do Niemiec?
Dodane przez hans, w dniu 13.05.2012 r., godz. 10.58
DKMS dostaje od centrali w Niemczech kilka milionów złotych na badania co roku (na ich stronie jest raport finansowy) a wyciąga kasę od polskich podatników...Potem dawca jedzie na oddanie szpiku do Niemiec a koszty (dużo wyższe niż w Polsce) pokrywa NFZ...Czy tylko ja widzę że coś tu nie gra?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta