Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



O przestępczości na sesji

(Zam: 05.04.2012 r., godz. 09.58)

Sprawie policyjnych statystyk i przestępczości nieletnich poświęcili swoją dyskusję miejscy radni podczas sesji 29 marca. Wysłuchali sprawozdania komendanta policji o działalności komendy w ubiegłym roku i informacji o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego w gminie.

Uwagę Wojciecha Chodkowskiego zwróciła informacja o rosnącej liczbie rozbojów, wymuszeń i kradzieży rozbójniczych. W minionym roku zanotowano ich wzrost – z 129 do 264 takich przypadków. Jak tłumaczył zastępca komendanta wyszkowskiej policji Sylwester Gąsiewski, na taki wynik miały wpływ sprawy związane z przestępczością nieletnich w szkołach.
- Dobrze, że te przypadki są wykrywane, ale dzieją się one w szkołach i my nie mamy na to większego wpływu – podkreślił.
- Nie zgadzam się, że do przestępstw nieletnich dochodzi w szkołach – polemizował odpowiedzialny za prawy oświatowe zastępca burmistrza Adam Warpas. – Jako policja macie wpływ na to, co się w nich dzieje. Funkcjonuje przecież w komendzie zespół do spraw nieletnich, który jest do prowadzenia działań w takich placówkach – dodał.
Jego zdaniem, policja w zbyt małym stopniu patroluje miejsca w gminie Wyszków, gdzie zbiera się trudna młodzież.
- Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w każdej szkole do takich przestępstw dochodzi. Trzeba się cieszyć, że są ujawniane – stwierdził Sylwester Gąsiewski.
- Radny, komendant, burmistrz mówią swoje, ja już nie wiem, czy przestępczość spada, czy nie – wtrącił Jan Abramczyk.
- Dlaczego na sesji nie ma komendanta policji? – dziwił się Wojciech Chodkowski. – Żeby zobaczyć jak to wygląda, wszedłem do Internetu. Dobrze byłoby, gdyby się z nami spotkał.
- Adam Krzemiński cały tydzień przebywa na szkoleniu. W dniu dzisiejszym także – poinformował Sylwester Gąsiewski. – Zapewniam, że nie unika spotkań – podkreślił.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zadeklarował, że zorganizuje robocze spotkanie z komendantem wyszkowskiej policji i radnymi.
- Proszę nie dziwić się dociekliwości radnych – zabrał głos. – My, jako wyszkowianie, mamy szczególnie trudne doświadczenia z przestępczością. Chcemy dmuchać na zimne, odczuwalny jest wzrost pospolitej przestępczości.
Będziemy dalej wspierać komendę, ale będziemy oczekiwać od państwa coraz lepszej, efektywnej pracy.
J.P.

***

Komentarz I Zastępcy Komendanta Powiatowego w Wyszkowie
Tak jak mówiłem na sesji, do zdecydowanej większości zdarzeń z kategorii rozbojów i wymuszeń rozbójniczych dochodzi w szkołach, przede wszystkim w gimnazjalnych – w ubiegłym roku również tak było. Do Sądu Rodzinnego i Nieletnich przesłaliśmy postępowanie, gdzie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów nieletnim dokonującym tego typu zdarzeń, między innymi w Gimnazjum nr 1 w Wyszkowie. W innej podobnej sprawie były zarzuty w Gimnazjum nr 3. Łącznie w 2011 roku na terenie miasta i gminy Wyszków 28 nieletnich popełniło 166 przestępstw. W 2010 roku – 23 nieletnich popełniło 33 przestępstwa, w 2009 roku 62 nieletnich popełniło 49 przestępstw. Jeśli mówimy o wykrywalności wśród nieletnich, to wynosi ona 100 procent, gdyż każdy czyn ujawniony jest czynem wykrytym. Przecież nie można stwierdzić, że przestępstwo niewykryte popełnili nieletni. Do rozbojów i wymuszeń rozbójniczych dochodzi nie tylko w szkołach wyszkowskich. W roku ubiegłym takie zdarzenie miały miejsce również w gimnazjum w Brańszczyku, 2010 roku – w Gimnazjum w Długosiodle, a w tym roku zakończyliśmy sprawę gimnazjum w Rząśniku oraz sprawę w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wyszkowie. W sumie w 2011 roku na terenie całego powiatu, 59 nieletnich popełniło 306 przestępstw. W 2010 roku 63 nieletnich popełniło 156 przestępstw.
Niestety, do takich zdarzeń w szkołach dochodzi. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że są to zdarzenia wykrywane. Martwić może jedynie fakt, że pierwsze informacje nie dochodzą do nas ze szkół. To dzięki operacyjnej pracy policjantów m.in. Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii te sprawy wychodzą na jaw. Zespół ten, według mnie, bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich zadań, poza ujawnianiem przestępstw na bieżąco prowadzi profilaktykę w szkołach. W roku ubiegłym, o czym mówiłem na sesji, przeprowadziliśmy 69 spotkań w szkołach, 434 rozmowy z rodzicami, uczniami i pedagogami, zorganizowaliśmy szereg działań typu „ Wagarowicz”, „Nieletni”, „Bezpieczne Wakacje”, „ Bezpieczne Ferie”, itp. Jeżeli są jakieś miejsca, do których powinniśmy dotrzeć, to bardzo proszę wszystkich o ich wskazywanie. Na pewno się tam pojawimy.
Co do niektórych pytań na sesji, to myślę, że nie wszyscy rozumieją policyjną statystykę.
Ja mówiłem o statystyce dotyczącej gminy Wyszków a nie całego powiatu, a ilość ustalonych nieletnich nie równa się wykrywalności.
Odnosząc się do wypowiedzi wiceburmistrza Adama Warpasa wydaje mi się, że była to wypowiedź nieprzemyślana i nieodpowiedzialna, wynikająca ze spontaniczności. Nie można przecież zaprzeczać faktom, a to co powiedziałem na sesji i omówiłem wyżej, to fakt. Nie można też zrzucać całej profilaktyki w szkołach na policję. Przecież w szkołach jest armia nauczycieli, są pedagodzy i psycholodzy. Zadaniem szkoły nie jest tylko przekazywanie wiedzy, ale również wychowywanie. Szkoła powinna się też zajmować bezpieczeństwem swoich uczniów. Jednak, oceniając całość współpracy między policja a szkołami, to układa się ona dobrze.
Z Panem wiceburmistrzem A. Warpasem spotkałem się w dniu 30 marca i myślę, że po tym spotkaniu rozwiałem wątpliwości, jakie pojawiły się na sesji. Według mojej oceny, Wyszków jest miastem naprawdę bezpiecznym, nie dochodzi tutaj do zbyt dużej ilości ciężkich przestępstw.
W większości mamy do czynienia z przestępstwami takimi jak włamania i kradzieże.
I Zastępca Komendanta Powiatowego w Wyszkowie
mł. insp. Sylwester Gąsiewski

Komentarze

Dodane przez Zdzich, w dniu 05.04.2012 r., godz. 11.07
A co z rozkradaną nieustannie obwodnicą i ekspresówką ? To jest nasze bezpieczeństwo! "...w większości mamy do czynienia z przestepstwami takimi jak włamania i kradzieże..." czyli co? Nie jest źle! Komendant powinien podać się do dymisji.
Dodane przez ddd, w dniu 05.04.2012 r., godz. 12.51
sratatata czyba Pan Komendant Gąsiewski zapomniał o tym że to my utrzymujemy Policję i że to ona jest tu dla nas a nie my dla niej. O rozbojach w szkołach się słyszy ponieważ szkoły są zobligowane do meldowania o każdym takim przypadku na Policję no a ona chciał nie chciał musi sporządzić notatkę i ująć to w statystykach. Tylko ile jest takich przypadków gdzie ludzie są zaczepiani na ulicy, gdzie dochodzi do zuchwałych rozbojów i kradzieży i o których nie wspominają na Policję bo i tak wiedzą że jak pójda na Policję to zgłosić to ta rozłoży bezradnie ręce i powie "czy wie kto to Pani/Panu zrobił" a jak nie ma sprawcy to nie ma sprawy i gościu odchodzi z kwitkiem, więc po co chodzić i się tylko denerwować na bezradność Policji i cały ten kraj. Policjanci to mają wyniki ale w złapaniu pijanego na rowerze, przyłapaniu na przekroczeniu prędkości (oczywiście jak sie schowają z fotoradarem za krzakami" i to wszystko. W minionym roku chyba ze dwa razy widziałam patrole policji na wyszkowskich ulicach i to nadodatek młodych policjantek. Panie Komendancie jeżeli uważa Pan że Wyszków jest bezpiecznym miastem to gratuluję Panu poczucia humoru.
Dodane przez Yeti, w dniu 05.04.2012 r., godz. 15.14
Złapano chłopa na Turzynie co rozkradał ekspresową, ale w d... mieli ustalenie gdzie ten złom sprzedawał. Jest ponoć obowiązek kwitowania podejrzanego towaru-złomu. Gdzieś te fanty muszą upłynniać? Druga sprawa, to ta z kamerami co widzą staruszkę jak omija pasy a nie widzą poważnego wykroczenia np. tego, jakie miało miejsce ostatnio na Daszyńskiego. Ciekaw jestem ile komendant dostaje na rękę wszystkiego razem, bo wszystko wtym liczne dodatki pochodzą z naszych kieszeni.
Dodane przez Róża L., w dniu 05.04.2012 r., godz. 20.00
Zdaje się, że komendant ma światłowstręt. Nie chce pojawić się w na sesji. Zawsze mu coś wypadnie. Niech się szkoli, oświecenia nigdy dość!
Dodane przez oruid, w dniu 06.04.2012 r., godz. 09.40
Szczególnie inteligencją i elokwencją popisała się ta Pani z drogówki podczas spotkań w szkołach. Trudności z wysłowieniem. Ewidentne brak znajomości języka polskiego. Kompletne nieprzygotowanie i nieumiejętność przedstawienia dziecim problemów związanych z bezpieczeństwem na drogach. Nic dziwnego że już w dzieciach utwierdza się przekonanie, że policjant to - delikatnie mówiąc - człowiek niezbyt inteligentny, który nie zasługuje na żaden szacunek.
Dodane przez Wlad, w dniu 06.04.2012 r., godz. 11.12
Jak do policji idzie się odpocząć po pracy w polu, to i efekty są jakie są. 2/3 to wieśniaki o niskim poziomie kultury osobistej. Pamietam badania opinii na Wyszkowie. Nie były optymistyczne.
i co z tego
Dodane przez blumper, w dniu 06.04.2012 r., godz. 13.24
Trochę się Komendantowi przytyło, na "stolcu" . Gada jak z telewizora. Z jego opisiu sytuacji wynika, iż do pilnowania porządku nie jets Policja, tylko jakaś bliiżej nie określina instytucja. Np. Kiedy Policja wymusi i zlikwiduje klub na boisku przy ul Centralnej. Jak kogoś pobiją czy okrdną , to wtedy zacznie się szukanie odpowiedzialnych.
Dodane przez $$$, w dniu 06.04.2012 r., godz. 15.34
czy zarejestrowane są te wymioty na video? polićiańci bardzo nielubią jak ich się filmuje, ale niewiele mogą na to poradzić. Chetnie zobaczę live z tego teatru
Dodane przez O.N.A., w dniu 06.04.2012 r., godz. 16.14
Jakie macie sukcesy w gminie Zabrodzie? Chyba co tydzień rozkradają wam pod nosem elementy barier ochronnych na trasie S-8. Tylko nie zwalać mi braku sukcesów na brak pieniędzy dla policji!
Dodane przez Wierny czytelnik, w dniu 06.04.2012 r., godz. 21.26
Minął się pan z powołaniem. P. Kraśko przy panu to pikuś.
Dodane przez Grześ, w dniu 07.04.2012 r., godz. 07.42
Dawniej były wymówki, że: budynek za ciasny, polonezami się jeździ, nie ma internetu, mało się zarabia. Wszystko to się już dawno zmieniło oprócz jednego - nieudaczność wyszkowskiej policji jest wciąż taka sama (albo i większa).
Długosiodło rządzi się
Dodane przez robo, w dniu 07.04.2012 r., godz. 11.15
Nie wolno krytykować zastępcy komendanta policji bo zastępca jest z Długosiodła i dlatego nie podlega krytyce. To takie proste. Nie rozumiecie tego?! ;)
Dodane przez Zołza, w dniu 07.04.2012 r., godz. 12.43
Czego chcecie od tych pajalicjantów. Przecież co dzień narażaja za nas życie - niewdzięczni!
Dodane przez Widz, w dniu 07.04.2012 r., godz. 16.42
To wszystko jasne. Racje miał ten, co pisał, że do miasta chłopulkowo przyjeżdza odpoczywać. Tak było i jest nadal. Chłopo-robotnik to największa zaraza PRL-u we wszystkich zakładach przemysłowych całej Polski. Tu pod krawatem a w obejsciu w gumofilcach.
Dodane przez Jan, w dniu 07.04.2012 r., godz. 19.03
Takich specjalistów z Długosiodła w wyszkowskiej policji jest więcej, na wszystkich szczeblach. Co mam dobrego do powiedzenia o tej "służbie"? Niewiele. Na co dzień są chamscy i aroganccy, niekulturalni i żeby chociaż byli skuteczni. 35 - letni emeryci.
Dodane przez Pipi, w dniu 07.04.2012 r., godz. 19.47
Mało tego, ze policja jest niekulturalna i zakompleksiona, do tego jeszcze brutalna. Znajomi opowiadali co dzieje się na komendzie z zatrzymanymi młodymi ludzmi. To jest dopiero materiał na artykuł. Oczywiście komenda odpowie - to niemożliwe!
Dodane przez Zdzich, w dniu 07.04.2012 r., godz. 20.02
I zastępca komendanta... drogi kolego, i zastepca i komendanta a szczególnie powiatowego powinieneś napisać z małej litery. Tak jak zastępca prezydenta, burmistrza itd. A do rzeczy, to ilu tych zastepców POsiada :) komenda? Może więcej patroli a mniej funkcyjnych, obrastających tłuszczem na budżetówce cwaniaków?
uwaga!
Dodane przez oservatorre, w dniu 07.04.2012 r., godz. 21.17
"policjo, na mnie już nie licz" - wklepcie ten tytuł w wyszukiwarkię a zobaczycie ciekawy artykuł o polskiej policji znanego redaktora Łukasza Warzechy
Dodane przez Stan, w dniu 08.04.2012 r., godz. 17.20
Bez przesady, bo z tego co czytam, to wszystko jest do kitu. To jednak niełatwa praca. Kultury, to przydałoby się nam wszystkim trochę więcej. Wszyscy powinniśmy być coraz lepsi. Przestać złorzeczyć. Jesteśmy Polakami i łączy nas Bóg
Dodane przez Antoni, w dniu 09.04.2012 r., godz. 08.00
Święte słowa. Wszyscy stańmy się choć trochę lepsi i apeluję o mniej jadu w wypowiadanych opinniach, nie tedy droga. Pozdrawiam
Dodane przez Wąż, w dniu 09.04.2012 r., godz. 09.54
Jad-jadem, ale nie znaczy panie Antoni (z całym szacunkiem), że nie ma w tych opiniach cienia prawdy. Nie jest dobrze i to nie tylko w policji. Tak działa propaganda nienawiści, która skutecznie skłuca Polaków. Ku uciesze naszych wrogów.
Dodane przez Jan4P, w dniu 11.04.2012 r., godz. 07.20
Drugi prawdziwy problem, to firmy ochroniarskie w naszym mieście. Wiele złego słyszy się na ich temat. Włosy się jerzą!!!
Dodane przez Zołza, w dniu 11.04.2012 r., godz. 12.07
Wróbelek ma na tym polu wybitne dokonania. Może o tym...?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta