Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 grudnia 2024 r., imieniny Jana, Tomasza



Pamięci Hubala

(Zam: 27.09.2011 r., godz. 11.30)

W 72. rocznicę pobytu w Porębie majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbyły się parafialno-gminne uroczystości, upamiętniające bohatera i jego oddział.

Uroczystość zorganizowała parafia w Porębie, wójt gminy Mieczysław Pękul, współpracował przy jej przygotowaniu i prowadzeniu Gminny Dom Kultury. Po mszy św., którą koncelebrowali ks. proboszcz Andrzej Grzybowski i ks. Krzysztof Gołębiewski, komandor Ligi Morskiej i Rzecznej Bractwo w Wyszkowie, Julian Bielawski, przybliżył zebranym postać i życiorys Henryka Dobrzańskiego.
– Był potomkiem Zawiszy Czarnego, jego przodek był powstańcem styczniowym – mówił. – Stworzył pierwszy oddział partyzancki, nie było w nim nigdy więcej niż trzystu żołnierzy, a Niemcy do walki z nim zaangażowali ok. 8 tys. ludzi.
Henryk Dobrzański ze swoim oddziałem był w Porębie 26 września 1939 r. Zginął 30 kwietnia 1940 r. niedaleko Opoczna. Imię Hubala w Polsce nosi ponad sto szkół i instytucji. Legendę „szalonego majora” (jak nazywali go Niemcy) stworzył Melchior Wańkowicz, któremu o swoim dowódcy opowiadał jego dawny żołnierz, Roman Rodziewicz. Dawny proboszcz Poręby, ks. Jerzy Dąbrowski, pasjonat historii regionalnej, zbierał datki na tablicę pamiątkową, która znajduje się na murze kościoła parafialnego.
– Majorze Hubal i wy, żołnierze, wzywamy was, stańcie do apelu! – Julian Bielawski zakończył referat apelem poległych. – Chwała bohaterom!
Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta Nadbużańska im. Kazimierza Deptuły, która wykonała wiele pięknych utworów. Koncert prowadziła Maryla Puścian, dyrektor Gminnego Domu Kultury. Przedstawiła ideę powstania orkiestry i jej historię, zapowiadała również kolejne kompozycje. Koncert podzielony był na trzy części: polską, europejską i światową. Dwie ostatnie zawierały utwory typowo rozrywkowe, polska – tradycyjne (m.in. „Piękna nasza Polska cała”, „Szara piechota”). Na placu przy kościele kilka sołectw przygotowało poczęstunek – tradycyjne, gorące dania, na które było wielu chętnych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ułanów z Zaręb Kościelnych, jeźdźcy ze stadniny „Konikowo”, stajni „Tuzja”, ośrodka agroturystycznego „Binduga” oraz Mieczysław Joniuk. Byli także: wójt gminy Ostrowi Mazowieckiej Waldemar Brzostek, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, komandor Marek Padjas – dowódca oddziału straży granicznej w Kołobrzegu i wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Do Bractwa w Wyszkowie włączono Elżbietę Kasińską (kustosz muzeum w baszcie przy parku w Wyszkowie) i Marka Rozenka. W czasie uroczystości miała miejsce również projekcja filmu Bohdana Poręby „Hubal”.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta