Menu górne

REKLAMA

 • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyZrozumieć politykę

 
.
 • Sofizmaty o JOW
  Pojawiły się w mediach jak grzyby po deszczu. A wszystko za sprawą muzyka Pawła Kukiza i jego determinacji w upominaniu się o jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) w wyborach do Sejmu. Według słownika, sofizmat to rozumowanie na pozór poprawne, nadające pozory prawdziwości fałszywemu twierdzeniu. Na początek „pójdą pod nóż” twierdzenia dr. Piotra Uziębło i red. Wojciecha Orlińskiego zamieszczone 20 i 23 marca w Gazecie Wyborczej.
 • JOW w 100%, czy ordynacja mieszana?
  Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, w TVN 24, (19.10. 2013 r. „Kropka nad i”) opowiedział się za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu, gdyż jak stwierdził „ordynacja proporcjonalna jest złym rozwiązaniem dla Polski”. Pełna zgoda. Podpisuję się pod tymi słowami. Ale, między wierszami szef Solidarności napomknął, że „można zrobić system mieszany”, i tu mojej zgody nie ma. Dlaczego?
 • Trzy Mity o JOW
  Gdy Paweł Kukiz, orędownik idei jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), pojawia się w publicznej dyskusji, szczególnie z udziałem polityków, można w ciemno założyć, że usłyszymy mity o JOW mające na celu dezawuowanie tego obywatelskiego sposobu wybierania reprezentantów do Sejmu. Nawet mnie to nie dziwi, gdyż obecni politycy, wywodzący się de facto z partyjnego wyboru, próbują w ten sposób bronić własnej skóry. W wyborczym systemie JOW najprawdopodobniej posłami by nie zostali. Tak stało się, gdy Włochy w 1994 r., w wyniku referendum, przeszły w 75 procentach, z systemu wyborczego proporcjonalnego (podobnego do naszego, polskiego) na system JOW. Przejdźmy więc do tych mitów.
 • Cztery powody wprowadzenia JOW
  W demokratycznym państwie, ordynacja wyborcza do parlamentu jest źródłem i jądrem dalszych zdarzeń politycznych i gospodarczych.
 • Gościnne „wady” JOW
  Obiecałem przedstawić cztery ważne powody, dla których należy wprowadzić w Polsce jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) w wyborach do Sejmu.
 • Zmieleni.pl Pawła Kukiza
  Gdybyśmy postawili proste pytanie: po co organizujemy wybory? Naturalna odpowiedź brzmiałaby: aby wybrać najlepszych reprezentantów do polityki. A w jakim celu?

Komentarze

Niepodpisany autorze
Dodane przez eddie, w dniu 21.10.2013 r., godz. 22.21
Czy istnieją może jakieś polskie odpowiedniki pojęcia "sofizmaty" :)
bordeline
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2015 r., godz. 13.13
z etymologii i lub źródlostanu - naprawdę manowce
Dodane przez roms, w dniu 23.07.2015 r., godz. 14.54
Sofizmat po polsku to wykręcanie kota ogonem albo robienie wody z mózgu.
w kieszeni
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2015 r., godz. 15.45
cóż mogę powiedzieć w tych okolic. - proste jak pęczek drutu

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta