Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 lipca 2024 r., imieniny Kamila, SzymonaZałożenie firmy, ile to kosztuje i jak długo trwa?

(Zam: 19.09.2023 r., godz. 21.03)

Rejestracja firmy to nieodzowny krok na drodze do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy planujesz otworzyć własną firmę czy założyć spółkę, istnieje kilka kluczowych kroków do wykonania. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładnie, ile kosztuje rejestracja firmy i ile czasu trwa ten proces. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim staniesz się przedsiębiorcą.

Rejestracja firmy - pierwsze kroki


Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, będziesz musiał złożyć wniosek CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy. Możesz to zrobić elektronicznie, listem poleconym lub osobiście. Wniosek CEIDG-1 pełni rolę zarówno zgłoszenia do urzędu skarbowego, jak i wniosku o przyznanie numeru REGON i NIP.
Pamiętaj, że w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności musisz zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), aby określić, jakie składki będziesz odprowadzać. Przedsiębiorca decyduje, które składki będą opłacane, wypełniając druk ZZA (jeśli chodzi tylko o ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (dotyczący ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego).
W przypadku rejestracji firmy do VAT, musisz złożyć wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Pamiętaj, że obowiązek rejestracji do VAT może dotyczyć tylko tych przedsiębiorców, którzy sprzedają konkretne towary (np. opodatkowane akcyzą, z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych) lub świadczą konkretne usługi (np. prawnicze, doradcze i jubilerskie). Obowiązek ten może także dotyczyć przedsiębiorców, którzy osiągają obrót przekraczający 150 000 zł w danym roku podatkowym.
Jeśli potrzebujesz pomocy z rejestracją firmy pomogą Ci w tym konsultanci:
https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej ?


Choć założenie firmy jest bezpłatne, to samo prowadzenie działalności wiąże się z pewnymi kosztami. Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą, regularnie opłacają składki ZUS i podatki.
Jeżeli przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie planujesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie, masz prawo skorzystać z tzw. "małego ZUS-u". Jest to preferencyjna stawka, która obowiązuje przez 24 miesiące.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie mające umowę o pracę na minimalne wynagrodzenie nie muszą odprowadzać składek ZUS. W zamian opłacają jedynie składkę zdrowotną.
Wysokość składek ZUS jest stała, podczas gdy wysokość podatku zależy od obrotów firmy.

Dodatkowe koszty prowadzenia własnej firmy


Dodatkowym wydatkiem, który nieunikniony jest w momencie rejestracji firmy, jest księgowość. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wynajęcie księgowej lub korzystanie z oprogramowania do samodzielnego prowadzenia księgowości.
Najbardziej polecane w tym zakresie są usługi biura rachunkowego online:
https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Warto podkreślić, że niektóre wydatki, takie jak składki ZUS czy koszty księgowości, można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu świeżo zarejestrowane firmy mogą zmniejszyć podatek dochodowy.
Rejestracja firmy to pierwszy, ale istotny krok na drodze do prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty i czas trwania procesu zależą od wielu czynników, a dokładne informacje można uzyskać w urzędach oraz od ekspertów w dziedzinie prawa podatkowego i księgowości.

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta