Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 kwietnia 2024 r., imieniny Bogusława, Bogumiły



Rzeka, która łączy

(Zam: 21.09.2022 r., godz. 14.13)

Miejska biblioteka zaprasza na wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…”. M.in. archeologiczne eksponaty z Urzecza (gwarowo Łurzyce) można oglądać na III piętrze placówki. Otwarcie ekspozycji odbyło się 21 września.

Tradycje Urzecza (położonego po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą) są związane z flisakami (orylami), osadnictwem olęderskim i włościanami, których reprezentowała ludność mazurska. Warstwa ma pokazać, że tereny położone przy spławnej Wiśle, na urodzajnych ziemiach oraz w pobliżu dużych mazowieckich grodów począwszy od epoki kamienia aż po nowożytność były atrakcyjne osadniczo.
W czasie otwarcia wystawy gościli jej kurator Mariusz Raniszewski, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Józef Zalewski (obie instytucje przygotowały ekspozycję).
- Każda rzeka w dziejach ludzkości była szlakiem komunikacyjnym. Tak samo było z Wisłą czy Bugiem - zaznaczył Józef Zalewski. - Naszą misją jest pokazywanie drobnych fragmentów dziedzictwa kulturowego, które zanikają. Odchodzą pokolenia, a pozostają tylko wspomnienia, które trzeba odkopywać z pamięci i pokazywać.
- Wyszków jest związany z rzeką. Wiecie, że ona nigdy nie dzieliła. Współcześnie stawiamy granice np. na Odrze, ale kiedyś ci po drugiej stronie rzeki byli przyjaciółmi, braćmi. Rzeki łączyły, bo z nich żyli ludzie - dodał Wojciech Borkowski. - Czy to Urzecze, Bug czy Liwiec - rzeka była nie tylko szlakiem komunikacyjnym, ale tworzyła pewne środowisko. Na wystawie pokazujemy zabytki archeologiczne związane z doliną Wisły, ale takie same znajdujemy w dolinie Bugu, bo to archeologiczne eldorado - mamy do czynienia z tysiącami stanowisk archeologicznych. Tu ludzie żyli od najdawniejszych czasów.
Na inauguracji wystawy gościli przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, uczniowie, nauczyciele. Witała ich dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Biblioteka zaprasza grupy zorganizowane, szkoły do umawiania terminów zwiedzania wystawy znajdującej się na II piętrze biblioteki (Czytelnia Naukowa). Ekspozycja jest czynna do 17 października.
J.P.
















Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 21.09.2022 r., godz. 23.24
łęgi które dzielą

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta