Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 kwietnia 2024 r., imieniny Marka, Walerii



Kochała mazowiecką ziemię

(Zam: 23.09.2021 r., godz. 09.22)

Wiersze, piosenki, wspomnienia wypełniły wieczór poświęcony lokalnej działaczce kulturalnej i poetce Teresie Kokoszce. Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym 22 września zorganizowała spotkanie zatytułowane „Mnie ta ziemia od innych milsza”.

Teresa Kokoszka (1955-2016) była mieszkanką Leszczydołu Starego - tu pracowała w filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej (w latach 1979-2005). Była lokalną działaczką, animatorką wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych, społecznych. Pisała wiersze, prowadziła blogi poświęcone twórczości literackiej i fotografii.
Fragmenty jej bogatego życia i twórczości wspominano podczas środowego wieczoru poetyckiego. Wśród gości spotkania była radna, sołtys Leszczydołu Starego Monika Bieżuńska, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Agnieszka Deptuła, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko, członkowie Rady Rodziców z przewodniczącą Małgorzatą Ambroziak, przyjaciel szkoły Ewa Trzcińska, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Leszczydole Starym i inni mieszkańcy miejscowości, członkowie Stowarzyszenia Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika, nauczyciele, młodzież i in.
Wieczór poprowadziła córka Teresy Kokoszki Joanna Kozon.
- Dzisiejsze spotkanie to możliwość zatrzymania się na chwilę, powspominania, obcowania z tradycją, kulturą naszego regionu A to za sprawą osoby wyjątkowej, która całym sercem kochała swój kraj i mazowiecką ziemię. Okazywała to wierszem, śpiewem, czynem. Mowa o Teresie Kokoszce - wieloletniej bibliotekarce, działaczce, poetce, blogerce. Przez kilkadziesiąt lat swojej działalności prowadziła wiele grup promujących regionalną kulturę - podkreśliła Joanna Kozon, która w formie prezentacji multimedialnej zaprezentowała serię zdjęć, wycinków prasowych i innych materiałów odnoszących się do jej matki.
Organizatorzy zadbali o wyjątkową atmosferę spotkania odnoszącą się też do twórczości bohaterski. Teresa Kokoszka wiele pisała o przyrodzie, umiłowaniu małej ojczyny, mazowieckiej ziemi, stąd też sala gimnastyczna przystrojona była gałązkami, koszami pełnymi darów ziemi płonącymi świecami itp. Uczniowie, nauczyciele i goście spotkania recytowali wiersze poetki. Można było także wysłuchać występów wokalnych m.in. członków Stowarzyszenia Klub Srebrnego Wieku z Rząśnika. Dla gości organizatorzy przygotowali degustacje swojskich przysmaków.
J.P.
***

Teresa Kokoszka urodziła się w Wyszkowie. Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnej miejscowości Łosinno. Ukończyła LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie oraz Studium Bibliotekarskie w Olsztynie. Od 1974 r. związana była z Leszczydołem Starym. Tutaj mieszkała i spełniała się zawodowo w filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej (w latach 1979-2005). Praca stała się dla niej bardzo ważna, dała możliwość kontaktu z ludźmi i zaangażowania ich w różnorodne działania kulturalne i społeczne. Znalazło się coś dla każdego, począwszy od dzieci, poprzez młodzież, dorosłych i skończywszy na seniorach. Wśród form aktywizacji dla młodszego czytelnika pojawiły się zabawy, konkursy, dyskoteki, bale karnawałowe, występy teatrzyków „Bajka” i „Calineczka”, wycieczki krajoznawcze. Dorośli uczestniczyli m.in. w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, imprezach okolicznościowych z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, szkoleniach, warsztatach. Nie sposób wymienić wszystkich form działalności Teresy Kokoszki. Do najciekawszych bez wątpienia należały Wieczory i Biesiady Poetyckie. Podczas nich prezentowały się również założone przy bibliotece grupy i zespoły. Grupa Poetycka „Myśli i słowa” (w jej skład weszli lokalni poeci amatorzy – Wanda Garbarczyk-Borzymek, Maria Bulikowska, Krystyna Paś, Marek Wierzchowski, Joanna Kozon) brała również udział w spotkaniach w bibliotece, w okolicznych szkołach, w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, Domu Dziennej Pomocy oraz zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Wyszkowie, w Domu Kultury w Pułtusku. Grupa wydała w 2002 r. tomik poetycki „Pejzaże życia. Liryki mazowieckie”. Zespół młodzieżowy „Vena” występował także w czasie lokalnych uroczystości, natomiast zespół śpiewaczy „Mazowszanie” uczestniczył w imprezach na terenie gminy, powiatu, a nawet województwa. Działania te były znane i doceniane przez szerokie grono odbiorców. Za propagowanie kultury Teresa Kokoszka otrzymała w 2005 r. nagrodę Ministra Kultury.
Oprócz działalności kulturalnej poświęcała się pisaniu, fotografowaniu i malowaniu, z czego tworzenie poezji i scenariuszy przedstawień zajmowało wśród nich pierwsze miejsce. Do propagowania swojej twórczości szerszemu gronu zachęciło ją zdobycie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na wypowiedź o Bolesławie Leśmianie.
Po zakończeniu pracy zawodowej rozpoczęła prowadzenie blogów literackich oraz fotograficznego. Znalazło się tam przeszło 400 wierszy o różnorodnej tematyce i zróżnicowanych gatunkowo: sonety, pieśni, satyry, fraszki, pantum, triolety, imienniki. Szczególnie ważna była część ludowa, gdzie pojawiły się wiersze, powiedzonka, traktujące o tradycjach, obrzędach na naszych terenach. Pani Teresa udzieliła też wywiadu dla Polskiego Radia, poświęconego tej tematyce. Jej działania były opisywane szeroko i często w wielu gazetach, począwszy od lokalnych, po „Tygodnik Ostrołęcki”, „Tygodnik Pułtuski”, „Wieś Mazowiecką”.
Joanna Kozon












































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta