Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 maja 2024 r., imieniny Marii, Marioli



Porozumienie bez przemocy

(Zam: 26.05.2021 r., godz. 15.29)

Dodatkowe dyżury dla ofiar przemocy, szkolenia, poradnik, szeroka współpraca instytucji i organizacji - to elementy kampanii „Porozumienie bez przemocy”, którą przez najbliższe tygodnie zamierza przeprowadzić gmina Wyszków wraz z Policją.

O przemocy w rodzinie mówi się w ostatnim czasie więcej, bo zjawisko to nasiliło się w czasie epidemii. Zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat przemocy w rodzinie to cel kampanii zainaugurowanej 26 maja w Urzędzie Miejskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, którzy liczą na współpracę z wieloma podmiotami zainteresowanymi szeroką pojętą profilaktyką i edukacją.
Wiele podmiotów, w tym OPS i Policja, realizuje na co dzień zadania wspierając ofiary przemocy, edukując sprawców, izolując ich od rodzin itp.
- O naszych działaniach chcemy informować szerzej, mówić, czym jest przemoc w rodzinie - podkreśliła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Wydawałoby się, że o zjawisku przemocy wiemy wiele, ale każdego dnia coś nas zaskakuje - dyrektor OPS Agnieszka Mróz zwróciła uwagę na złożoność problemu i konieczność indywidualnego podejścia. - Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wyglądają zachowania przemocowe, jak eskalują.

- Statystyki wskazują na diametralny wzrost liczby ofiar, ale i osób stosujących przemoc. Być może na to zjawisko wpłynęła pandemia, ale też z pewnością na skutek rosnącej społecznej świadomości więcej osób szuka pomocy - zaznaczył kom. Damian Wroczyński, oficer prasowy wyszkowskiej komendy Policji. - Bicie, krzyki, awantury domowe - to przestępstwo zachodzące w czterech ścianach domu. Często dotyka rodziny patologiczne, ale też i takie takie, po których byśmy się tego nie spodziewali. Ofiary często tłumaczą sprawcę. Zdarza się, że wszczynamy procedurę, zatrzymujemy sprawcę, a ofiara po kilku dniach wycofuje oskarżenia, prosi o zatrzymanie procedury. Wynika to z faktu, że ofiara jest najczęściej zastraszona.
Kom. Damian Wroczyński zwrócił uwagę, że nadal wielu świadków przemocy, sąsiadów, znajomych woli nie widzieć problemu, nie interweniować.
- Zdarza się, że dostajemy anonimowe zgłoszenie, że może dochodzić do przemocy w danej rodzinie. Za takie sygnały jesteśmy wdzięczni. Dzięki nim możemy reagować - zaznaczył. - Kiedy jest podejrzenie co do zagrożenia życia i zdrowia sprawcy są zatrzymywani, może być wydany nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do ofiary - dodał. - Przemoc to trauma, która odbija swoje piętno na całe życie. Zdarza się, że przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dzieci w dorosłym życiu naśladują swoich rodziców również stosując przemoc. Osoby z domów przemocowych często stają się ofiarami w dorosłym życiu. Rolą instytucji pomocowych jest dobra współpraca i wsparcie. Dla nas istotny jest każdy sygnał płynący ze strony społeczeństwa. Wiemy, że ofiary przemocy boją się ją zgłosić, dlatego tak ważna jest czujność każdego z nas.
Przedstawiciel Policji dodał, że w większości przypadków przemoc w rodzinie współwystępuje z problemem alkoholowym.
- Naszym celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom. Policjanci wobec osób znęcających nad bliskimi stosują zasadę „zero tolerancji”. Z naszej strony nie ma zgody na krzywdzenie drugiego człowieka - zaznaczył kom. Damian Wroczyński. - Nie jest wstydem szukać pomocy, każdy zasługuje na godne życie.

- Tą kampanią chcemy tworzyć koalicję, otwierać się na współpracę - zaznaczyła Aneta Kowalewska. - To koalicja przeciwko przemocy wszelakiej, bo ma ona różne formy. Zapraszamy organizacje, instytucje itp. - Wiemy, że rzeczywista skala przemocy jest nieznana. Będzie dla nas sukcesem, jeśli przekonamy choć kilka osób, aby wyszły z czterech ścian w poszukiwaniu pomocy.

Pierwsza odsłona kampanii ma potrwać 6 tygodni (kolejną zaplanowano po wakacjach). Jej etapy:
- Od 24 maja Gminny Punkt Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Wyszkowie jest otwarty stacjonarnie. Pierwszy raz na wiosnę 25 maja Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spotkała się stacjonarnie i wypracowała plan działania na najbliższy okres, a od połowy czerwca zaplanowany jest powrót formy stacjonarnej grup roboczych powołanych w ramach Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

- Publiczna inauguracja kampanii na Rodzinnych Mistrzostwach Wyszkowa – 30 maja. Rodzice otrzymają poradniki „Wychowanie bez przemocy – jak zbudować pozytywną relację z dzieckiem”. Tego samego dnia na placu Miejskim stanie profilaktyczny namiot gminy Wyszków, w którym będą rozdawane broszury, informatory, a także będzie można porozmawiać z pracownikiem na temat tego, gdzie uzyskać pomoc w zakresie przemocy w rodzinie czy uzależnień.

- W każdą sobotę czerwca w godzinach 10.00-14.00 będą prowadzone DODATKOWE dyżury w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie. 5 i 26 czerwca prowadzone będą dyżury wspierające dla osób doznających przemocy w rodzinie, a 12 i 19 czerwca dyżury prawnicze w zakresie procedury Niebieskie Karty i procedury sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego. Podczas dyżurów będą wydawane materiały edukacyjne.

- Organizujemy szkolenia:
a) dla rad pedagogicznych przeprowadzane przez Centrum Rozwoju Edukacji i Kompetencji INVESIS Polska – szkolenie z zakresu procedury Niebieskiej Karty w szkole, sposoby reagowania i rola szkoły w zakresie zapobiegania przemocy w rodzinie we wszystkich szkołach podstawowych
b) dla trenerów, instruktorów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz innych osób prowadzących zajęcia sportowe dla dzieci przeprowadzane przez Centrum Profilaktyki i Reedukacji Atelier – 23 nauczycieli + zgłaszają się chętni z klubów sportowych

- Wyszkowski poradnik „Jak radzić sobie z przemocą” w rodzinie, z informacjami, gdzie w Wyszkowie uzyskać pomoc, zgłosić problem, a także informacjami, czym jest przemoc i jakie są jej konkretne formy. Dodatkowo gmina kupiła i będzie dystrybuować poradniki: „Procedura Niebieskie Karty i inne przepisy prawne” oraz „Ochronić się przed przemocą”.
Poradniki będą dostarczone do:
- Ośrodka Pomocy Społecznej (pracownicy socjalni),
- Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie (dzielnicowi),
- Sądu Rejonowego w Wyszkowie (kuratorzy sądowi),
- świetlicy „Słoneczna” (dla rodziców)
- organizacji pozarządowych (dla rodziców)
- Gminnego Punktu Promocji Zdrowia i Profilaktyki
- przychodni lekarzy rodzinnych
- szkół na terenie Gminy Wyszków
- sołtysów
- poradni psychologiczno-pedagogicznej
Poradnik „Wychowanie bez przemocy - jak zbudować pozytywną relację z dzieckiem?” będzie kierowany do rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych według zgłoszonego przez szkoły zapotrzebowania.

- Gmina włączyła się w kampanię „Reaguj na przemoc” Krakowskiej Akademii Profilaktyki, w ramach której przystąpiła do koalicji na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa, co będzie zwieńczone certyfikatem. Czym jest koalicja? To grupa gmin, które postanowiły wyjść naprzeciw problemom nasilającym się w czasie epidemii.

- W prasie mają się pojawić 2 artykuły sponsorowane (czym jest przemoc, jaka jest skala zjawiska na terenie gminy, gdzie zgłosić przemoc, przepisy Kodeksu Karnego dot. znęcania się nad rodziną w tym zapisy ustawy „antyprzemocowej”, fakty i mity na temat przemocy, alkohol a przemoc, oferta GPPZiP w Wyszkowie).

- Samorząd włączył się do projektu Tygodnika Ostrołęckiego „Otwórz się na pomoc”. To projekt interaktywnego filmu, w którym rodzic czy nastolatek sam wybiera rozwiązania i w zależności od wyboru obserwuje, jak potoczy się dalsza rodzinna historia.

- W planach jest współpraca z innymi instytucjami czy organizacjami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, np. z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

- Na Facebooku gminy Wyszków oraz WiP Wyszków, a także stronie wyszkow.pl będą publikowane informacje na temat kampanii, materiały edukacyjne, plakaty, artykuły itp.
J.P.














Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta