Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 maja 2024 r., imieniny Antonina, Izydora



Program obchodów Roku Norwida

(Zam: 25.03.2021 r., godz. 17.40)

Konkursy dla dzieci i młodzieży, wycieczka rowerowa, inscenizacje, wykłady, piknik rodzinny itp. to atrakcje programu, który opracowały samorządy, instytucje i organizacje działające w powiecie wyszkowskim.

Powiat Wyszkowski, gmina Zabrodzie, gmina Wyszków i Fundacja Museion Norwid wspólnie zaplanowali cykl uroczystości i wydarzeń, dzięki którym postać wieszcza i jego twórczość stanie się bliższa mieszkańcom naszego powiatu.

Oprócz samorządów w organizację obchodów aktywnie zaangażowały się także szkoły i organizacje pozarządowe. W najbliższych tygodniach odbędzie się wykład tematyczny w ramach inauguracji powiatowych obchodów jubileuszu. Z uwagi na panujące obostrzenia spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w otwartej formule on-line.

Z początkiem kwietnia startują konkursy tematyczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu zaprasza uczniów do udziału w powiatowym konkursie plastycznym „Tu żył i tworzył” – pejzaż mazowiecki inspirowany życiem i twórczością C.K. Norwida. I Liceum Ogólnokształcące w ramach obchodów proponuje konkurs artystyczno-literacki „Białe Kwiaty (II)”. Tradycja konkursu sięga lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to pod nazwą „Białe kwiaty” odbyło się kilka edycji tej prestiżowej rywalizacji. Tytuł imprezy odwoływał się wówczas nie tylko do konkretnego dzieła patrona szkoły, ale także do białych kwiatów kwitnących w miesiącu śmierci poety. W maju też uroczyście ogłaszano wyniki współzawodnictwa w kategorii jednego wiersza, inspirowanego liryką artysty. W tym roku szkoła proponuje powrót to tradycji i rozszerza formułę konkursu, którego finał odbędzie się w czerwcu. Tym razem uczniowie mogą wykonać utwór literacki, pracę plastyczną czy fotograficzną. Do 30 kwietnia swój udział w drugim konkursie organizowanym przez wyszkowskie liceum mogą zgłaszać uczniowie z terenu całego Mazowsza.

Wojewódzki konkurs wiedzowy „Śladami Norwida” przewiduje dwa etapy uczestnictwa: szkolny, podczas którego sprawdzana będzie wiedza z zakresu życia i twórczości artysty oraz regionalny, w formie plenerowej gry terenowej, która odbędzie się w Parku Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie. Wszystkie objął patronatem starosta powiatu wyszkowskiego. Ponadto, konkursy organizowane przez I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie patronatem objęło Mazowieckie Kuratorium Oświaty i wpisane na listę konkursów punktowanych w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w województwie mazowieckim.

Gmina Wyszków, jak co roku, tradycyjnie zorganizuje „Majówkę rowerową”. Jedna z tras przebiegać będzie śladami Norwida na terenie naszego powiatu. Rowerzyści odwiedzą miejsca związane z poetą na terenie Gminy Wyszków i Zabrodzie oraz okolicznych miejscowości. Na trasie rajdu znajdą się Wyszków, Głuchy i oczywiście pałac w Dębinkach. W trakcie całego roku samorządy przewidują organizację sympozjów naukowych, konferencji tematycznych, pleneru malarskiego i rzeźbiarskiego oraz koncertów inspirowanych twórczością Norwida. We współpracy z lokalnymi bibliotekami planowane jest organizowanie cyklicznego czytania utworów Cypriana Norwida w każdej z gmin. Aktywnie w obchody włączyły się także Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida i Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu. Instytucje w ramach swojej działalności zorganizują warsztaty malarskie i teatralne, warsztaty pisania prozy, quizy, konkursy oraz wystawy tematyczne. Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, organizatorzy chcieliby wyjechać do Francji, by odwiedzić nagrobek Norwida na cmentarzu w Montmorency.

Kulminację obchodów zaplanowano na wrzesień, bowiem dokładnie 24.09.2021 r. przypadnie 200. rocznica urodzin wieszcza. Kultowa już inscenizacja utworu „Bema pamięci żałobny rapsod”, którą od wielu lat organizuje I LO, zyska nowe, bogatsze oblicze, z terenu szkoły przeniesie się późnym wieczorem na ulice Wyszkowa. Teren Pałacu w Dębinkach w dniach 24-26 września stanie się centrum obchodów: widowisko muzyczno-poetyckie, piknik rodzinny, atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz organizowany od wielu lat przez Bractwo Zabrodzkie Bieg Norwidowski – to tylko kilka wydarzeń, które zaplanowano na uroczyste świętowanie 200. urodzin poety. Całoroczne obchody wzbogaci zaangażowanie organizacji pozarządowych, szkół i placówek oświatowych oraz szeregu środowisk twórczych.

Wszystkim przedsięwzięciom organizowanym przez Powiat Wyszkowski i partnerów przyświeca podstawowy cel - przybliżenie życia i twórczości Norwida jak najszerszej grupie mieszkańców naszego powiatu, niezależnie od wieku. Z początkiem marca Starosta Powiatu Wyszkowskiego powołał komitet organizacyjny obchodów, w skład którego weszli samorządowcy, przedstawiciele powiatu, Fundacji Museion Norwid oraz gminy Wyszków i Zabrodzie. Grupa będzie czuwać nad realizacją zaplanowanych przedsięwzięć, koordynować organizację obchodów i podejmować współpracę ze wszystkimi podmiotami, które zechcą włączyć się cykl powiatowych wydarzeń. Organizacja wszystkich imprez będzie oczywiście uzależniona od sytuacji epidemicznej i obostrzeń obowiązujących w kraju. Warto przypomnieć, że rok 2021 został ogłoszony Rokiem Norwida zarówno przez powiat wyszkowski i okoliczne samorządy, które były sygnatariuszami listu intencyjnego, jak również przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, Sejm i Senat.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 25.03.2021 r., godz. 19.55
To praca niby za darmo a w nagrodę wycieczka do Francji. Tym z Zabrodzia by się przydało. Pierwszy raz by zobaczyli jak Świdnik wygląda i że tam już nie ma szamb.
ola
Dodane przez Najciekawsze, w dniu 26.03.2021 r., godz. 08.34
"Jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, organizatorzy chcieliby wyjechać do Francji, by odwiedzić nagrobek Norwida na cmentarzu w Montmorency." Wesoły urzędowy autobus, uwaga były czasy kiedy takie wyszkowskie wycieczki "edukacyjne" urzędników pozostawiały wielki wstyd nie tylko dla Wyszkowa. Raz taka delegacja we Francji wypiła cały miesięczny zapas darmowego wina dla gości. Teraz będą imprezować na grobie, miejmy nadzieję, że za własne pieniądze.
Dodane przez Om, w dniu 26.03.2021 r., godz. 10.04
Do Francji bez Wittacz? Toć się Norwid w zbiorowej mogile przekręci, nie może być. Lechu, jesteś okrutny.
Dodane przez Elita z klasą, w dniu 26.03.2021 r., godz. 11.21
A może na taką wycieczkę to trzeba zaprosić np. wyróżniających się czytelników biblioteki im. C.K. Norwida i tych gminnych. Miałoby sens, a wśród "organizatorów" kto jeszcze czyta książki, nie mówię, że Norwida, ale w ogóle? Większość nie ma nawet karty w bibliotece. Taka elita wzięła sie za promowanie Roku i trudnej twórczości Norwida. No wycieczka na koszt podatnika się im po prostu należy.
Dodane przez Torba Borba, w dniu 26.03.2021 r., godz. 13.36
Im się należy, to prawda. Kiepskie są te nasze elity urzędniczo-polityczne. Np. taka najbardziej wpływowa (sic) kobieta na Mazowszu z kapelusza wyjęta karierowiczka Joanna Bala z PiS. Jej największym partyjnym dokonaniem od objęcia synekury w KRUS to zatrudnienie swoich pociotów w administracji państwowej wg hasła: teraz k... my! Wsiowe pisowskie głodomory.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2021 r., godz. 20.53
Można się jeszcze do tego komitetu zapisać? Czy można z rodziną? Ile jest jeszcze miejsc? Jedziemy sami czy z rodzinami?
Nowy wóz Starosty
Dodane przez Neo, w dniu 26.03.2021 r., godz. 22.06
Starostom teraz w głowie wycieczki i wyjazdy. Panowie zakupili nowy służbowy samochód na czas pandemii za pieniądze podatników do swoich służbowych i nie tylko wyjazdów. Jak się wozić to chociaż klasą premium. Toyota Camry to jest to. Przecież to konieczny wydatek.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2021 r., godz. 09.28
O, może Torba wam zrobi wirtualną wycieczkę do Paryża, a jak poprosicie to i do Grecji z państwową dopłatą, a tę się ustali wg indywidualnych potrzeb.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2021 r., godz. 15.06
Zamiast uratować kilka osób przed COVID wyjazdy i zabawa im w głowie. Bezczelni.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2021 r., godz. 17.26
Torba, jak objęła synekurę to jeszcze magistra nie miała, a teraz i mgr i MBA.
Onet o miszczu Obajtku
Dodane przez Najpierw minister, a potem magister!, w dniu 27.03.2021 r., godz. 17.45
(...) Ostatecznie w 1995 r. Obajtek zrobił maturę w technikum rolniczym w Myślenicach. Studia skończył dopiero po niemal 20 latach, już jako wójt Pcimia. W 2014 r. skończył Prywatną Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu (wylęgarnia pisowskich talentów - Sobczak) To mu otworzyło drogę do kariery. Gdy PiS wygrało wybory w 2015 r., Obajtek najpierw został szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (2015 r.), potem prezesem spółki Energa (2017 r.), a ukoronowaniem stała się prezesura Orlenu (2018 r.) Robiąc karierę w państwowym biznesie, uzupełniał wykształcenie. Wkrótce po radomskim dyplomie, w biogramie Obajtka pojawił się prestiżowy tytuł Master of Business Administration. Postanowiliśmy sprawdzić, jak do tego doszło.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2021 r., godz. 20.59
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2021 r., godz. 00.11 Jacenty Matysiak? Nikt by nie miał nic przeciwko gdyby w sprawie pozyskania funduszy wziął przykład z Obajtka. Jak dotychczas nic się nie dzieje a na pomoc z gminy nie ma co liczyć przy tym poziomie zarządu i radnych. Na najbardziej wpływową kobietę w świecie pisu też bym nie liczył. Dla gminy nic nigdy nie zrobiła. Jak pozostali grabi tylko do siebie wtedy jak głosów potrzebuje. Tych co karierę na mężach zrobiły też trzeba jako pomoc pominąć. Sam widzisz, tylko Obajtek ci został.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.03.2021 r., godz. 21.07
Uwaga 30.03 br będzie głosowany w polskim Sejmie wprowadzenie PODATKU KATASTRALNEGO w wysokości 1% od wartości nieruchomości. Przykrywką będzie umowa o zasobach wspólnych UE. Na BRUK sie szykujcie
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 28.03.2021 r., godz. 11.49
Program ciekawy, obszerny i, co najważniejsze wciągający do uczestnictwa różne środowiska. Przede wszystkim młodzież. Każdy może sobie coś wybrać. Będę z pewnością uczestniczył w niektórych wydarzeniach i bardzo się cieszę z tego, że jest ich tak dużo. Zainteresował mnie wykład inauguracyjny, który ma odbyć się w "najbliższych tygodniach". Tak naprawdę to dlaczego nie wiadomo jeszcze kiedy to będzie ? Czas najwyższy. Ważne byłoby, żeby nie był on zbyt hermetyczny, żeby był popularny, dla jak najszerszego grona odbiorców. Sam Norwid jest trudny, i jeżeli na start otrzymamy dyskusje norwidologów na poziomie uniwersyteckim to mało kogo to zainteresuje. Świetnym pomysłem jest "nowe, bogatsze" oblicze inscenizacji poematu "Bema pamięci żałoby rapsod" i przejście orszaku wieczorem po mieście. Z wielką przyjemnością się wybiorę na to wydarzenie. Ta sama uwaga dotyczy finału - czyli cyklu imprez w dn. 24-26 września. Podsumowując - zanosi się na ciekawe wydarzenia.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 28.03.2021 r., godz. 15.06
A Głowacki nic nie zaproponował od siebie?
Dodane przez Wybory, w dniu 28.03.2021 r., godz. 16.59
PiS. Nie rusza was ani złodziejstwo, ani wszechobecne wały, jeżeli tylko są pisoskie… Zanim dojdzie do wyborów, kandydatów pokroju Torby, należy ich dokładnie prześwietlić i rozliczyć, a i kilka niewygodnych pytań zadać. Szeroki uśmiech i kontakty uwodzą już jedynie śliniących się panów. Nasi reprezentanci winni być merytoryczni, kompetentni i przde wszystkim uczciwi, etyczni i moralni.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 28.03.2021 r., godz. 23.28
A pani ola, jak zwykle bajdurzy bełkotliwie. Nie jestem zdziwiony, ani zaskoczony.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 29.03.2021 r., godz. 11.50
Czegoś Głowacki nie zrozumiał? To pańska odpowiedź jest bezsilnym bełkotem, co tylko potwierdza jego niemoc i wypalenie. Nie jestem zdziwiona, ani zaskoczona.
Joanna Bala - najbardziej wpływowa kobieta na Mazowszu.
Dodane przez Zamilczany plebiscyt, w dniu 29.03.2021 r., godz. 22.04
Taki, czy podobny tytuł w tutejszym środowisku nie zdarza się często, więc dlaczego nie było i nie ma szumnych informacji w lokalnej prasie na ten temat? Tyle mediów i nic, dziwne. Czy w redakcjach są same zazdrośnice? Nic nie rozumiem, bo chciałoby się przeczytać z tej okazji jakiś ekskluzywny wywiad. Tym bardziej, że w prestiżowym plebiscycie o kilka długośći wyprzedziła prawdziwie klasowe rywalki z autentycznym dorobkiem na wielu polach.
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 01.08
Z tego co widać wszystko jak co roku. Po co więc ten cały komitet? Po to żeby się na wycieczkę załapać?
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 11.34
Ta pani też wybitny dorobek ma, zacznijmy od udziału w prestżowym PiSowskim projekcje teraz k..... my!
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 12.21
A może jakieś realne sukcesy?
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 16.25
Ewidentne media lokalne nie stanęły na wysokości zadania. TVP też się nie popisało. W tyle w konkursie zostały Janda i Świątek. To muszą być wpływy.
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 17.08
Jeśli chodzi o tzw. ZP, to raczej należy się spodziewać opadania w locie. Powód? Utrata znakomitego w pierwszej kadencji paliwa. Nie ma już m.in.: 1. „Na to się umówiliśmy z Polakami przy wyborach”. 2. „Nie słowa, ale czyny”. 3. „Po owocach poznajemy”. 4. „Zjednoczona prawica”. Raczej prawie całe sprawowanie władzy wygląda teraz w drugiej kadencji jak „Teraz, k****, my!”. Zero szczerych konsultacji społecznych. Zamiast tego „bańka ekspercka” i „zagranica ekspercka” oraz „samcowanie alfa”. Robione wbrew polskim interesom ekonomicznym „piątka dla zwierząt”, czy tzw. „sprawiedliwa transformacja energetyczna”, „ratowanie” Białorusi polskim wysiłkiem jakby nie było potencjału Białorusinów…. Czyli kolejne odcinki serialu parafrazy „Za wolność naszą i waszą”, na które raz po raz rządy polskie się nabierają nie biorąc pod uwagę słów Prymasa Tysiąclecia: „Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny.” Ponurego obrazu dopełnieniem jest sposób leczenia chorych na covid-19, a właściwie udzielanie dla wielu nieszczęśników ostatniej posługi reapiratora zamiast zablokowania wcześniej choroby choćby amantadyną. Zamiast tego mamy przepoteżną miękka presję na szczepionki, które nie wiadomo co są warte i jakie są ich skutki uboczne w dalszej perspektywie czasu. Całość wygląda na degradację narodu z podmiotu mającego wpływ na rządzenie do przedmiotu rządzenia. Niestety tej ekipie nie pomoże lukrowanie, czy bezwzględne ganienie, ale krytyka w duchu prawdy i miłości. Może część z tych osób trzeba odsunąć od władzy, bo są zbyt przelęknieni lub zajęci sami sobą (karierowiczostwo na grzbiecie narodu?)? ZP musi wrócić do ideałów 2015. Inaczej padnie, czego nam nie życzę.
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 18.11
Można Jandy nie lubić, ale nie można jej nie doceniać. Czy ktoś naprawdę chce porównywać Jandę z Joanną Balą- najbardziej wpływową kobietą na Mazowszu? Bardzo proszę, będziemy mieli kabaret.
Dodane przez Anonim, w dniu 30.03.2021 r., godz. 18.21
Wyszkowiaku, jaki masz interes w cenzurowaniu?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 31.03.2021 r., godz. 07.42
Jeżeli rozmawiamy o Norwidzie nie sposób nie zauważyć, że był to nie tylko wybitny poeta, ale także myśliciel. Dlatego rok norwidowski jest dobrą okazją, żeby choć trochę przybliżyć sobie jego sylwetkę, postawę, poezję i filozofię. Z pewnością będę starał się skorzystać z tej okazji, a raczej z tych okazji i liczę na to, że przynajmniej większość wydarzeń, które są w planie obchodów będzie co najmniej na przyzwoitym poziomie. Będę bardzo uważnie obserwował wszystkie wydarzenia. Myślę, że obecność Norwida naszej ziemi to coś bardzo cennego. Nie bardzo zgadzam się z anonimem, że to będzie to samo, co zawsze. Nie ma co wpadać w taki pesymizm. Myślę, że nawet organizatorzy powtarzalnych wydarzeń nadadzą im wyjątkowy charakter. Mam przynajmniej taką nadzieję. Chciałbym przy okazji zwrócić uwagę, że Karol Wojtyła, a później Jan Paweł II czerpał z dorobku Cypriana Norwida. Dotyczy to zarówno wczesnego, a nawet młodzieńczego okresu życia naszego wybitnego Polaka, jak i czasu gdy był już papieżem. Niewątpliwie warto również ten wątek uwypuklić w roku norwidowskim.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 31.03.2021 r., godz. 09.46
Głowacki rozpaczliwie próbuje nie dać o sobie zapomnieć. Bełkotem niestety.
Dodane przez Anonim, w dniu 31.03.2021 r., godz. 11.16
No ale jednak Janda przegrała z kretesem.
Dodane przez Anonim, w dniu 31.03.2021 r., godz. 15.00
No fakt, Janda przegrała z kretesem z Balą z Zazdrości w gminie Zabrodzie. Śmiać się z tej jej wygranej, czy płakać ;)
Dodane przez Anonim, w dniu 31.03.2021 r., godz. 20.58
Nie śmiej się. Zastanów się kto tu musi być lepszą aktorką i sobie odpowiedz.
Dodane przez Anonim, w dniu 31.03.2021 r., godz. 23.27
Rozumiem :))) kabaretową oczywiście, w kabaretkach rzecz jasna.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta