Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 maja 2024 r., imieniny Bożydara, Grzegorza



Nowy wydział od kwietnia

(Zam: 25.03.2021 r., godz. 13.44)

  • (zdjęcie archiwalne, niewykonywane w okresie epidemii)
Od 1 kwietnia w Urzędzie Miejskim będzie funkcjonował nowy wydział ochrony środowiska, którym pokieruje dotychczasowy komendant Straży Miejskiej Mirosław Wysocki.

Wchodzący w życie 1 kwietnia nowy regulamin organizacyjny Urzędu Miejskiego jest realizacją wcześniej już zapowiadanych przez burmistrza zmian polegających m.in. na likwidacji Straży Miejskiej i stworzeniu nowego wydziału, który ma mu bezpośrednio podlegać.

Jak informuje Urząd Miejski „…stworzenie Wydziału Ochrony Środowiska nie będzie generować wyższych kosztów funkcjonowania administracji. Nie ma konieczności zwiększania ilości zatrudnionych osób w urzędzie, a całą kadrę nowego wydziału stanowić będą dotychczasowi pracownicy Urzędu Miejskiego w Wyszkowie i działającej w jego strukturach Straży Miejskiej. Do zadań utworzonego wydziału należeć będzie m.in. opracowywanie i aktualizacja gminnego programu ochrony środowiska, weryfikacja wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, kontrola spalania odpadów, kwestie związane z wymianą źródeł ciepła, prowadzenie aktualizacji inwentaryzacji źródeł ciepła, organizacja odbioru odpadów komunalnych i odpadów zawierających azbest, badanie wód opadowych zgodnie z posiadanymi pozwoleniami wodnoprawnymi, wydawanie warunków technicznych w zakresie odprowadzania wód opadowych do kanalizacji deszczowej, kwestie dotyczące wycinki drzew, przyjmowanie zgłoszeń o bezdomnych zwierzętach, czy też prowadzenie spraw związanych z edukacją ekologiczną i współpraca w tym zakresie z jednostkami oświatowymi.".

Możliwa zmiana w opłatach za śmieci
- Priorytetem naszych działań będzie ochrona powietrza. Wszyscy dostrzegamy zagrożenia, jakie niesie zanieczyszczone powietrze, zanieczyszczone zarówno przez pyły, gazy, czy obecnie wirusy. Oddychamy wszyscy i wszystkim nam musi zależeć na czystości powietrza - podkreśla Mirosław Wysocki. - Dlatego też jako gmina musimy zintensyfikować działania w kierunku poprawy jego jakości. Będziemy wdrażać postanowienia uchwały antysmogowej poprzez inicjowanie i pomoc w wymianie przestarzałych źródeł ciepła, udzielanie pomocy w pozyskiwaniu zewnętrznego wsparcia finansowego na termomodernizację, czy szersze wykorzystywanie OZE (odnawialne źródła energii). Bardzo ważne będą dla nas również działania mające na celu uszczelnienie system odbioru i naliczania opłat za odbiór odpadów tak, aby zminimalizować konieczność podnoszenia cen za odbiór śmieci.
Mirosław Wysoki nie wyklucza wprowadzenia innego niż dotychczasowy sposobu naliczania opłat.
- Załoga nowego wydziału to doświadczeni pracownicy wywodzący się z trzech różnych wydziałów zajmujących się szeroko rozumianym środowiskiem i przyrodą. W ośmioosobowym składzie będziemy z pewnością tworzyć sprawny i skuteczny zespół działający nie tylko zza urzędniczego biurka - twierdzi.

- O czyste powietrze walczymy od lat. Prowadziliśmy kampanie edukacyjne mające na celu uświadamianie młodym wyszkowianom, jak ważne dla nas wszystkich jest zdrowe środowisko. Założyliśmy mierniki czystości powietrza w trzech miejscach na terenie miasta. Z powodzeniem pozyskiwaliśmy dofinansowania i realizowaliśmy liczne projekty, takie jak wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, czy dofinansowania do wymiany pieców. Stale analizujemy i poszukujemy nowych możliwości finansowania dalszych pomysłów - informuje burmistrz Grzegorz Nowosielski.

Czekają na decyzję w sprawie grantu
Gmina czeka na rozstrzygnięcie w sprawie złożonego w 2020 roku wniosku o dofinansowanie zadania pn.: „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Zadanie ma być realizowane w partnerstwie z Norwegian Institute of Bioeconomy Research oraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Samorząd wnioskuje o 5 830 389,94 zł. Projekt zakłada m. in. modernizację oświetlenia ulicznego w mieście, utworzenie nowych terenów zielonych, zagospodarowanie wody opadowej oraz uzupełnienie infrastruktury rowerowej, a także przeprowadzenie kampanii edukacyjnej mającej na celu poszerzenie wiedzy i świadomości mieszkańców gminy Wyszków w zakresie zmian klimatu.

Jak podkreśla Urząd Miejski, od początku obowiązywania rządowego programu „Czyste powietrze” z doradztwa świadczonego przez Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego skorzystało ponad 100 osób. Z pomocy w przygotowaniu wniosków skorzystało ok. 50. Łączny koszt przedsięwzięć realizowanych w ramach programu w latach 2019 - 2020 przez mieszkańców Gminy Wyszków, którzy skorzystali z pomocy WTBS w przygotowaniu wniosków wynosi około 700 000 złotych.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Marta, w dniu 25.03.2021 r., godz. 16.00
Hmmm, ja nie wiedziałam, że Wysocki jest wybitnym specjalistą od ochrony środowiska.
Dodane przez 123, w dniu 25.03.2021 r., godz. 16.26
W Wyszkowskim magistracie pod rządami GBurmistrza Nowosielskiego, nie liczy się wykształcenie i przygotowanie zawodowe, do pełnionych funkcji, tylko 'stołki' idą z rozdania politycznego. Kto bliżej Nowosielskiego, ten dostaje etat. Nie do pomyślenia jest, ze człowiek który nie sprawdził się na stanowisku komendanta Straży Miejskiej, zostaję powołany na funkcję naczelnika wydział ochrony środowiska. Tam był nieudolny, a tutaj zapewne się sprawdzi. Cyrki, tylko takie w Wyszkowie.
takie miasto
Dodane przez RODAK, w dniu 25.03.2021 r., godz. 18.53
Czy dla młodych, zdolnych po dobrych uczelniach, znających języki brak już miejsca w tym mieście. Szkoda tego miasta Panie burmistrzu.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.03.2021 r., godz. 22.22
Dobry chlopak był i mało pił.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2021 r., godz. 23.55
Jaki burmistrz takie miasto .Byle jakie niestety
Dodane przez Śmietnisko Latoszek, w dniu 27.03.2021 r., godz. 14.54
Pierwsze zadanie dla naczelnika Wysockiego, to zajęcie się śmietniskiem przy ulicy Latoszek, widocznego z trasy Warszawskiej. Od kilku lat wlasciciel na terenie zalewowym i w Naturze 2000 wysypuje co się da, odpady niewiadomego pochodzenia i chemikalia, aby tylko dostać „pare groszy” i podnieść teren. Nieudolne miasto i starostwo, wie o tym i nic nie robi w tym temacie, śmietnisko ciagle funkcjonuje. Może nowy naczelnik pokaże co potrafi !!!!!
Nowe tereny zielone
Dodane przez Monter, w dniu 27.03.2021 r., godz. 20.34
Gdzie mają być te nowe skwery i parki ? Naturalnym miejscem mogła być nadbużańska skarpa vis a vis szpitala, która jest zabudowywania. Można dołożyć kilka drzew przy Placu Miejskim, Skwerze Jana Pawła II (gdzie te drzewa, pod którymi można odpocząć w ich cieniu). Plac Wyzwolenia to już patelnia. Miejsce nie zachęca do przebywania przez ruch tranzytowy odbywający się drogą krajową do tego brak roślinności izolacyjnej od drogi. Gdzie te nowe tereny zielone !?!?
Prośba o interwencje.
Dodane przez Krystian, w dniu 28.03.2021 r., godz. 08.56
Być może to co opiszę jest poza zasięgiem działań powstającego wydziału ale spróbuje może coś to da. Jak powszechnie wiadomo mamy w Wyszkowie piękne tereny nadbużańskie zwane łęgami. Prawnym administratorem jest wspólnota ale chyba tylko administratorem w dokumentacji i do unijnych dotacji. Aktualnie rozpoczęły się wiosenne niszczenie tego terenu na masowa skalę. Głównymi sprawcami są tzw. pseudo "motokrosowcy"i miłośnicy samochodów terenowych. Rozjeżdżanie skarp nadbużańskich, straszenie dzikiej zwierzyny i ludzi którzy próbują temu zapobiec, wszechobecny potworny hałas w dzień i w nocy to jeszcze nie wszystkie efekty działań tych pseudo sportowców. Na zwróconą uwagę odpowiada się groźbą pobicia lub zniszczenia mienia itd, itp. Pojazdy maja najczęściej zdjęte tablice rejestracyjne a kierowca jest tak zamaskowany a twarz jest niewidoczna. Na samym łęgu i na ulicach dojazdowych do lęgu mimo znaków ograniczających szybkość do 30 km. rozwijana jest szybkość "taka jaką dała fabryka". Aż strach pomyśleć co się stanie w sytuacji najechania na spacerujące osoby zwłaszcza dzieci. Prosimy Zarząd łęgów i władze Naszego Miasta, być może również policję o niezwłoczną interwencje w opisanej sprawie zanim nie będzie zbyt późno.
Dodane przez Byle jakie, niestety, w dniu 28.03.2021 r., godz. 12.38
Bylejakości wyszkowskiego muralu nic nie przebije. Jest tak brzydki, że pękają oczy. Ale głupi się cieszył, że to dzieło wybitnego ARTYSTY, hahaha, poniżej poziomu gimbazy.
Dodane przez Wojtek, w dniu 28.03.2021 r., godz. 13.54
Może nowy Naczelnik zwiększy ilość koszy na śmieci..... Miasto brudne i ulice dziurawe. Wstyd !!!
PREZES
Dodane przez MAREK, w dniu 28.03.2021 r., godz. 15.46
A PREZESEM POWSTAJĄCEJ ELEKKTROWNI BYŁ FACHOWIEC PISOWSKI BYŁY PREZYDENT OSTROŁĘKI KOTOWSKI Z WYKSZTAŁCENIA NAUCZYCIEL RELIGI A KTO Z PISU ODPOWIE ZA ZMARNOWANE 1MLD 300 MILIONÓW NA ELEKTROWNIĘ,
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 28.03.2021 r., godz. 17.33
Ale burmistrza synoju mural się spodobał. Chłopiec widocznie poczucie estetyki odziedziczył po rodzicach.
Do Krystiana
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 28.03.2021 r., godz. 21.27
Radna K.. jest bardzo obrotna w tych sprawach , może coś zadziała.
Dodane przez ~(), w dniu 29.03.2021 r., godz. 09.01
a wystarczyło utworzyć w urzędzie wydział ruchu drogowego i nowy naczelnik pasował by jak ulał.
Śmieci nie tylko na Latoszku
Dodane przez Widz, w dniu 29.03.2021 r., godz. 16.34
Strażnik miejski nie widzi nawet śmieci, jak jedzie do domu do Gulczewa. Wzdłuż tej drogi rowy, pobocza i lasy to istne wysypiska śmieci, z przewagą gruzu i butelek po alkoholu. No ale tego z okien fury nie widać, a wystarczy rowerem przejechać.
brudno jest wszedzie
Dodane przez aga, w dniu 29.03.2021 r., godz. 20.55
a moze ktos zwroci uwage wlascicielom pieskow ,ktore po spacerach pozostawiaja na chodnikach po sobie odchody a ,,szanowny w lasciciel,, przeciez nie posparzata .Obserwuje ten proceder na ulicy na ktorej mieszkam i wlasciciel tez.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta