Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 maja 2024 r., imieniny Mikołaja, Piotra



Rekonesans historyczny pod Długosiodłem

(Zam: 24.02.2021 r., godz. 07.31)

  • fot. Stowarzyszenie Wizna 1939
W okolicach Łączki w gminie Długosiodło żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej poznawali przeszłość powstańców styczniowych i szkolili się w terenie. Na ten historyczny rekonesans zaprosiło ich Stowarzyszenie Wizna 1939. Towarzyszyła im ekipa TVP.

Stowarzyszenie kilka lat temu prowadziło na tym terenie badania historyczne, znajdując ślady bitwy stoczonej między powstańcami a wojskami rosyjskimi (m.in. elementy amunicji z broni wykorzystywanej w tamtych czasach).
Prezes stowarzyszenia Dariusz Szymanowski podczas styczniowego rekonesansu przypomniał historię bitwy, a także krzyża usadowionego nieopodal uroczyska Bykowce (powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Wizna 1939 we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wyszkowie i Nadleśnictwem Wyszków).
- Po to to miejsce zostało upamiętnione, by wiedzę przekazywać dalej. Bardzo cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Chcemy przekazać im nasze doświadczenia, ale też trochę się nauczyć. Myślę, że będzie to dobra współpraca - stwierdził prezes Dariusz Szymanowski.
Na miejscu był Adam Sikorski odpowiedzialny za scenariusz i realizację telewizyjnego reportażu (program „Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii”), znawca historii, który przemierzył z członkami stowarzyszenia wiele kilometrów w poszukiwaniu śladów przeszłości.
Projekt współpracy z żołnierzami WOT, a także Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu stowarzyszenie zamierza kontynuować. Wspólnie podczas styczniowego rekonesansu odwiedzili nie tylko miejsce boju pod Łączką, ale także Łochów. Uczestnicy otrzymali książkę Dariusza Szymanowskiego „Powstanie Styczniowe. Bój pod Łączką”.
Jak przebiegał rekonesans? Jak powstańcze walki oceniają członkowie stowarzyszenia, a jak i współcześni żołnierze? Zobaczcie reportaż na tvp.vod.pl (link)
J.P.

Komentarze

Niepamięć
Dodane przez Neo, w dniu 24.02.2021 r., godz. 13.10
Poprzedni starosta potrafił prowadzić dialog ze wszystkimi i starał się pokazać właściwą to jest zgodną z prawdą pamięć historyczną bez przywłaszczania i dziwnej interpretacji. Teraz Żukowski udaje że nie pamięta albo nie chce pamiętać o kontynuacji inicjatywy, która szerokim echem odbiła się w środowisku historyków nie tylko z terenu Mazowsza. Stowarzyszenie " Wizna" już nie gości w starostwie bo nie ma z kim rozmawiać. Teraz prawda historyczna musi być zgodna z prawdą ekranu w TV PiS. Teraz to główny opozycjonista i znawca historii niejaki Sobczak przewodniczący, nakreśla rys historii zgodnie z wytycznymi z Nowogrodzkiej.
Dodane przez Anonim, w dniu 24.02.2021 r., godz. 15.41
Starosta jak zobaczył mural na Sowińskiego to się za głowę złapał. Stowarzyszenie to ma jakiś interes do załatwienia w starostwie? Kolejny pomysł na wyciągnięcie publicznej kasy jak z tym muralem.
Do Anonima
Dodane przez Neo, w dniu 25.02.2021 r., godz. 13.40
Co na wspólnego Stowarzyszenie " Wizna" z muralem na Sowińskiego. Mural na Sowińskiego jest autorstwa Rafała Roskowińskiego założyciela Gdańskiej szkoły Muralu który nie jest związany ze stowarzyszeniem Wizna. Gatka o załatwianiu interesów to chyba mocno przesadzona teza. Co rozumiesz przez stwierdzenie "wyciąganie kasy". To stowarzyszenie które śmiało może być wzorem dla lokalnych stowarzyszeń jak realizować duże społecznie potrzebne projekty. A propos starosty, niech się lepiej złapie za głowę w kontekście zapowiadanej racjonalizacji wydatków oraz zachowania członków powiatowej organizacji PiS z zarzutami prokuratorskimi.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.02.2021 r., godz. 13.47
Może to osoba pana P. Karszni łączy ohydny mural ze stowarzyszeniem? Pan Piotr to główny lobbysta tej maszkary.
Do Anonim
Dodane przez Neo, w dniu 25.02.2021 r., godz. 14.53
Jak dorozumiesz kwestję reprezentacji stowarzyszenia, w kontekście podwykonastwa oraz kompetencji zarządu i finansowania Muralu i jeżeli jeszcze dasz radę udźwignąć udział Burnistrza i wydziału promocji w powiązaniu z zarządcą bloku mieszkalnego w realizacji tego "dzieła" to powróć do dyskusji. Nie mamy o czym rozmawiać. Ty chyba pracujesz na Woronicza w Warszawie.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.02.2021 r., godz. 18.16
Dlaczego wydział promocji tego "dzieła" w ogóle nie promuje? A, że pan Piotr kojarzony jest i z "dziełem" i stowarzyszeniem...

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta