Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Historia zostawia ślad w piosenkach

(Zam: 23.01.2020 r., godz. 14.31)

W Szkole Podstawowej nr 4 w Wyszkowie 22 stycznia wystąpił pieśniarz Paweł Piekarczyk, który poświęcił koncert powstańcom styczniowym. Spotkanie zorganizowała Fundacja Wielka Polska.

Gości witała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Ewa Runo oraz przewodniczący Rady Fundacji Wielka Polska Adam Lutkowski. Wśród nich byli: przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, radny Eugeniusz Zaremba, nauczyciele i młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie. Koncertu słuchała też młodzież z czwórki.
- Dziś nie chodzi o to, byście zapamiętali datę wybuchu powstania, czy jego przebieg, bo tę wiedzę już macie - zaznaczył Adam Lutkowski. - Mówi się, że nic nie jest czarne albo białe, a wiele zdarzeń jest wielowątkowych. Ale ta uroczystość poświęcona jest zdarzeniu niepodlegającemu tej regule - w powstaniu były dwie barwy, można stanąć tylko po jednej ze stron. Powstańcy oddali życie, byśmy mogli żyć w niepodległej Polsce, a upamiętniając ich pokazujemy, że jesteśmy po ich stronie.
Zanim rozpoczął się koncert rys historyczny na temat powstania zaprezentował Mirosław Powierza.
- Naszym wspólnym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za wolną Polskę, przekazywać wiedzę o wydarzeniach kolejnym pokoleniom, aby ceniły i chroniły swoją tożsamość oraz cieszyły się z wolnej Polski - stwierdził.
Zaprosił do zwiedzania w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej wystawy, na której znajdują się m.in. znaleziska z pola bitwy pod Fidestem (rezultat poszukiwań, które przeprowadziło Stowarzyszenie Historyczne „Pasja”).
Paweł Piekarczyk jest z wykształcenia matematykiem. Karierę muzyczno-wokalną rozpoczął w latach 90. we współpracy z Leszkiem Czajkowskim. W swojej twórczości podejmuje tematykę historyczną i patriotyczną. Wprowadzając w tematykę koncertu próbował uzmysłowić młodzieży, czym było życie pod zaborami.
- Wyobraźcie sobie, że na poczcie, u lekarza, w urzędzie musicie załatwiać sprawy po rosyjsku. Z tego powodu, że jesteście na okupowanej ziemi, nie macie prawa kupić nieruchomosci, posłać dzieci do dobrej szkoły. Warto sobie uświadomić dlaczego powstania wybuchały - my, Polacy szczególnie kochamy wolność i szczególnie nie lubimy jak się nas zmusza do załatwiania spraw w obcych językach - zaznaczył. -
Od trzeciego rozbioru Polski do powstania minęło 70 lat. Żyli jeszcze ludzie pamiętający wolną Polskę, choć byli już sędziwi. Warto sobie uświadomić, że ci ludzie znakomicie przechowali polską tradycję, zwyczaje, świadomość i umieli je przekazać kolejnym pokoleniom - dodał. - Polska historia zostawia głęboki ślad w piosenkach, Polakom śpiewanie potrzebne jest jak powietrze - podkreślił zapowiadając jedną z pieśni.
J.P.










Komentarze

Dodane przez Darek, w dniu 27.01.2020 r., godz. 10.29
Bardzo dobrze, że pamiętamy o bohaterach Powstania Styczniowego z 1863 roku. Dobrze by było gdyby jeszcze tym wszystkim imprezom towarzyszyła jakaś akcja edukacyjna. Czym było Powstanie Styczniowe, jakie były przyczyny jego wybuchu, jakie konsekwencje. pamięć jest ważna i nie może być wybiórcza. Dzisiaj, 27 stycznia jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Przyznam się, że jestem trochę zdziwiony tym, że w Wyszkowie - mieście, w którym przedwojenna społeczność żydowska była bardzo liczna - w tym dniu nie przewidziano żadnych uroczystości. Rada Miejska też nie podjęłą żadnej uchwały w tej sprawie. Pamiętajmy, że Holocaust jaki miał miejsce podczas II wojny światowej unicestwił ok. 5000 żydowskich mieszkańców naszego miasta. To 50% jego przedwojennej liczebności. Praktycznie całą przedwojenną społeczność żydowską. Ludzi, którzy byli obywatelami polskimi. Ludzi, którzy częstokroć aktywnie działali na rzecz kulturalnego, edukacyjnego czy gospodarczego rozwoju Wyszkowa. Myślę, że im też należy się pamięć nas wszystkich.
Wielka Polska, Wielka Polska od Bałtyku aż do Śląska!
Dodane przez Wielka Siła, w dniu 28.01.2020 r., godz. 12.06
Gdzie jest napisane, że Holocaust unicestwił 5000 żydowskich mieszkańców naszego miasta? Tyle może i przed wojną było, ilu zginęło a ilu się zmyło i pod zmienionym na polskie nazwisku wróciło? Jaki odsetek żydostwa brał udział w powstaniu 1863 i czy znasz Pan Darek liczbę kilku tysięcy skonfiskowanych dóbr, które za szpiegostwo na rzecz cara otrzymało żydostwo? Myślę, że tak mało znana historia warta jest upowszechnienia, a nie pianie w zachwyty jak to żydostwo aktywnie działało na rzecz...
Dodane przez Darek, w dniu 28.01.2020 r., godz. 13.13
Wielka Siła (!). Hihi. Abstrahujesz od punktu odniesienia. No words.
Wielka Polska, Wielka Polska od Bałtyku aż do Śląska!
Dodane przez Wielka Siła, w dniu 28.01.2020 r., godz. 14.49
Dalku, masz kłopoty ze zrozumieniem? Ustosunkuj się do problemu, jak potrafisz. 1. Czy każdy przedwojenny żyd w Wyszkowie zginął jako ofiara Holocaustu? 2. Jak znikomy odsetek żydostwa brał udział w Powstaniu Styczniowym po naszej stronie? 3. Ile majątków skonfiskowanych przez carat po Powstaniu Styczniowym przeszło w ręce żydostwa w nagrodę za szpiegowanie na rzecz cara? Potrafisz?
Wielka Polska, Wielka Polska od Bałtyku aż do Śląska!
Dodane przez Wielka Chwała, Wielka Siła, w dniu 28.01.2020 r., godz. 14.58
Panie Darku abstrachujesz pan od tematu Powstania Styczniowego. Dziwię się, że sam nie zadbał pan o pamięć o żydach, również wyszkowskich. Ale nie takie problemy ma przecież pan teraz na łbie. Siedzieć i wymyślać przed komputerem to wielu potrafi.
Dodane przez Anonim, w dniu 28.01.2020 r., godz. 16.16
Wielka Siła nie owija g...a w bibułkę, wali słowa prawdy. To postawa prawdziwego Polaka. Szacun.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta