Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Kampania na rzecz czystego powietrza

(Zam: 11.11.2019 r., godz. 12.14)

„Wyszków oddycha czystym powietrzem” to hasło kampanii informacyjno-edukacyjnej, której podsumowanie odbyło się 8 listopada w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. W jej ramach Urząd Miejski zorganizował konkursy, opracował grę edukacyjną, zlecił wykonanie klipu dotyczącego niskiej emisji i rozwiązań stosowanych przez gminę w zakresie jej ograniczania.

Na realizację kampanii gmina Wyszków otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Wśród uczestników piątkowego spotkania byli głównie uczniowie szkół, którzy szczególnie aktywnie uczestniczyli w części poświęconej debacie oksfordzkiej.
Gości witali przedstawiciele samorządu – zastępca burmistrza Aneta Kowalewska oraz naczelnik wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego Żaneta Kozak.
- To, co w tej kampanii najważniejsze, to budowanie w naszych mieszkańcach postaw proekologicznych – podkreśliła Aneta Kowalewska. – To spotkanie jest podsumowaniem szeregu działań wynikających z potrzeby ich promowania. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda nasz świat, nasze otoczenie. Naszymi działaniami chcemy przekonać, że ważne, potrzebne postawy w dziedzinie ekologii nie muszą się wiązać z ogromnymi ograniczeniami, a jedynie z pewną świadomością – stwierdziła, chwaląc najmłodsze pokolenie wyszkowian. – Jestem z was bardzo dumna, widzę, że wasza świadomość wzrasta. Kiedy przychodzicie do urzędu pytam, jakie wyzwania przed nami i słyszę, że czyste powietrze.
- Kampania miała na celu podniesienie świadomości naszych mieszkańców. Chcielibyśmy, by wszyscy wiedzieli, czym jest niska emisja, że nie są to zanieczyszczenia przemysłowe, a powstające w naszym w życiu codziennym, przez palenie śmieci w piecach, korzystanie z nieefektywnych pieców – stwierdziła Żaneta Kozak.
W trakcie spotkania prelekcję „Powietrze w miastach – prawdziwa historia” wygłosił dr hab. Arkadiusz Przybysz z Katedry Ochrony Roślin Wydziału Ogrodnictwa i Biotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- To dla mnie wielka sprawa, że miasto pamięta o swoich byłych już mieszkańcach. Cały czas czuję się z tym miastem związany. Dziękuję Szkole Podstawowej nr 2, z którą mam również kontakt – zaznaczył. – Cieszę się, że Wyszków zajął się ważnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Mam wrażenie, że jest miastem znajdującym się w elicie tych, które działają w tej kwestii.
Arkadiusz Przybysz podkreślił, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce znajdują się na południu kraju.
- Jeśli mieszkalibyście w Nowym Targu, szczególnie wychodząc z domu zimą, skutek byłby taki, jakbyście dziennie palili 22 papierosy – stwierdził naukowiec. – W Wyszkowie nie jest idealnie, wiele jest do zrobienia, ale sytuacja pod względem zanieczyszczenia powietrza nie jest najgorsza. Jest tu dużo lepiej np. niż w miastach w będących w bezpośrednim sąsiedztwie z Warszawą.
Niebezpieczny jest m.in. pył pochodzący z transportu samochodowego, rolnictwa, stosowania pestycydów, nawozów i in. Rocznie w Polsce przez skutki złej jakości powietrza umiera ok. 40 tys.
- W całej UE z tego powodu żyjemy o prawie 9 miesięcy krócej. W Wyszkowie (i podobnych miastach) 11 miesięcy, ale np. w Rybniku o 3 lata krócej – zaznaczył gość.
W takich miastach jak Warszawa zanieczyszczenie powietrza to skutek przede wszystkim spalin samochodowych. W małych, średnich miastach głównym źródłem zanieczyszczeń są przede wszystkim ogrzewanie domów, choć problemem są także samochody, lokalny przemysł.
- Powinniście pytać rodziców, czym ogrzewają domy, zwracać uwagę na ten problem. Jeśli jest taka możliwość, zamiast podróży samochodem zdecydujcie się na spacer, przysłużycie się dzięki temu środowisku – gość zwrócił się do młodych mieszkańców gminy. – Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym większy szkodliwy wpływ na powietrze mamy jako mieszkańcy niż ma przemysł i transport.
Arkadiusz Przybysz w swojej pracy naukowej przygląda się roli roślin w oczyszczaniu środowiska.
- Wiemy, jak sadzić rośliny, by powietrze było czystsze – poinformował. – Nasze badania mówią, że jeśli dobrze zastosujemy rośliny, to ludzie chodzący przy drodze mogą wdychać do 80 proc. mniej złego powietrza. Chętnie podpowiemy, jakie rośliny wykorzystywać. Nasz nowy cel badań to łąki kwietne, które stają się bardzo popularne. Jesteśmy w stanie stwierdzić, które rośliny do stworzenia łąki są najlepsze i jak o nie dbać.
Arkadiusz Przybysz mówił też o istotnej roli roślin stosowanych na przydrożnych ekranach dźwiękochłonnych.
- Szukamy też pożytecznych bakterii, które pomogą rozkładać zanieczyszczenia – zaznaczył.
W kolejnej części spotkania swoją wiedzą mogli podzielić się uczestnicy debaty oksfordzkiej przeznaczonej dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. O tym, czy i jak obywatele dbają o środowisko mówili także przedstawiciele publiczności, którym prowadzący debatę Karol Pych udzielił głosu. Uczestnicy w nagrodę otrzymali grę edukacyjną.
W czasie spotkania odbyło się rozstrzygnięcie konkursów ogłoszonych w ramach kampanii i wręczenie nagród. Wpłynęło ponad sto prac. W konkursie „Co to jest smog?” przedszkola miały za zadanie wymyślić, opracować i przeprowadzić autorską akcję edukacyjną. I miejsce zajęło Przedszkole nr 9 „Bajka”. Nagrody otrzymały także Przedszkole nr 7 „Promyk” i Przedszkole nr 2.
W konkursie plastycznym uczniowie klas I-III szkół podstawowych również odpowiadali na pytanie „Co to jest smog?”. I miejsce zajął Tymon Kołakowski (SP w Lucynowie), II – Filip Czerwiński (SP nr 4 w Wyszkowie), III – Filip Aksamitowski (SP w Leszczydole-Nowinach), wyróżnienie – Gabriel Borek (SP nr 4 w Wyszkowie). SP nr 4 i SP nr 5 otrzymały wyróżnienia za przesłanie największej ilości prac konkursowych.
Konkurs filmowy przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII. I miejsce zajęli Jakub Kalinowski, Aleksander Gołębiewski, Paweł Skrzypek (SP nr 5), II – Anna Zaleska, Weronika Zaleska, Karolina Zyśk (SP nr 1), III – Katarzyna Sudoł, Alicja Kukwa, Gabriela Niegowska (SP w Lucynowie).
W konkursie skierowanym do wszystkich mieszkańców należało przygotować plakat uświadamiający mieszkańcom zagrożenia związane z niską emisją. Nagrodę (rower) otrzymał Dawid Turek, który zajął I miejsce.
- Ogromna praca została wykonana w przedszkolach i szkołach. Jako nasi najmłodsi mieszkańcy wiecie wiele, ale zawsze trzeba dążyć do poszerzania wiedzy – podsumowała Aneta Kowalewska. – Wychodzimy stąd mądrzejsi o świadomość, że los otoczenia leży w naszych w rękach. Od tego, czy będziemy chcieli być za nie odpowiedzialni zależy wiele.
Na koniec spotkania odbyła się prezentacja filmu edukacyjno-informacyjnego „Wyszków oddycha czystym powietrzem”. Gra edukacyjna stworzona w ramach kampanii będzie dostępna w świetlicach szkolnych, Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” w Wyszkowie, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie oraz Domu Dziennego Pobytu „Senior”.
J.P.


















































Komentarze

ola
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2019 r., godz. 12.34
i po co mieszać dzieci i młodzież do polityki jak wiadomo kto decyduje? Ale przyszedł rozkaz z centrali, to buch, pełna sala i akcja poszła, a tam dalej węgiel z Ukrainy - kupcie dzieciom maseczki, bo wracają ze szkoły wieczorem, gdy kominy buchają smogiem pełną parą
Dodane przez ~(), w dniu 11.11.2019 r., godz. 15.46
kampania czysta spalarnia ha ha
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2019 r., godz. 18.19
Kpina jakaś z tym czystym powietrzem w Wyszkowie i z tym filmem na Gminie Wyszków
Dodane przez Anonim, w dniu 11.11.2019 r., godz. 20.54
Ostatnie prezenty od Kowalczyka ? Powietrze w Wyszkowie złe, teraz dostaniemy po kieszeni od ministrów- technokratów z PiS.
Dodane przez Xd, w dniu 11.11.2019 r., godz. 22.32
Dobra to prawda dostaliśmy gry opakowane w folię plastikową
Dodane przez eko groszek, w dniu 12.11.2019 r., godz. 17.36
... Niebezpieczny jest m.in. pył pochodzący z transportu samochodowego, rolnictwa, stosowania pestycydów, nawozów i in. Rocznie w Polsce przez skutki złej jakości powietrza umiera ok. 40 tys.... Pani Aneta osobiście zgodziła się na to, żeby zamiatanie ulic w Wyszkowie odbywało się za pomocą dmuchaw, co służą do rozgarniania liści. Takie porządki, że wszystko, cały syf z ulicy wzbija się w powietrze i dzieci tym syfem oddychają. Brawo Aneta Kowalewska.
Dodane przez eko groszek, w dniu 12.11.2019 r., godz. 18.38
Folia? Folia sama w sobie jest super, a nawet sterylna. Widać mleko w folii i kaszankę. Jedzenie zapakowane w folię, od czego jeszcze chyba nikt nie umarł. Folia jest eko! Plastik też. Nawet wodociągi i gaz ciągną plastikowymi rurami, które są tańsze i lepsze od tradycyjnych.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2019 r., godz. 00.31
O, zdaje się, że nawet jednostki krwi do transfuzji zapakowane są w foliowe woreczki. Ojej. A moja teściowa ma nawet plastikowe sztuczne zęby i żyje. Ta wyszkowska ekologiczna obłuda trwa i uwagę od prawdziwych problemów odwraca się za pomocą pompowania ekologicznego konkursu dla dzieci, którym jednocześnie zafundowało się krematorium na Polonezie, a w planach jest powracający jak bumerang zaproszenia do Wyszkowa wysypiska ze spalarnią śmieci. Kilka lat temu miała to być firma z Makowa Maz. skąd pogonili ją z tym jej interesem. Ta władza brnie w ślepe uliczki. Burmistrz Nowosielski i zastępca Kowalewska stracili smak i węch, bo już sami nie wiedzą co jest dla tych dzieci dobre, a co nie. Sami siebie oszukują? Taka władza przy pełnym i posłusznym poklasku wyszkowskich radnych z PiS.
Dodane przez Asia, w dniu 13.11.2019 r., godz. 08.39
Ale Wyszków jest brudny, ogólnie.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.11.2019 r., godz. 11.49
A gdzie te solary i fotowoltaika pokazane w filmie o czystym powietrzu w Wyszkowie ? Oszukaństwo !

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta