Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 lutego 2020 r., imieniny Konrada, Marcelego

Rekordowa zbiórka

(Zam: 04.11.2019 r., godz. 14.13)

10 238,60 zł zebrano w uroczystość Wszystkich Świętych podczas XIII kwesty zorganizowanej na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie. To o prawie 2 tys. zł wyższa kwota w porównaniu do tej zebranej w 2018 r.

Zbiórka jak co roku odbywała się na rzecz renowacji najstarszych nagrobków, znajdujących się na terenie wyszkowskiej nekropolii. Kwestowano przy wejściach od strony ul. Spokojnej, Nadgórze i Białostockiej
Tegoroczną kwestę organizowali wspólnie: Urząd Miejski w Wyszkowie (Wydział Promocji, Kultury i Sportu) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej w Wyszkowie. Zaangażowali się również wolontariusze z wyszkowskich szkół podstawowych nr 1 i nr 5, Szkoły Podstawowej w Brańszczyku, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Ligi Morskiej i Rzecznej.
Po wykonanej przez fachowca wycenie okazało się, że za sumę zebraną w 2018 r. nie będzie możliwe przeprowadzenie prac remontowych na wytypowanych (znajdujących się obecnie w najgorszym stanie) nagrobkach. Po tegorocznej zbiórce i zsumowaniu datków z 2016, 2017 i 2018 r. renowacji ma być poddany co najmniej jeden z dwóch nagrobków. W pierwszej kolejności będzie to nagrobek Jana Lewandowskiego, zmarłego w 1933 r. sędziego i posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej). Jeśli wystarczy pieniędzy, pracom poddany zostanie oryginalny, secesyjny, wykuty z czerwonego piaskowca nagrobek Aleksandra W. Bogdańskiego (położony tuż przy kaplicy cmentarnej).
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski składa podziękowania ochotnikom kwestującym 1 listopada, a byli to: Anna Gołębiewska, Ewa Michalik, Aneta Kowalewska, Arkadiusz Darocha, Mariusz Kowalski, Leszek Marszał, Radosław Wężyk, Marek Wiśniewski, Marek Siekierski, Agnieszka Mróz, Adam Mróz, Danuta Kukwa, Radosław Biernacki, Karol Garlacz, Piotr Wykowski, Edyta Wittich, Czesław Lach, Adrian Sielski, Bartłomiej Stań, Małgorzata Buźniak, Mirosław Wysocki, reprezentanci Ligi Morskiej i Rzecznej oraz uczniowie SP w Brańszczyku - Oskar Durda, Karol Poplewski, Jerzy Lasota, Oliwier Wiśniewski, Dawid Dębek, uczniowie CEZiU „Kopernik” - Maja Łotarska, Sandra Murza, Weronika Stopka, Sebastian Gudyn, Klaudia Balińska, Weronika Bielecka pod opieką Anety Zagumnej oraz uczniowie wyszkowskich szkół: SP 5 – Zuzanna Hyrycz, Julia Jesionkowska, Klara Kaźmierczak, Amelia Kolańczyk, Aleksandra Krawczyk, Julia Księżak, Hubert Sobczak, Katarzyna Telechowska, Paweł Wójcik, Oskar Jaworski, Zuzanna Kozłowska, Oliwia Ostaszewska, Natalia Rojek, Aleksandra Rutka, Julia Salwin, Martyna Czestkowska, Magdalena Czestkowska pod opieką Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej i Lucyny Wilczyńskiej, SP 1 - Karol Ponichtera, Natalia Kalisz, Alan Banaszek, Julia Zalewska, Wiktoria Matusiak, Mikołaj Hyrycz, Jan Roszkowski, Krzysztof Michalik, Nadia Siwińska, Weronika Świadkowska, Martyna Łyszkowska, Jan Czajkowski, Bartosz Prus, Kornelia Sobieska, Patrycja Wójcik, Nikodem Wysocki, Tomasz Ragajsin, Piotr Piecychna, Michał Baranowski, Aleksander Roicki pod opieką Anny Genov i Kamilli Bieleckiej. Samorząd dziękuje także funkcjonariuszom straży miejskiej – Beacie Wasilewskiej i Pawłowi Gąsiewskiemu.
Oprac. J.P.
Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 05.11.2019 r., godz. 08.42
100 mln złotych przekazano z budżetu państwa na ratowanie największego żydowskiego cmentarza w Polsce, a na remont jednego nagrobka na cmentarzu w Wyszkowie mieszkańcy składają się przez 4 lata. "Po tegorocznej zbiórce i zsumowaniu datków z 2016, 2017 i 2018 r. renowacji ma być poddany co najmniej jeden z dwóch nagrobków."
Dodane przez Krystyna, w dniu 05.11.2019 r., godz. 10.37
Jestem bardzo zawiedziona mszą św. w dniu 1 listopada o godz. 11:00 na cmentarzu komunalnym. Uczestniczę w niej od ok. 10 lat. Corocznym zwyczajem było przebywanie przy grobach najbliższych w trakcie mszy, głośniki zamontowane były tak, żeby każdy mógł słyszeć słowo Boże. Już w poprzednich latach były problemy z nagłośnieniem, ale w tym roku poczułam się ogromnie zlekceważona, ponieważ w większej części cmentarza nie było słychać kompletnie nic! Nie wiem, do kogo mieć pretensje i żal, do księdza proboszcza, czy do szefostwa gospodarki komunalnej. Sprawy finansowania nagłośnienia chyba nie są problemem dla w/w. Na cmentarzu parafialnym wiadome jest od zawsze, że czynne uczestnictwo we mszy św. łączy się z podejściem blisko kaplicy cmentarnej. I jeszcze jedno smutne przemyślenie, a właściwie pytanie do księdza proboszcza z parafii Św. Rodziny. Dlaczego procesja dochodzi tylko do połowy cmentarza, do krzyża? Przez 10 lat cmentarz powiększył się o prawie połowę. Czy najnowsze groby nie są godne poświęcenia i modlitwy w trakcie procesji w dniu Święta Zmarłych?
Do Krystyny
Dodane przez Anonim, w dniu 05.11.2019 r., godz. 16.12
Święto Zmarłych jest 2 listopada a 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Proszę nie szukać problemów tam , gdzie ich nie ma. Msza św powinna skupiać ludzi przy miejscu jej odprawiania czyli przy kaplicy. A co do procesji, to nie ma ksiądz obowiązku przejść przez cały cmentarz .Groby w których leżą nasi bliscy zostaly poświęcone w dniu pogrzebu .Najlepiej pewnie jeszcze by było, jakby proboszcz zatrzymał się przy każdym grobie i zobaczył do kogo należy. Sorki , ale ludzie zrobili się bardzo wygodni i pyszni

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl