Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 lutego 2020 r., imieniny Konrada, Marcelego

Grafiki Woytka Smółkowskiego

(Zam: 04.11.2019 r., godz. 09.43)

Do 24 listopada w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” dostępna jest wystawa grafik Woytka Smółkowskiego.

Autor jest architektem, fotografem. Uprawia wiele dyscyplin sztuki - malarstwo olejne, akwarelę, rysunek, grafikę komputerową, a od 2017 r. również grafikę warsztatową pod kierunkiem prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej i prof. Rafała Kochańskiego. Ulubionymi technikami graficznymi starły się dla niego akwaforta i akwatinta (podobne techniki należące do druków wklęsłych). Polegają na trawieniu płyty metalowej, najczęściej miedzianej, kwasem azotowym. W akwaforcie na płycie metalowej, pokrytej odpornym na kwas werniksem, igłą zdrapuje się werniks odsłaniając metal. Kreski tworzą rodzaj rysunku. Odbitki wykonuje się na mokrym papierze za pomocą prasy.
W akwatincie elementami kompozycji są plamy. Płytę metalową pokrywa się pyłem kalafonii, który po podgrzaniu tworzy bardzo drobne, przylegające do podłoża drobinki. Kompozycje wykonuje się wielokrotnie przesłaniając i zanurzając płytę w kwasowej kąpieli.
O swojej pracy nad grafikami Woytek Smółkowski opowiadał podczas wernisażu, który odbył się w WOK „Hutnik” 24 października. Wstęp do wystawy wygłosiła instruktor plastyki w „Hutniku” Irena Filipowicz.
- Grafika warsztatowa jest dziedziną sztuki szczególnie pracochłonną i nie jest tak popularna jak malarstwo czy rzeźba. Wielu znakomitych artystów zajmowało się grafiką, byli to m.in. Rembrandt, Wyspiański - podkreśliła. -Proces powstawiania takiej grafiki jest niezwykle skomplikowany. Trzeba mieć predyspozycje do dobrego rysunku oraz cierpliwość. Nie zawsze odbitki wychodzą tak jakbyśmy chcieli, wiele czasem trzeba prób, by praca była naprawdę dobra.
Prace prezentowane w „Hutniku” powstawały w latach 2017-2019.
J.P.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl