Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 lutego 2020 r., imieniny Konrada, Marcelego

Podatki lokalne o 10 proc. do góry

(Zam: 02.11.2019 r., godz. 15.17)

Od nowego roku mieszkańców po kieszeniach uderzy podwyżka podatków rolnego i od nieruchomości. Skarbnik gminy zapewnia, że nie będzie ona dotkliwa. Nie jest to jednak jedyny wzrost wydatków dla wyszkowian.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od października podniosło taryfy średnio o ok. 14,6 proc. Od stycznia trzeba będzie płacić dwa razy więcej za śmieci. Radni podnieśli także ceny biletów w komunikacji miejskiej.
Podatek rolny ustala się w relacji do średniej ceny skupu żyta (określonej w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego). Kwotę podaną przez GUS wynoszącą 58,46 zł/dt radni obniżyli do 38 zł/dt (w stosunku do roku ubiegłego roku podstawa wzrasta więc o 10 proc.).
- Wzrost jest uzasadniony potrzebami gminy w zakresie jej funkcjonowania - zaznaczył przedstawiający projekt uchwały skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
- Mamy wpływ na treść tej uchwały i możliwość sprawienia, by mieszkańcy nie płacili więcej - przekonywał radnych koalicyjnych Adam Szczerba.
Zwrócił też uwagę, że uchwała „w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy Wyszków” jest de facto podwyżką podatku.
- W uzasadnieniu jest napisane, że jeśli uchwały nie przyjmiemy, rolnicy będą płacić maksymalną stawkę. Nie zgadzam się z takim uzasadnieniem - zaznaczył.
- W uzasadnieniu nie ma żadnych nieprawdziwych, niepełnych informacji. Uchwała dotyczy obniżenia stawki skupu żyta. Jest to prawda. Piszemy, że jeśli nie obniżymy jej, podatnicy zapłaciliby podatek w maksymalnej wysokości. To również jest prawdą. Mówiłem państwu, że skutkiem uchwały jest podwyżka 10 proc. Uzasadnienie jest zgodne z treścią uchwały - stwierdził skarbnik.
Monika Bieżuńska złożyła poprawkę do projektu uchwały - zamiast z 38 zł/dt zaproponowała 34,55 zł/dt (stawka obowiązująca w 2018 r.).
- Proszę kolegów radnych z terenów wiejskich, aby zagłosowali za moim wnioskiem, będzie to z korzyścią dla mieszkańców wsi - podkreśliła.
- Proszę państwa o nieprzychylanie się do głosu pani radnej - zabrał głos skarbnik. - Nie będzie to do końca z korzyścią dla wsi, bo jeśli będziemy mieli mniej pieniędzy z podatków, to mniej zainwestujemy. Nie jest tak, że mamy skąd uzupełnić braki. Pracujemy nad budżetem, liczy się każda złotówka, a przed nami jeszcze wiele inwestycji drogowych, kanalizacyjnych, które powinny być wykonane na terenach wiejskich. Dla pojedynczego mieszkańca wzrost podatku nie będzie duży. Sołtysi wiedzą, ile podatku rolnego jest, to nie są duże kwoty. W skali gminy w sumie zbierze się to dla nas istotna kwota. Zawsze traktowaliśmy naszych podatników jednakowo, jeśli nie zmienialiśmy podatku od nieruchomości, to też zostawialiśmy na dotychczasowym poziomie podatek rolny. Proszę o przyjęcie uchwały zgodnie z propozycją, to zmiana naprawdę kosmetyczna, niezmienianie tej stawki będzie z niekorzyścią dla wsi.
Większość radnych odrzuciła propozycję Moniki Bieżuńskiej.
Apel radnego Adama Szczerby o niepodnoszenie podatków nie wywołał efektu także w przypadku danin od nieruchomości.
- Rosną koszty działania naszego samorządu. Szukamy środków na zbilansowanie budżetu, by jakość naszych usług próbować utrzymać na niezmienionym poziomie - argumentował skarbnik w przypadku kolejnej uchwały. - Jednym z podstawowych dochodów samorządu są podatki i opłaty lokalne. Proponujemy wzrost. W przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców skutki nie powinny być dotkliwe. Nie jest to dla nas przyjemna sprawa prosić mieszkańców o pieniądze, ale musimy je pozyskać, by świadczyć usługi na dobrym poziomie.
Samorząd prócz podwyższenia podatków zaproponował ujednolicenie stawki od „budynków pozostałych” oraz rezygnację z podatku nieruchomości, na której znajdują się automaty do gier losowych (nikt nie prowadzi w gminie takiej działalności).
- Podwyżki nie należą do przyjemności. W 2018 nie było ich, w tym roku nie podwyższamy podatków od środków transportu - stwierdził Jan Abramczyk. -Wniosków do budżetu od mieszkańców jest bardzo dużo. Robimy sporo dla nich, dla przedsiębiorców i chcemy ten poziom utrzymać. Za ten poziom byliśmy do tej pory doceniani i nie chcemy cofać się, tylko wykonywać coraz więcej inwestycji. Największym obciążeniem jest oświata, podwyżki dla nauczycieli i in., musimy je zrealizować - dodał.
Paweł Turek opowiedział się za pozostawieniem podatków na obecnym poziomie.
- Należy promować Wyszków jako przyjazne, tanie miasto, co bez podwyżek da nam dodatkowe dochody - stwierdził.
- W tym roku zanotowaliśmy wzrost wydatków na oświatę wynoszący 7 mln zł, a subwencja wzrosła jedynie o 1 mln zł. W przyszłym roku też spodziewamy się wzrostu kosztów. To nie jest kwestia wyboru, czy będziemy mieli remonty w szkołach czy nie, ale czy zapewnimy miejsca wszystkim trzylatkom w przedszkolach. Proszę powiedzieć, z czego pokryć te wydatki? - zastępca burmistrza Aneta Kowalewska zwróciła się do radnych opozycji.
- Jesteśmy w samorządzie po to, by pokazywać rzeczy niewłaściwe, a nie w którą stronę iść, bo to wy rządzicie - odparł Adam Szczerba. - Są przykłady naszych pomysłów, które odrzucaliście, a potem je realizowaliście jak swoje. Mamy cztery uchwały, w których przerzucamy odpowiedzialność na mieszkańców. Opłata śmieciowa przełoży się na każdego, ale pozostałych podwyżek można by uniknąć, nawet kosztem zmniejszonego budżetu inwestycyjnego.
- My nie mówimy o budżecie inwestycyjnym. Pan wie jak jest z wydatkami bieżącymi. Jako radni uchwalacie budżet, wyznaczacie pewne ramy, jeśli nie będziemy mieli środków na realizację zobowiązań, to ich nie wykonamy. Planując dochody powinniście wziąć pod uwagę skalę wydatków. Jeśli macie lepszą propozycję, to chętnie z niej skorzystam - podkreśliła zastępca burmistrza.
- Cały czas promujemy się jako miasto przyjazne, uchwała tego nie zmieni, bo będziemy mieli nadal stawki znacząco poniżej maksymalnych. Proszę o przyjęcie uchwały. To realne pieniądze, które będziemy mogli wpisać do projektu budżetu. Dla mieszkańców nie jest to duże obciążenie, a dla nas to prawie 2 mln zł do przyszłorocznego budżetu - zachęcał Dariusz Korczakowski.
W przypadku podatku rolnego wstrzymali się od głosu Monika Bieżuńska, Bogdan Osik, Adam Szczerba, Paweł Turek. Pozostali byli za. Przeciw podwyżce podatku od nieruchomości był Paweł Turek, wstrzymali się Monika Bieżuńska, Bogdan Osik, Piotr Pokraśniewicz, Adam Szczerba. Pozostali radni poparli propozycję (na sesji nie był obecny Dariusz Glinka).
J.P.

Komentarze

Dodane przez Zawiedziona, w dniu 02.11.2019 r., godz. 21.23
Panowie Pisowcy! Nie po to Was popierałam, głosowałam i nawoływałam do poparcia, abyście teraz posłusznie ,jak chce Burmistrz, głosowali za podwyżkami opłat. Do tej pory popierali Was , przede wszystkim, najubożsi mieszkańcy gminy a Wy zgotowaliście im podwyżki od Nowego Roku. Dostaliście teraz czerwoną kartkę. Za cztery lata będziemy pamiętać o tych prezentach noworocznych i powiemy Wam: "do widzenia". A przecież mieliście sporo czasu do zastanowienia co zrobić, aby nie obciążać budżetu mieszkańców gminy ( od lata media informowały o prawdopodobnych podwyżkach)
Dodane przez Emeryt, w dniu 02.11.2019 r., godz. 21.35
Nie porównujcie nas do gmin podwarszawskich. My takich dochodów jak oni nie mamy. Nie mamy też takich dochodów jak wy radni. Jesteście tam w gminie dla nas, aby poprawić nam warunki a nie pogarszać. Jestem szczególnie zawieszony postawą E. Zaręby i PISu. To PIS na górze walczy o lepszy byt a wy szargacie dobre imię PISu. Wstyd mi za was.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2019 r., godz. 07.56
zaczynają się schody - za grabieszczą politykę pisich przyjdzie nam słono zapłacić, tylko właściciel Biedronki zaciera ręce
Dodane przez y, w dniu 03.11.2019 r., godz. 11.18
A w Wyszkowie nadal 60% dla Pisu, którego polityka (przerzucenie zadłużenia centralnego na samorząd) doprowadzi do upadku kolejnych jednostek samorządu terytorialnego lub wzrostu podatków do niebotycznych poziomów. Oby tak dalej!
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 03.11.2019 r., godz. 11.52
No to za te podwyżki trzeba będzie wymagać - sprzątania koszenia oświetlenia odśnieżania itp. itd. co gmina powinna gwarantować zgodnie ze swoimi uchwałami. Takiego brudu w mieście Wyszków dawno nie widziałam.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 03.11.2019 r., godz. 21.58
w ramach wymagań po podwyżkach za śmieci, domagam się od wynajętej filmy śmieciarskiej, opłacanej z moich pieniędzy, systematycznego mycia pojemników na śmieci, segregowania śmieci, starannego opróżnienia skrzyń na plastiki i papier oraz sprzątania okolicy śmietników po ich opróżnieniu - przekopywanie nogami pozostawionych na ziemi śmieci na boki i pod kubły, nie jest sprzątaniem, tylko "olewaniem" roboty
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 03.11.2019 r., godz. 23.15
Tak bilansują budżet ale podatku od środków transportu nie podwyższają. Dlaczego ? Dlaczego tak bogaci przedsiębiorcy są dopieszczani przez wyszkowską władzę ?
Dodane przez Dfgv, w dniu 04.11.2019 r., godz. 10.10
Dziękujemy państwu radnym. Tak, właśnie po to was wybraliśmy żebyście podnosili nam podatki.
Wolni od "derektor"
Dodane przez Znajomy królika, w dniu 04.11.2019 r., godz. 16.13
Ogonowska na zielonej trawce... Po jej zwolnieniu niektórzy odetchnęli z ulgą. Łubu dubu niech żyje szef naszego klubu.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2019 r., godz. 19.34
Bogaci niech się swobodnie bogacą, biedni niech płaczą i płacą.
Dodane przez jj, w dniu 05.11.2019 r., godz. 07.51
Bogaci , biedni ? O czym Wy ludzie piszecie ? Przecież to "rząd" z Wiejskiej do tego doprowadza a nie ktoś kto ma firmę w Wyszkowie. Chcecie jeszcze dokopać smutni ludzie firmom od strony samorządu ? Nie wystarczy Wam kopanie firm przez rząd jaśnie nam panującej partii ? I tak od następnego roku sporo firm w Wyszkowie tak jak i w kraju padnie z powodu splitpayment, już warszawskie korpo każą ludziom przechodzić na samozatrudnienie, niedługo będziecie w gronie wybrańców jeśli Wasza praca będzie na umowę na czas nieokreślony. Cieszcie się że firmy jeszcze istnieją a właściciele nie przenieśli ich np. na Litwę ( 2,5 h drogi z Wyszkowa ). Od 1 stycznia same podwyżki dla firm, coraz piękniej w naszym polin...
Dodane przez pisowiec, w dniu 07.11.2019 r., godz. 08.43
W Wyszkowie, jako Prawo i Sprawiedliwość, konserwujemy postkomunę i jej zachowania. Szkoda, że zgodziliśmy się na słabego wicestarostę Marszała.
hohiha
Dodane przez małolat, w dniu 08.11.2019 r., godz. 11.39
Pan Burmistrz jest w koalicji z Pis-em ( możelepiej by brzmiało z Waldkiem) i powinni walczyć o to, żeby nie musieli podnosić opłat za śmieci, podatków i innych. Paradoks jest taki jak za tow. Gierka - ja wam dam ale odbiorę więcej. Gratulacje dla władzy.
Dodane przez Wyborca, w dniu 09.11.2019 r., godz. 10.25
W Wyszkowie nie ma PiS u. To ludzie, dzięki popularności partii, weszli do rady. Jak poprzednio były głosowania na osobę, był jeden. Nie mają wiedzy, a ich pogląd to popierać Burmistrza i korzystać z profitów władzy. Przypisują sobie zasługi walki z komuna tu ciekawa historia Waldka i Marszała, obaj w latach 80 pojawiają się w Wyszkowie. W tamtych czasach stołek prezesa spółdzielni, dostawało się na pewno za działalność opozycyjna.
Do Wyborcy z 10.25
Dodane przez Kalistyn, w dniu 09.11.2019 r., godz. 13.11
Wreszcie rozsądny głos. Tak w Wyszkowie nie ma PiS-u. Jako dowód proszę wskazać jedna sprawę nośną społecznie którą w samorządzie przeprowadził PiS. Nie ma takiej sprawy. Podczepiają się pod polityków jak g... do statku i mówią płyniemy. W rzeczywistości chodzi im o apanaże dla siebie, rodzin i nic więcej. Wątek tłuszczański pana Waldemara jest jak najbardziej aktualny. Przypomina to trochę zachowanie pana Wałęsy. Faktem potwierdzającym może być usytuowanie na stanowisku wicestarosty syna tego pana który razem, z panem Waldemarem przyszedł do Wyszkowa. Wiedza, wykształcenie, umiejętności, usytuowanie polityczne to sprawiły???? Chyba zgoła co innego. Ludzie zorientowani w sytuacji twierdzą, że karty polityczne w Wyszkowie rozdaje szef jednej ze spółdzielni mieszkaniowej. Dlaczego tak jest??????
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 10.11.2019 r., godz. 12.46
Zadziwia, że PiS i Nowosielski nic w Wyszkowie przez te 4 lata nie zrobili a przecież Kowalczyk, Tchórzewski i Zagórski z naszego okręgu byli ministrami RP. Myślą tylko o sobie.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl