Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

Polska go prowadziła

(Zam: 07.10.2019 r., godz. 10.57)

W Brańszczyku 6 października odsłonięto pomnik Stanisława Pomian-Srzednickiego (1840-1925) - twórcy sądownictwa w odrodzonej Polsce, syna ziemi brańszczykowskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. praprawnuczka Stanisława Pomian-Srzednickiego Agnieszka Battelli, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, publicysta Bronisław Wildstein.

Wydarzenie zorganizowali: Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego, gmina Brańszczyk, parafia Brańszczyk. W czasie mszy odprawionej w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku homilię wygłosił ks. infułat, prawnik prof. dr hab. Wojciech Góralski, konsultor w Trybunale Roty Rzymskiej.
Po mszy głos zabrała m.in. prezes Julia Przyłębska.
- Wczoraj podczas uroczystości pogrzebowych cytowano wystąpienie marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który wspominał słowa nieznanego poety podziemia „Niosę cię Polsko, jak ten żagiel, dokąd, nie wiem”, a na końcu mówił „Prowadź mnie, Polsko”. Pomyślałam, że to stwierdzenie można odnieść do życia sędziego Stanisława Pomian-Srzednickiego. On również niósł Polskę, ona go prowadziła - stwierdziła prezes. - Był niezawisły i odważny, bo nie ma takiej instytucji, regulacji prawnej, która jest w stanie zagwarantować niezawisłość sędziego, jego odwagę. Każdy sędzia wewnętrznie musi sam w sobie wypracować wolność od przesądów, swoich przekonań, niezawisłość od świata zewnętrznego i odwagę. Sędzia nie może ulegać groźbom, musi być odważny, musi służyć, być skromny, funkcjonować z poczuciem odpowiedzialności, że orzekając wpływa na losy ludzkie - dodała. - Sędzia Pomian-Srzednicki był sędzią niezłomnym, niezawisłym wewnętrznie, który niósł Polskę, kiedy odzyskała niepodległości i mógł pracować na jej rzecz.
Przedstawiciel ministra kultury Kacper Sakowicz odczytał list, który prof. Piotr Gliński skierował do uczestników uroczystości. Wicepremier napisał w nim o Stanisławie Pomian-Srzednickim m.in. „Jego życiorys opowiada historię człowieka pracowitego, przywiązanego do polskiej ziemi, nie uległego wobec władz zaborczych. Jest przykładem osoby, której wysokie kompetencje były tak bardzo cenione, że mimo tego, że był Polakiem, został powołany na stanowisko wiceprezesa Sądu Okręgowego w Piotrkowie pod rosyjskim zaborem. Od 1916 r. brał udział w budowaniu od podstaw polskiego wymiaru sprawiedliwości, a 25 sierpnia 1917 r. został pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Za swoje zasługi został uhonorowany Krzyżem Polonia Restituta. Dziś spotykamy się, by odsłonić pomnik człowieka, który budował podwaliny polskiej państwowości. Pragniemy, by był on dla nas wzorem ciężkiej pracy i postawy umiłowania ojczyzny.”.
Minister dziękował praprawnuczce Stanisława Pomian-Srzednickiego Agnieszce Battelli za jej działania na rzecz zachowania pamięci o wybitnym przodku, Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego z Andrzejem Korytkowskim na czele oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości.
Głos zabrał też starosta Jerzy Żukowski, który wraz z ministrem sprawiedliwości i ministrem kultury pełnił patronat honorowy nad wydarzeniem.
- My mieszkańcy tej ziemi jesteśmy wdzięczni Stanisławowi Pomian-Srzednickiemu za pamiętniki, które spisane ręką wielkiego człowieka przybliżają historię naszej miejscowości - zaznaczył. - Urodzony w Brańszczyku Stanisław Srzednicki herbu Pomian dzisiaj zostaje w końcu godnie upamiętniony. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczyniliście, zabiegaliście o upamiętnienie naszego wielkiego rodaka, człowieka z naszej małej, ukochanej ojczyzny. To ważne, że pamiętamy o naszych przodkach. To dobrze, że umiemy uszanować i kultywować historię, to nasza siła, nauka dla kolejnych pokoleń - dodał. - Panie Stanisławie, dzisiaj spełniły się twoje marzenia, wróciłeś do swojego ukochanego Brańszczyka.
Po zakończeniu przemówień uczestnicy uroczystości wyszli z kościoła na pobliski skwer, na którym, niedaleko pomnika Jana Pawła II, ustawiono popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego. Odsłonili je: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, praprawnuczka Agnieszka Battelli, reprezentacja dzieci i młodzieży - Anna Nowak i Michał Najmoła. Pomnik poświęcili Kks Wojciech Góralski i ks. Paweł Stachecki.
Kwiaty pod pomnikiem m.in. złożyli prezes Julia Przyłębska, starosta Jerzy Żukowski, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak, wójt gminy Wiesław Przybylski, prezes fundacji Andrzej Korytkowski, Agnieszka Battelli, przedstawiciele Stowarzyszenia Lotników Polskich, Solidarności Kopalni Wrzeszcze.
Pomnik ufundowali: społeczeństwo, parafia i Urząd Gminy Brańszczyk oraz Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła orkiestra dęta ochotniczej straży pożarnej oraz zespół Boża Nuta. Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP.
J.P.
Komentarze

odsłonięcie pomnika
Dodane przez nowe, w dniu 07.10.2019 r., godz. 22.25
...gdybyś Prezesie zobaczył....co wyczyniają z Twoim Urzędem... tobyś walnął w blat stołu!
Dodane przez Anonim, w dniu 08.10.2019 r., godz. 17.55
Tyle zielonego koloru. Czyżby poparcie dla PSL?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl