Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 kwietnia 2024 r., imieniny Grzegorza, Horacego



Przegląd twórczości niepełnosprawnych

(Zam: 19.09.2019 r., godz. 15.36)

Przedstawiciele dziesięciu podmiotów z powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego wystąpili podczas V Przeglądu Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami. Koncert odbył się 19 września, a honorowym patronatem objął go starosta Jerzy Żukowski.

Przegląd zorganizowały Warsztaty Terapii Zajęciowej (prowadzi je koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym) oraz Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, w którym odbyło się wydarzenie. Wakacje, miłość, przyjaźń, marzenia, osamotnienie - to niektóre z tematów, które poruszali występujący podczas przeglądu. Używali różnych środków wyrazu - był taniec, teatr, śpiew, recytacja. Nawiązywali do różnych wątków kultury i twórczości znanych artystów.
Gości zgromadzonych w „Hutniku” witała kierownik WTZ w Wyszkowie Joanna de Sousa Costa, a koncert poprowadzili pracownica WTZ Katarzyna Teofilak i uczestnik warsztatów Kamil Wojtyński.
- Życzę dobrej zabawy, ale też zadumy i refleksji - podkreśliła Joanna de Sousa Costa zapraszając do wysłuchania dwugodzinnego koncertu. Wychowankowie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor” w Gaju zainaugurowali przegląd wykonując utwory z repertuaru Czerwonych Gitar „Nie spoczniemy”, „Niebo z moich stron”. Podopieczna Stowarzyszenia Pomocy Szansa - Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Starego Lubiejewa zaprezentowała własną twórczość poetycką. Wokalno-taneczny występ przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wyszkowa wykonując „Dziesięć w skali Beauforta” Krzysztofa Klenczona i szantę „Morskie opowieści”. Przed publicznością zaprezentowała się też grupa wokalno-taneczna z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wyszkowa, po której na scenę wyszli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” z Wyszkowa - zaprezentowali spektakl o marzeniach, poszukiwaniu własnej drogi, szczęściu i osamotnieniu.
W bardziej rozrywkowy klimat wprowadzili publiczność reprezentanci Domu Pomocy Społecznej z Brańszczyka, którzy pokazali choreografię taneczną w stylizacji z lat 70. Występ wokalny inspirowany twórczością Romów był dziełem podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z Niegowa, natomiast Środowiskowy Dom Samopomocy Typu A i B z Ostrowi Mazowieckiej przyjechał do Wyszkowa z piosenkami „Historia jednej znajomości” Czerwonych Gitar, „Idę” Jerzego Filara, „Chcę wyjechać na wieś” Urszuli Sipińskiej. Przegląd zakończyli przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych z Brańszczyka prezentując przeboje sprzed lat (m.in. „Daj mi tę nic” zespołu Bolter”) i Środowiskowego Domu Samopomocy Typ B z Wyszkowa układem tanecznym i występem wokalnym w hiszpańskich rytmach.
- Życzymy wszystkim występującym dalszych sukcesów w artystycznym rozwoju - podsumowała kierownik WTZ.
- Pięć lat Warsztaty Terapii Zajęciowej organizują to wydarzenie. W tym roku zaczęliśmy się zastanawiać, czy kontynuować tę imprezę, ale dziś przekonałam się, że trzeba – podkreśliła przewodnicząca koła PSOUU Urszula Mikołajczyk. - Zatem do zobaczenia za rok – zadeklarowała.
- Gratuluję pomysłu organizatorom. Jestem pod wrażeniem występu wszystkich artystów. Gratuluję też opiekunom przygotowującym artystów do występu, z pewnością wymagało to z ich strony wielkiego zaangażowania – podsumował starosta Jerzy Żukowski.
J.P.






























Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta