Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



Od ziarenka do bochenka

(Zam: 17.09.2019 r., godz. 12.42)

W młynie "Nowość" w Niegowie 14 września odbyły się warsztaty pieczenia chleba. Uczestnicy krok po kroku mieli okazję odkryć tajniki tej wcale niełatwej sztuki.

Warsztaty były częścią lokalnej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach której Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie zrealizowało wiele atrakcji.
Warsztaty pieczenia chleba odbyły się w ramach programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego realizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”.
W czasie bezpłatnych zajęć można było dowiedzieć się m.in. jak przygotować zakwas, jaką konsystencję ma mieć ciasto, jak długo trwa pieczenie itp. Prezes Bractwa Arkadiusz Redlicki opowiadał też m.in. o tradycyjnym procesie mielenia ziaren. Zainteresowani mogą wziąć udział w zajęciach jeszcze 6 października.
W przyszłym roku na terenie młyna ma być dostępny specjalny piec, na którego budowę zgodę wyraził sprawujący pieczę nad młynem konserwator zabytków. Konstrukcja będzie się znajdowała poza budynkiem młyna, pod również planowaną do wybudowania wiatą (20 x 5 m). Ma być złożona z czerwonej i szamotowej cegły z przestrzenią na drewno. Pomieści na raz kilkanaście bochenków, które będą wypiekane w sposób tradycyjny. Wiata ma też umożliwić eksponowane maszyn piekarskich, narzędzi i maszyn rolniczych będących w posiadaniu stowarzyszenia.
- Ja oczywiście chciałbym, by piec powstał jak najszybciej, ale ostatecznie uda się go uruchomić w przyszłym sezonie - komentuje prezes stowarzyszenia Arkadiusz Redlicki. - Pomysł budowy tradycyjnego pieca bardzo spodobał się konserwatorowi zabytków - dodaje.
Bractwo regularnie wzbogaca swoje zbiory nawiązujące nie tylko do tradycji piekarskich. Często dawniej używane przedmioty, narzędzie przekazują okoliczni mieszkańcy, którzy przechowali je w zakamarkach swoich gospodarstw.
Ciekawe eksponaty można oglądać wewnątrz młyna. Okazją ku temu były Europejskie Dni Dziedzictwa, w ramach których 14 i 15 września można było zwiedzać obiekt. Dostępna była wystawa poświęcona działalności ks. Henryka Nowackiego - kompozytora i nauczyciela muzyki, proboszcza parafii w Niegowie (święcenia kapłańskie przyjął w 1913 r.). Bractwo zgromadziło na niej zdjęcia, fakty z życia i cytaty kapłana, który twierdził m.in . „Prawdziwy artysta musi być człowiekiem wzniosłym duchem, by stać się nim, trzeba w życiu dużo wycierpieć; cierpienie oczyszcza duszę, a sztuka nadaje mu wzniosłość przywdziewając go szatą artyzmu… opiewającego najwyższą, nieskończoną Piękność - Boga.”. Z wystawy można było dowiedzieć m.in. jak licznie grono osób duchownych ks. Nowacki nauczył śpiewu gregoriańskiego. W kronice parafii Niegów w 1956 r. napisał m.in. „Dobrze wspominam te 16 lat duszpasterstwa w Niegowie. Wprawdzie jak wszędzie, tak i tu nie brakło ciężkich, a zawsze pouczających doświadczeń. Parafianie odnosili się do mnie z szacunkiem i zaufaniem.” Zanotował też „Wszystkim parafianom i parafiankom za ich modlitwy, życzliwość i dobroć, z zwłaszcza za wspólne z nimi przez 16 lat śpiewy gregoriańskie, przez które tak byłem z nimi złączony w chwale Bożej - przez te sumy śpiewane. Składam z całego serca: Bóg zapłać.”.
W niedzielę 15 września w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie odbyła się prezentacja poświęcona ks. Henrykowi Nowackiemu połączona z wykonaniem jego utworów.
W młynie prezentowana była również wystawa „Literatura polska okresu II wojny światowej i okupacji”, w ramach której wspominano Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jana Lechonia, Mirona Białoszewskiego, Juliana Tuwima, Juliana Przybosia i in.
Wśród wielu innych atrakcji w miniony weekend na terenie młyna Bractwo zorganizowało również II Turniej Siatkówki Plażowej, na którymi patronat honorowy pełnił starosta powiatu wyszkowskiego.
21 września Bractwo Zabrodzkie z Bractwem Kamienieckim organizują Rajd Rowerowy Szlakiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (w intencji beatyfikacji). Uczestnicy odwiedzą Gaj, Mostówkę, Kukawki, Strachów, Loretto, Kamieńczyk (łącznie ok. 30 km). Wyjazd o godz. 11.00 sprzed młyna.
J.P.




















































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta