Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



XVII Wielkie Grzybobranie

(Zam: 16.09.2019 r., godz. 10.12)

W Długosiodle po raz siedemnasty odbyło się Wielkie Grzybobranie, czyli konkurs nie tylko dla zbierających grzyby, ale też impreza promująca lasy i wiedzę o pożytkach, jakie niosą one dla każdego z nas. Można było spróbować potraw, które przygotowały koła gospodyń wiejskich, grypy nieformalne, koła łowieckie.

Uczestnicy zebrali 52,47 kg grzybów. Na ten gorszy wynik niż w poprzednich latach miała wpływ susza, która dotknęła też lasy. Nie zrażając się jednak skutkami aury zawodnicy przyjechali przed południem 15 września na plac targowy w Długosiodle, by tam otrzymać prowiant, kosze i wyruszyć na grzybobranie pod przewodnictwem leśników. Po niespełna trzech godzinach chodzenia po lesie ekipy wróciły na plac targowy, na którym odbyło się rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród.
W kategorii aktorów: I miejsce zajęli Agata Załęcka, Dominika Gwit, Joanna Kupińska, Jakub Kwiatkowski. Zebrali 7,01 kg grzybów. II miejscem cieszyli się Marianna Zydek, Aleksandra Przesław, Krzysztof Chorodowski, Dawid Czupryński (5,77 kg).
W kategorii dziennikarzy I miejsce zajął Nowy Wyszkowiak 4,95 kg II - Uniwersytet Jagielloński - 2,66 kg. III -miejsce zajął tygodnik Wyszkowiak. Ekipa Wyszkowiaka zebrała 1,58 kg grzybów, a naszym przewodnikiem po leśnictwie Wiśniewo był leśniczy z tego terenu Artur Jechna.
Wśród samorządowców I miejsce zajęła reprezentacja Starostwa Powiatowego - 9,04 kg, II - Urzędu Miejskiego w Wyszkowie - 8,57 kg, III - Warszawy-Natolina - 4,40 kg.
Wynik grzybobrania odczytał dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke, który poprowadził niedzielną imprezę.

Lasy otwarte dla wszystkich
Imprezę zorganizowała gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków, których przedstawiciele wójt Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Waldemar Wańczyk oficjalnie ją zainaugurowali.
- To wydarzenie poświęcone prezentacji bogactwa, które oferują lasy. Lasy Państwowe udostępniają zasoby, nad którymi sprawują pieczę w imieniu całego społeczeństwa - stwierdził Waldemar Wańczyk.
- Cieszę się, że Lasy Państwowe nie tylko pełnią funkcję gospodarczą, dostarczają drewno dla przemysłu, ale też chronią przyrodę i udostępniają lasy dla społeczności - podkreślił goszczący podczas imprezy minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Gościnna gmina Długosiodło z Nadleśnictwem Wyszków zapraszają do lasu nie tylko z okazji Wielkiego Grzybobrania, wszak las to fabryka tlenu, miejsce, gdzie na co dzień można się zregenerować. Mam nadzieję, że Lasy Państwowe będą państwu służyć przez wiele następnych lat i nadal rozwijać lesistość - powierzchnia lasów od wojny zwiększyła się o prawie połowę.
- Lasy Państwowe są otwarte dla społeczeństwa - podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. - Od II wojny światowej przybyło nam 2,5 mln ha lasów. Mówiąc o ich funkcjach społecznych, też chcę podkreślić, że rocznie z polskich lasów wywozimy tysiąc wagonów towarowych śmieci. Jeśli więc zobaczycie je w lesie, zabierzcie je ze sobą - to niewielki wysiłek, a las będzie bardziej czysty i dostępny dla społeczeństwa.
- Grzybobranie to już wydarzenie na miarę europejską, nie tylko mazowiecką - chwalił przedsięwzięcie marszałek Adam Struzik, który uczestniczył w rozdawaniu nagród laureatom konkursów.
Wśród gości wydarzenia byli też m.in. wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Leśniakiewicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Król, prezes fundacji My Obywatele Unii Europejskiej, wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz.

Pyszne potrawy i nalewki
Organizatorzy imprezy ogłosili konkursy, których rozstrzygnięcie odbyło się na placu targowym. W konkursie na potrawy z grzybami, w którym wzięły udział sołectwa i grupy nieformalne, I miejsce zajęło sołectwo Łączka (nadziewane ziemniaki), II - Koło Gospodyń Wiejskich Sieczychy (kaszotto z leśnymi grzybami), III - sołectwo Stare Suski (zawijaniec grzybowy).
W konkursie dla kół myśliwskich I miejsce zajęło Koło Łowieckie Lis z Wyszkowa (schab z dzika w chlebie zapiekanym, zrazy z dzika), II miejsce - Koło Łowieckie Barbara (roladki z dzika zawijane boczkiem w sosie borowikowym z plackami ziemniaczanymi i miniburaczkami karmelizowanymi), III - Koło Łowieckie Bekas (comber z sarny, risotto z grzybami).
W konkursie na najlepsze nalewki zwyciężyło Koło Łowieckie Czajka z Pułtuska (wiśniówka), II miejsce zajęła Monika Banaszek (nalewka z mirabelki), III - Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych (bukiet leśny).
W zawodach drwali I miejsce zajął Andrzej Rutkowski, II - Piotr Sowa III - Andrzej Wiśniewski, wyróżnienie przyznano Włodzimierzowi Samselowi.
Wśród licznych stoisk można było skosztować domowe potrawy nie tylko z grzybów, swojski chleb, sery itp. Jak zwykle atrakcyjną ofertę miały na swoich stoiskach Lasy Państwowe organizujące konkursy dla dzieci, przekazujące sadzonki drzew, upominki i dzielące się wiedzą na temat przyrody i lasów. Można było też obejrzeć pokaz tresury psów, pracy maszyn do cięcia drewna.
W programie imprezy były liczne występy m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dalekiem, zespołów Leśna Brać i The Woods, Daj To Głośniej, Demix, Baciary, a także artysty kabaretowego Grzegorza Halamy.
J.P.










































































































Komentarze

Śmieci w lesie...
Dodane przez Janek, w dniu 16.09.2019 r., godz. 14.01
Pan dyrektor generalny Lasów Państwowych twierdzi, że jego firma wywozi rocznie sto wagonów śmieci z lasów. Szkoda panie dyrektorze, że żaden z tych wagonów nie został póki co skierowany w okolice Długosiodła. Mieszkam tu od lat i nigdy nie widziałem, aby ktoś sprzątał las. Panowie leśniczy zamiast organizować nic nie wnoszące zabawy na piknikach mogliby zakasać rękawy, pójść w las i pozbierać trochę butelek, puszek i innego dziadostwa. W końcu płacą im w tych Lasach naprawdę niemałe pieniądze. Pan wójt Jastrzębski też mógłby zorganizować akcję sprzątania terenów gminnych, bo ilość porzuconych śmieci po prostu przeraża...
Dodane przez Anonim, w dniu 16.09.2019 r., godz. 15.01
Śmieci rosną, jak grzyby PO deszczu.
Do Janek i Anonim
Dodane przez Komodus, w dniu 16.09.2019 r., godz. 20.23
Trzeba bylo spytać Kowalczyka ile śmieci przyjeżdża do polski. Wstyd Panie ministrze. 2.000.000 ton legalnie. A nielegalnie za zgodą rządów PiS dziesięć razy tyle. To dopiero wstyd. Cysterny wstydu to przy tym pikuś.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.09.2019 r., godz. 09.18
To już nie jest to grzybobranie co było... Słabe atrakcje
Dodane przez Anonim, w dniu 17.09.2019 r., godz. 19.25
Skąd tyle grzybów nazbierali jeżeli ich nie ma.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta