Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Smak chleba nie ma sobie równych

(Zam: 19.08.2019 r., godz. 11.21)

- Dziękuję za ten chleb i miód - dary ziemi. Obiecuję dzielić je sprawiedliwie tak, by nie zabrakło ich na żadnym wyszkowskim stole - podkreślił Grzegorz Nowosielski podczas dożynek, które odbyły się 18 sierpnia na stadionie WOSiR.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy oprawionej w kościele parafii św. Wojciecha, a przewodniczył jej ks. Roman Karaś.
Funkcję starostów dożynek pełnili sołtys Leszczydołu-Nowin Bożena Grzegorczyk wraz z mężem Jackiem Grzegorczykiem. Starostą bartnym był Bartłomiej Durka, któremu asystowali Jakub Filipowicz i Ryszard Durka. W korowodzie, który kierował się z kościoła na stadion, szły delegacje 11 sołectw niosące wieńce i koszyki dożynkowe. Był też wieniec gminy Wyszków niesiony w asyście strażaków ochotników.
Wśród gości dożynek byli burmistrz Grzegorz Nowosielski, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, starosta Jerzy Żukowski, wicestarosta Leszek Marszał, prorektor ds. filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica dr Henryk Goryszewski, radni miejscy i powiatowi, sołtysi, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, pszczelarze, rolnicy, mieszkańcy.
Podczas ceremonii odbywającej się na stadionie WOSiR starości dożynkowi oraz pszczelarze przekazali burmistrzowi chleb i miód, którymi następnie podzielił się z uczestnikami uroczystości.
- Przyjmijcie od nas, drodzy włodarze, ten bochen z tegorocznych zbiorów na ziemi wyszkowskiej. Uszanujcie go, włodarze. Ten chleb symbolizuje rzetelną pracę rolnika i szacunek do pracy na roli. Niech te wartości będą drogowskazem waszej pracy, niech budują jedność i zgodę - Jacek Grzegorczyk zwrócił się do burmistrza.
Grzegorz Nowosielski zwracając się do zebranych zwrócił uwagę na piękno tradycji związanej z łamaniem się chlebem.
- Każdego roku podczas dożynek dzielę się z państwem bochenkiem i mam poczucie, że ten gest braterstwa, przyjaźni, chęci przyjścia z pomocą jak żaden inny zbliża ludzi do siebie. Jest w nim serdeczność i szczerość. Towarzyszy mu wzruszenie i powaga, a smak chleba, którym się dzielimy, nie ma sobie równych - podkreślił. - Dziś także dzielę się z państwem dumą z naszej małej ojczyzny, radością, że jesteśmy wspólnotą solidarną i roztropną, wdzięcznością za troskę o to, co nasze. Chylę czoła przed cierpliwą pracą, ale także tradycją, która wiedzie nas co roku na dożynkowe święto. Tradycja jest fundamentem społeczeństwa, daje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Dbajmy o nasze polskie tradycje, bo dają nam siłę i tożsamość. Dzielę się z państwem chlebem jak z rodziną, bo jest nią gminna wspólnota, którą tworzymy. Tu zawsze musi być wzajemny szacunek i życzliwość, dbałość o wspólne dobro i troska o sąsiada. Pomimo różnic, z poszanowaniem odmiennych poglądów, z wyrozumiałością dla słabości musimy zawsze trzymać się razem, umieć ze sobą rozmawiać, umieć sobie wybaczać, wyciągać pomocną dłoń.
- To przepiękna tradycja, dzięki której możemy dzielić się chlebem, dziękować za ciężką pracę rolnikom, którzy ukochali każdy skrawek tej ziemi - podkreśliła Elżbieta Lanc. - Jesteśmy wspólnotą, wielką, piękną, polską rodziną, która chce być razem i kultywuje tradycje. Te wieńce to wyraz pamięci o tym, że tradycja jest najważniejsza.
Starosta Jerzy Żukowski odczytał list napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji dożynek.
W czasie uroczystość burmistrz wręczył podziękowania starostom dożynek oraz pszczelarzom. Za przygotowanie wieńców i koszy dożynkowych podziękowania odebrali przedstawiciele sołectw: Fidest, Gulczewo, Kamieńczyk, Leszczydół-Nowiny, Leszczydół-Podwielątki, Leszczydół-Pustki, Olszanka, Rybno, Sitno, Świniotop, Tulewo.
Dożynki swoim występem uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, a także Wyszkowiacy i Nadbużanie. Zaprezentowała się Rewia Dziecięca „Sylaba”. Dostępne były stoiska gminy Wyszków, Powiatowego Koła Pszczelarzy, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie prowadził loterię fantową.
J.P.




























































































Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2019 r., godz. 15.08
Nawet na dożynkach widać kolesiostwo i układy. A co do frekwencji to co roku gorzej. Jedynie co przyciąga ludzi, to wieczorne występy gwiazd
Dodane przez Anonim, w dniu 19.08.2019 r., godz. 23.40
Sami radni i sołtysi z rodzinami .Dożynki w gminie Wyszków "wymierają"
Dodane przez Anonim, w dniu 20.08.2019 r., godz. 07.56
Bo bez pojęcia Wyszków DŁugosiodło i Pniewo jednego dnia
Dodane przez Anonim, w dniu 20.08.2019 r., godz. 11.08
Starosta, kandydat na posła, nie dał rady przejść z kościoła św. Wojciecha na stadion 200 m. ale wierzy, że do Sejmu się doczołga.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.08.2019 r., godz. 11.48
Długosiodło i Pniewo to oddzielne gminy i mają prawo mieć tego samego dnia. Jedynie co , to mieszkańcy gminy Wyszków nie wiedzą gdzie wtedy jechać. (najlepsze dożynki są w Długosiodle) . W Wyszkowie jest nacisk na lans i promocje władzy, i osób ich popierających.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.08.2019 r., godz. 16.54
Mieszkańcy miasta i gminy Wyszkow olewają ten dożynkowy cyrk.
Dodane przez Rolnik, w dniu 20.08.2019 r., godz. 17.39
Sami zasłużeni dla rolnictwa xd. 3/4 osób , które dostały dyplomy nie ma gospodarstwa rolnego xd
Dodane przez Ja, w dniu 23.08.2019 r., godz. 21.05
Gminne dożynki obsługiwane przez pracownicę Starostwa? Czyżby burmistrz nie miał swoich pracowników do podawania mu dyplomów? Czy teraz gmina i powiat to jeden urząd? A może Tola z powiatu na 2 etatach pracuje?
Dodane przez Anonim, w dniu 24.08.2019 r., godz. 00.59
Teraz Nowosielski z Sobczakiem to jak stare dobre małżeństwo :) . W zasadzie to zawsze nim byli
Do Ja
Dodane przez Anonim, w dniu 24.08.2019 r., godz. 14.16
Przecież w starostwie też burmistrz rządzi to i pracownicy jego 😉

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta