Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Nauka poprzez działanie

(Zam: 13.06.2019 r., godz. 14.42)

Po raz dziewiąty odbyło się spotkanie popularyzujące wśród młodzieży wartość nauki. W filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica uczniowie prezentowali swoje projekty edukacyjne z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.

Wyszkowski Dzień Nauki odbył się 13 czerwca pod hasłem „Nauka poprzez działanie”. Z powodu upału przebiegał krócej niż pierwotnie planowano. W tym roku prócz Urzędu Miejskiego współorganizatorami byli filia płockiej uczelni oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie. Wśród gości byli m.in. zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, prorektor ds. filii doc. dr Henryk Goryszewski, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak, ks. Roman Karaś. Spotkanie poprowadził dyrektor SP nr 2 Wiesław Pasek.
- Kiedy kończyłem pierwszą klasę nauczycielka napisała mi „Ucz się dziecko, bo nauka to potęgi klucz”. Życzę, byście odczuwali tęsknotę do potęgi, jaką jest nauka i życzę, by nigdy nie obróciła się ona przeciw człowiekowi - podkreślił doc. dr Henryk Goryszewski.
Barco ciekawy i aktualny temat poruszył w absolwent SP nr 2 w Wyszkowie dr inż. Arkadiusz Przybysz ze Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego, który zajmuje się zagadnieniem wykorzystania roślin w ochronie środowiska. Na podstawie prowadzonych przez siebie badań omówił rolę, jaką pełnią rośliny w oczyszczaniu powietrza m.in. z niebezpiecznych dla zdrowia pyłów. Problem zanieczyszczenia obrazował zdjęciami wykonanymi w Chinach, które, jak wiadomo, słyną ze smogu. W Polsce, jak podkreślił wykładowca, sytuacja nie jest aż tak tragiczna jak w Azji, niemniej, według ocen naukowców, rocznice w wyniku zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju umiera ponad 40 tys. osób (na świecie 7 mln). Pył zawieszony w powietrzu wpływa na choroby serca i układu krążenia, występowanie udaru, chorób układu oddechowego, nowotworów. Ma wpływ na spadek średniej długości życia - w Unii Europejskiej średnio o 8,6 miesiąca, w Polsce o 10,7 miesiąca, a w silnie zanieczyszczonym Śląsku - o 3 lata.
Pyłem może być uliczny kurz, spaliny silnikowe, dym z kominów, popiół ze spalania paliw stałych. Może on także powstawać w sposób naturalny - poprzez wybuch wulkanu. Prócz pyłów niebezpieczne jest także zanieczyszczenie niektórymi gazami. Szczególnie w dużych miastach jakość powietrza jest dużym problemem. Zdaniem dra Arkadiusza Przybysza na terenach zurbanizowanych rośliny pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale też zbierają niebezpieczne zanieczyszczenie znajdujące się w powietrzu.
- W ostatnim czasie zieleń nie ma się najlepiej, w miastach nieużytki są wycinane, chociaż zieleń, nawet niedekoracyjna, pełni swoją rolę - podkreślił. - Próbujemy tłumaczyć miastom, że rośliny są ważne.
Powołał się na badania przeprowadzone w Łazienkach Królewskich, które wskazywały, że wystarczą dwa rzędy drzew, by zmniejszyć zanieczyszczenie o połowę,
- Niepokojące jest to, że miasta są coraz bardziej zabetonowane. Wyszków jest akurat pozytywnym przykładem - tu zieleń jest i spełnia swoją rolę bardzo dobrze - podkreślił.
Według wykładowcy istotne są nie tylko wysokie drzewa - łąki kwietne przy drogach również zbierają zanieczyszczenia, wpływają na retencję wody w glebie. Trwają badania nad bakteriami, które „jedzą” zanieczyszczenia, a także nad roślinami, które pełnią pozytywną rolę w pomieszczeniach zamkniętych. To ważna dziedzina nauki, bo, jak stwierdził dr Arkadiusz Przybysz powołując się na badania z 2006 r., drzewa miejskie w USA zatrzymują 215 tys. ton pyłów rocznie.
Po wykładzie młodzież zaprezentowała swoje projekty edukacyjne. Podczas Wyszkowskiego Dnia Nauki wręczono także dyplomy liderom drużyn prezentujących projekty, nagrody i wyróżnienia laureatom Wyszkowskiego Dyktanda o Pióro Pierwszej Damy, nagrody w konkursie filmowym „Honorowy obywatel Wyszkowa”.
J.P.








































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta