Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 lutego 2020 r., imieniny Anastazji, Gabrieli

Gratulacje od marszałka i unijnego komisarza

(Zam: 14.05.2019 r., godz. 13.58)

  • (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)
„Adaptacja do zmian klimatu według mnie” – to hasło nowego konkursu samorządu Mazowsza, z którym musieli zmierzyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Wyróżnienia otrzymali uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie.

W poniedziałek 13 maja podczas otwarcia Green Week w Warszawie nagrody laureatom konkursu wręczyli marszałek województwa Adam Struzik i komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.
Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy – wysokie temperatury, silne porywy wiatru czy intensywne opady deszczu. Organizowany przez samorząd Mazowsza konkurs miał na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na negatywne skutki tych zmian i pobudzenie młodzieży do poszukiwania rozwiązań i podjęcia działań zmierzających do ochrony środowiska.
Konkurs polegał na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru, a punktem wyjścia miał być wpływ człowieka na środowisko naturalne. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac konkursowych oraz pomysłowość uczestników, komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym wyborem najlepszych prac.
A było o co walczyć, bo nagrodami w konkursie był m.in. dwudniowy pobyt w Brukseli czy gogle VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami touch.
Laureatami konkursu zostali:
- I miejsce – Klaudia Kempczyńska, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku. Nagrodzona za wysoką estetykę, technikę i precyzję wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.
- wyróżnienie – Anna Jastrzębska, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Doceniona za oryginalną, nowoczesną formę wykonania pracy, pomysłowość oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla Wyszkowa.
- wyróżnienie – Kacper Piątek, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie. Doceniony za pomysłowość, estetykę wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla Wyszkowa.
W pracach zostały wskazane m.in. takie rozwiązania jak farmy słoneczne, panele fotowoltaiczne na dachach budynków, czy chociażby ograniczenie wyrzucania i marnowania żywności.
Ciekawym pomysłem, który przedstawili młodzi ludzie była poprawa jakości gleb przez ograniczenie stosowania nawozów chemicznych czy inwestycje w ekologiczne rolnictwo. Wykorzystując te rozwiązania udałoby się poprawić jakość wód gruntowych i podziemnych. W najlepszych pracach opisano również jak zdobyć fundusze europejskie na działania związane z poprawą jakości naszego środowiska.
Oprac. J.P.


  • (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)


  • (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)


  • (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl