Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 czerwca 2019 r., imieniny Adolfa, Laury

Nauczycielski marsz ulicami Wyszkowa

(Zam: 15.04.2019 r., godz. 22.40)

- Walczymy o to, by zachować godność pracowników edukacji, nie tylko o wyższe wynagrodzenie – mówił szef powiatowych struktur ZNP Maciej Wójcik podczas poniedziałkowego marszu poparcia dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Uczestnicy zebrali się o godz. 19.00 pod pomnikiem Cypriana Kamila Norwida w miejskim parku. Przyszli z transparentami, hasłami, które wykrzykiwali podczas marszu. Byli to emerytowani i czynni nauczyciele, pracownicy szkół, ich rodziny, osoby wspierające to środowisko w walce, jak mówią, nie tylko o wyższe wynagrodzenia.
Marsz rozpoczął nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach Piotr Trześniewski odpalając racę.
- Niech ci, którzy nas obrzucają błotem zobaczą ojców, matki, dzieci. Jesteśmy jednymi z was, kształcimy dzieci polskie. Traktujmy się z godnością. Nie można związać nam rak. To nasz dzień. Bardzo duża frekwencja pokazuje, jakiej skali jest problem. My jesteśmy po to, by rozmawiać, stąd narada obywatelska – podkreślił.
Narada obywatelska dotycząca edukacji ma się odbyć 24 kwietnia w miejskiej bibliotece jako otwarte spotkanie dla osób zainteresowanych dyskusją na temat polskiego szkolnictwa,
Marsz przeszedł ul. Sowińskiego Prostą, Świętojańską, Pułtuską. Uczestnicy zakończyli go pod pomnikiem Gloria Victis, gdzie każdy zainteresowany mógł zabrać głos. Jednym z przemawiających był Maciej Wójcik.
- Bardzo istotne jest to, byśmy byli dostrzegani i poważnie traktowani. Doskonale wiecie, jak dokonywała się zmiana w myśleniu Polaków – przez lata kolejne rządy wmawiały społeczeństwu, że jesteśmy pasożytami, którzy mało pracują, a dużo zarabiają. Dopiero medialna nagonka, później reakcja ze strony pracowników edukacji spowodowały, że głośno mówi się na temat niedoskonałości naszego systemu edukacji oraz tego, jak jesteśmy traktowani przez nasz rząd – stwierdził. – My też przez lata dostrzegaliśmy niedoskonałości systemu edukacji. Kolejne rządy doprowadziły do tego, że mamy problem nie tylko ze szkolnictwem zawodowym, ale istnieje on na każdym poziomie edukacyjnym – począwszy od przedszkola aż do edukacji na poziomie wyższym. Jeśli będziemy walczyć do skutku, to możemy osiągnąć swój cel. Już częściowo wygraliśmy tym, że zostaliśmy dostrzeżeni przez społeczeństwo. Każdy Polak wie, że pracownicy edukacji pracują znacznie więcej niż się mówiło w nagonce medialnej uprawianej przez różnych polityków. Liczymy na to, że nadal będziemy mieli poparcie ze strony społeczeństwa. Liczymy na państwa zrozumienie, szczególnie rodziców. Wiem, że dzieci są świadome, doskonale rozumieją, jaka jest sytuacja pracowników edukacji. One też borykają się z wieloma problemami, szczególnie z przemęczeniem związanym z nadmiarem programu.
J.P.


Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 15.04.2019 r., godz. 23.16
A ile czasu Pan Tryc jest nauczycielem ? Śmieszy mnie , że najbardziej krzykliwi są nauczyciele włefu - nawet wasze koleżanki po fachu mówią, ze akurat wam to podwyżka się nie należy, bo nie można porównywać waszej pracy do pracy nauczyciela j.polskiego czy np. angielskiego . Tu niby jesteście solidarni a na codzień rzucanie sobie kłody pod nogi
Dodane przez Anonim, w dniu 15.04.2019 r., godz. 23.19
Nauczyciele + rodzina = poparcie
Dodane przez roms, w dniu 15.04.2019 r., godz. 23.54
Tandetne politykierstwo przy Tym pomniku zakrawa na hucpiarstwo.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.04.2019 r., godz. 23.54
To się wszystko kupy nie trzyma. Strajkująca nauczycielka(gmina Wyszków) ma pretensje ,że jej córka która jest w klasie maturalnej nie może zdawać matury z powodu strajku. Prawdą jest, że wykształcenie nie idzie w parze z inteligencją . A co do wykształcenia osobiscie znam 2 nauczycielki, które skończyły zawodówkę a w wieku 35 lat skończyły Włodowica i teraz wielkie pedagoszki . Jeszcze jedna kwestia jeśli chodzi o poparcie - rodzice boją się głośno negatywnie wypowiadać z uwagi na dalszą edukację swoich dzieci
Dodane przez kaja, w dniu 16.04.2019 r., godz. 01.01
Kochani, jesteście wspaniali. To jak Was traktuje rząd to hańba!!! Ale Pan Bóg nierychliwy ... (miejmy nadzieję) .Trzymam za Was kciuki! Nie poddawajcie się! Szacun dla pana Paska - chyba jedyny obecny z wyszkowskich dyrektorów!
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 05.18
brawo dla pana Wójcika i wszystkich innych - nie przerywajcie strajku a Zalewska przed Trybunał Stanu za to co zrobiła uczniom, rodzicom i nauczycielom, najgorsza minister w historii Polski - zamiast dbać o swój resort to go zrujnowała, nie za to płacimy, proszę Pani
RODZICE ZACHOWAJCIE TE ZDJĘCIA
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 07.32
Rodzice zachowajcie te zdjęcia. To właśnie nauczycielska elita /może oprócz p S Liszewskiego/, która nie jest zdolna, BEZ KOREPETYCJI ,przygotować naszych dzieci do matury na poziomie 30 !!!!!! % To elita , która nie stawia na pierwszym miejscu postulatu wprowadzenia systemu zarobków, nawet bardzo wysokich,uzależnionego od efektów pracy z młodzieżą tj zdawalnośc matur, uczestnictwo i osiagnięcia w olimpiadach i konkursach, aktywność ucznia, itp, ale żada dla KAZDEGO RÓWNO po 1000 zł.Ale jesli prowadzi ich postkomunista i człowiek w prywatnych opiniach wiążący wyznawców pewnej wiary z kozą to nic dziwnego.Wszystkim szczerze życzę chociaż troszeczkę refleksji, weryfikacji postulatów i odbudowania prestiżu i autorytetu zawodu nauczyciela.Oraz oczywiście super zarobków uzależnionych od efektów pracy.
Siedzą, piją, lulki palą. Tańce hulanki swawola... A. Mickiewicz
Dodane przez P. Twardowska, w dniu 16.04.2019 r., godz. 08.27
Piotr Trześniewski-Tryc, bokser i wuefista twarzą wyszkowskiej elity nauczycielskiej. Naprawdę symboliczne.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 09.06
Czy p.Wójcik ma pedagogiczne wykształcenie ? Pytam, bo w rozmowie z tym panem nie czuje się tego tzn. bardzo proste i ubogie ma słownictwo
Do romsa
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 16.04.2019 r., godz. 09.54
A co Ciebie Romanie tak bulwersuje? To, że na placyku miejskim, gdzie się odbywa większość manifestacji miejskich odbyła się i nauczycielska? A nie bulwersuje Ciebie (bo mnie owszem) wygląd tego miejsca? Te nagrobki, bo nie nazwę tego pomnikami, ulepione z lastryka przez miejscowego grabarza? Nasr....e , nawtykane jeden przy drugim jak najgorszy koszmarny kicz? Bo mnie to bulwersuje, i to od wielu lat.
Kadłubek
Dodane przez Menda, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.02
Nie każdy z uczniów ola, wydupczy sobie w przyszłości stołeczek, co nie?
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.03
Wójcik to za sam wygląd nie powinien być szefem powiatowych struktur ZNP
Oferty pracy !!!!!!
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.05
Jeśli tak jest źle .... to można zmienić pracę Na godne warunki - korpo czeka Czy ktoś pod przymusem podpisywał umowę o pracę, bez zapoznania się z warunków. Znam takich nauczycieli, że wręcz byli rozżaleni, że nie ma dla nich godzin a np. dla emerytów są...... Ciekawy jestem czy każdy nauczyciel pracuję 40 godzin... a co z nadgodzinami, Przy 9 nadgodzinach to + 20 godzin = 60 godzin tygodniowo Jednak nauczyciel się odnajdzie w KORPO Kasa na pewno większa
biznes kwitnie
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.16
Co z nauczycielami, którzy prowadzą zajęcia dodatkowe ze swoimi uczniami lub kolegi po protekcji (korepetycje) Są przypadki, że P. X ma język angielski z uczniem a po lekcjach z tym samym uczniem ma zajęcia w prywatnie za kasę Na pewno jest to etyczne... Jestem ciekawy jaka to skala w Wyszkowie. Może należy się przyjrzeć takim małym paradoksom. Jak nie chodzisz na Korki to nie masz szans na dobre wyniki A czy to nie nauczyciel powinien przygotować danych uczniów ... POCO Rodzice zapłacą
Dodane przez Aga, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.20
A gdzie wasze upokarzające zarobki, drodzy państwo nauczyciele? Prosiliśmy żebyście się nimi pochwalili. Żaden, nawet dyrektor SP 2 Pasek, się nie odważył. On też potrzebuje na gwałt 1000 zł podwyżki? Co z wami, mam wrażenie żeście się w tej własnej patologii pogubili.
Dodane przez Rafal, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.21
Kto wyraził zgodę na blokowanie ulic miasta? Nie dośc, ze dziećmi trzeba się zająć, brać wolne, bo sobie belfry radośnie strajkują, to jeszcze miasto zablokowane. Jedźcie pokrzyczeć na Wiejską, zamiast terroryzoać mieszkańców. Póki co cała ta strajkowa szopka nadaje się do śmiechu warte. DEj MIE TYSIUNC BO TUPIE NOGO!!!
Dodane przez Piotr, w dniu 16.04.2019 r., godz. 10.51
Potrzeba zmian w systemie oświaty, powinna się rozpocząć od wyrzucenia osób mijających się z powołaniem! Nauczycielu, jeżeli jest ci źle.. odejdź.. zrobisz miejsce młodemu pokoleniu, które chce nauczać i nie jest zgorzkniałe i przesiąkniete komuną jak Ty!
Po czynach ich poznamy.
Dodane przez Rodzic., w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.12
Pasek dyrektor Szkoły Podstawowej nr2 i nauczyciele z Długosiodła najbardziej widoczni na manifestacji. Nauczycielom wójt Jastrzębski umożliwił pobyt bo to jego cel polityczny. Nadreprezentacja PSL na manifestacji widoczna - Bachański na czele. Jastrzębski zniszczył oświatę zawodowa w Wyszkowie i to jest jego osiągniecie które przejdzie do historii. Dyrektor Pasek to dla mnie zdziwienie. No cóż wiatr strajkowy rozdzieli plewy od ziarna panie Pasek.
Dodane przez Eurydyka, w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.15
Drogi Rafale, masz niebywałą okazję zająć się swoimi dziećmi. Pomyśl, ile czasu możesz im w końcu zapewnić i wykazać się swoją kreatywnością. Poza tym wynagrodzisz im ten cenny czas, kiedy tak "ciężko i długo" pracujesz, nie mogąc patrzeć jak rosną i się rozwijają. Może również docenisz pracę tych, którzy je wychowują, żebyś mógł zarabiać więcej niż te "belfry z misją". Nie wiadomo, ile jeszcze strajk potrwa, ale mam nadzieję, że wystarczająco długo, żeby cię oświecić. Miłej zabawy kochający tato!
Pani Eurydyko
Dodane przez Rafal, w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.40
Polecam przeczytać ze zrozumieniem mój komentarz lub skorzystać z pomocy korepetytorki. Zostałem oświecony dostatecznie, by z początkowego poparcia dla strajku zmienić swoje stanowisko. Uważam, ze nauczyciel powinien zarabiać adekwatnie do swoich umiejętności i kwalifikacji, uważam, że nie powinien dostawać podwyżki każdy, bo znaczna część belfrów odsiaduje swoje godzinki i liczy na lepsza wyplate bez podniesienia jakosci swojej pracy. Dziękuję za troskę w wychowaniu moich dzieci, serce się raduje, gdy ktoś mi wylicza ile siedzę w pracy i ile czasu zajmuje się dziećmi, że powinienem poświecac im wiecej uwagi. Chetnie przyjme kolejne propozycje Wujka Dobrej Rady.
Dodane przez lolo, w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.47
Gratulacje liderów to sobie nauczyciele wybrali. No i trzeba dodać , że protest jest apolityczny, a obecność Mroza, Siekierskiego i byłego Wójta Brańszczyka , przypadkowa.
Dodane przez Beata, w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.51
Drodzy młodzi nauczyciele. Jeśli Wam praca i płaca nie odpowiada to proszę skorzystać z rad Pana prezydenta Komorowskiego podczas kampanii prezydenckiej w 2015 roku "zmienić pracę i wziąć kredyt". Myślę że to był żart pana prezydenta. Radzę również przemyśleć zatrudnienie się w szkole prywatnej. Wiem że wielu z Was jest dobrymi nauczycielami o wysokich kwalifikacjach po dziennych studiach, dużej kulturze osobistej, ale wielu jest niestety słabiutkich po zaocznych szkołach typu Włodkowic, czy Pułtuska Sorbona. Reformy wymaga cały system nauczania i wynagradzania, który musi być powiązany z rezygnacji z pewnych przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela [ Karta wymaga dużych zmian ] na rzecz wyższych płac oraz zmiany pensum nauczycielskiego etapami z 18 godzin docelowo do 22 lub 24 godzin przy tablicy oczywiście z znaczącymi podwyżkami tak aby nauczyciel dyplomowani mógł za 3-4 lata zarabiać ok. 8.000 zł przy pensum 24 godzin. Średnie pensum dla krajów OECD wynosi 24 godziny. Pozdrawiam.
Dodane przez lolo, w dniu 16.04.2019 r., godz. 11.51
Jeszcze jedno bo to mnie zastanawia, wszyscy wiemy , ze protesty mają być początkiem do odsunięcia PIS od władzy, a w Wyszkowie Pis tworzy koalicję, która daje pracę dla Siekierskiego, Mroza i jeszcze paru. Honor to u semaforka , Tautera i Sobieskiego o reszcie nie wspomnę bo nikt ich nie zna, uczucie obce.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 12.00
Najmocniej ryczy Bachański oderwany od koryta, który przez tyle lat swoich rządów i rządów swojej partii nic nie zwojował . I nikt mi nie powie, że ten strajk nie jest polityczny
Dodane przez Czarny, w dniu 16.04.2019 r., godz. 12.40
żadnych przebrań za krowy,słabo
Dodane przez ko, w dniu 16.04.2019 r., godz. 12.42
Pan od w-fu Tryc pierszy strajkuję, przeciez widział na umowie ile będzie zarabiał. Tak tak, napracuję się - rzuci piłkę i grajcie, albo dzieciaki pobiegajcie sobie trochę. A pan Deluga radny powiatowy w oświadczeniu majątkowym zarobki z tytułu pracy 64500 zł a uczy w-fu, to mało?
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 13.31
Nie za to utrzymujemy nauczycieli i szkoły, żeby uczyć dzieci w domach.
służba
Dodane przez nikol, w dniu 16.04.2019 r., godz. 13.59
Każdy kto chce zarobić czy się dorobić nie zostaje nauczycielem lub pielęgniarką, to jest oczywiste! Ludzie to Wasz wybór, kim zostajecie w życiu. Nauczycielem lub pielęgniarka nie zostaje się dla pieniędzy, to jest powołanie!!! Chcesz zarobić otwórz biznes lub zatrudnij się w korpo a nie wychodzisz na ulicę! Żenada !!! to WASZ świadomy wybór!!!
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 16.04.2019 r., godz. 14.09
No i mamy dowód - na płatnych trolli i hejterów pieniądze się znalazły od ręki, a dla nauczycieli - dalej niema. Są też pieniądze na przekupienie emerytów trzynastką, na krowy i świnie żeby dokupić trochę rolników, są na ogłupianie w TVP. W taki sposób PIS dochodzi do władzy. Za nasze pieniądze, z naszych podatków idzie 19 miliardów rocznie na przekupywanie samego tylko kościoła katolickiego, a że to kasta skora do brania pieniędzy za nic, co od wieków wiadomo, to z nimi idzie najłatwiej, sami się dopominają o więcej i więcej.
Dodane przez obserwatorka, w dniu 16.04.2019 r., godz. 14.10
Mili Państwo, jak to jest, że tak się oburzacie, że nauczyciel nie potrafi przygotować ucznia do matury? Tylko 30%? Prawda jest taka, że gdyby uczeń wykazał jakąkolwiek chęć, toby miał te 30 %. Nie obarczajcie nauczycieli. Kończyłam kilkanaście lat temu ogólniak. I moje odczucia co do zajęć dydaktycznych są mieszane... Najczęściej nauczyciele wyrabiali opinię na temat ucznia na samym początku. I choćby się starał, to nie było siły, by dostać 4. Napiszę lepiej... uczyła mnie języka obcego pewna pani, aktualnie posługuję się nim na poziomie "B2", ale niestety pani musiała pokazać kto rządzi i mi ocenę na świadectwie obniżyła. I pytam, dlaczego nauczyciele oceniają uczniów według swoich sympatii? Z innej beczki... Jeśli uczeń dostaje 1. ze sprawdzianu, później drugą i kolejną, to trzeba się zastanowić czy to nie wina nauczyciela, że nie potrafi tej wiedzy przekazać.
Dodane przez Adam, w dniu 16.04.2019 r., godz. 14.29
A Tryc w tym roku dostanie nagrode na Dzien Edukacji od Nowosielskiego.
Do pani Beaty
Dodane przez belferka po 80-ce, w dniu 16.04.2019 r., godz. 14.58
Jestem byłą nauczycielką szkoły podstawowej w Wyszkowie, od dwudziestu kilku lat na emeryturze. Po ukończeniu liceum pedagogicznego w Pułtusku moją pierwszą pracą był tzw. staż i przymusowe skierowanie do szkoły na wieś w pow. siedleckim. Nauka trwała 6 dni w tygodniu przy ok 40 godzinach lekcyjnych. Nie było wakacji zimowych. Była tylko przerwa na Boże narodzenie i Wielkanoc, no i upragnione wakacje. W latach 60-tych do szkół chodził powojenny wyż demograficzny. Pamiętam, że przy ok. 320 uczniach było tylko 9 nauczycieli, kierownik szkoły i woźny. Przywileje nauczycielskie również były b. skromne. Pani Beato przeczytałam Pani komentarz i zgadzam się z Panią w zupełności. Trafne spostrzeżenia i propozycje. Z problemami w oświacie borykamy się od 30 - 40 lat ! Obecna Karta Nauczyciela nie przystaje do realiów. W latach osiemdziesiątych pan Jaruzelski wprowadził reformę tzw. pensum nauczycielskiego obniżając go do 18 godzin. Przedtem pensum wynosiło: do 1982 roku - 26 godzin dla szkół podstawowych i 22 godzin dla liceów i techników, w 1982/83 - zmniejszono do 22 godzin, a w roku 1984/85 do 18 godzin przy niskim wynagrodzeniu. Moim zdaniem było to demoralizujące. W szkołach podstawowych zaczęło brakować nauczycieli. Masowo zatrudniano absolwentów szkół średnich, którzy uzupełniali zaocznie wykształcenie pedagogiczne. Obecnie w szkołach na wszystkich poziomach jest niż demograficzny a nauczycieli cały czas przybywa. Wg OECD w Polsce przypada zaledwie 11 uczniów na jednego nauczyciela. Średnia w OECD - 15 uczniów. Pensum w Polsce 18 godzin, w OECD - 24 godziny. Karta Nauczyciela, pensum nauczycielskie oraz wynagrodzenie wymaga wymaga głębokiej reformy. Myślę że część różnych dodatków należy włączyć do wynagrodzenia podstawowego. Propozycja rządowa na coroczne podnoszenie wynagrodzenia przy corocznym zwiększaniu pensum jest rozsądna. Dla dyplomowanego nauczyciela 8100zł brutto przy 24 godz. jest to przyzwoita płaca! Wg danych za 2017 rok Polska na edukację wydaję ok. 5,2 % PKB przy średniej OECD 4,9 %. Mimo swoich lat interesuję się oświatą i życzę aby nauczyciele reprezentowali wysoki poziom wiedzy, byli lokalną elitą intelektualną, szanowani i godnie wynagradzani.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 15.04
Walczymy o naszą godność ..., a myślałem, że o 1000 zł
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 16.04.2019 r., godz. 15.28
Ksiądz to też powołanie (podobno), porównajmy więc zarobki tych "powołanych". Lekarz, nauczyciel, robotnik na budowie - 20-40 zł/godz. - odpowiedzialność ogromna. Ksiądz - wykształcenie z reguły średnie, 1000 zł/godz, albo i 2000 (pogrzeb) - odpowiedzialność - zerowa, za to bezczelność niebotyczna (dziś łamistrajk najczęściej jako nauczyciel religii). Jakieś pytania jeszcze?
Dodane przez Patologia, w dniu 16.04.2019 r., godz. 16.15
Trycu - nie kompromituj się więcej, bo ci ktoś powie kim byłeś i jesteś i co w tobie tak naprawdę gra. "Gratulacje" dla elity nauczycielskiej Wyszkowa za wybór takich reprezentantów. Wiele to o was elito mówi.
Wyjecie? Wyjcie!!
Dodane przez Celina, w dniu 16.04.2019 r., godz. 16.39
Kwiczy prawicowa hałastra. Trudno pogodzić się z tym, że kolejna grupa zawodowa pokazuje Wam środkowy palec w postaci wykrzyknika!!
Dodane przez Nie nauczyciel, w dniu 16.04.2019 r., godz. 17.13
Ta fala nienawiści, która spadła na nauczycieli przeraża mnie. Jak wy tym ludziom spojrzycie w oczy. Przecież to wasi sąsiedzi znajomi i koleżanki. Tak zawistnego społeczeństwa to chyba nigdzie nie ma. A co do służby. To może te pielęgniarki, nauczyciele, lekarze powinni rzeczywiście zrezygnować. Uczcie się sami, liczcie się i opiekujcie. Wtedy może docenicie te zawody.
Nauczyciel
Dodane przez Matka, w dniu 16.04.2019 r., godz. 17.48
Co niektórzy z tych nauczycieli są od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim. Dzieci nie mają zajęć a oni sobie spacerują. Co nagle cudowne ozdrowienie?Koś się powinien za to wziąć!!
do Marka Eychlera
Dodane przez Były kolega, w dniu 16.04.2019 r., godz. 18.14
Drogi Marku produkujesz się praktycznie na wszystkich forach wyszkowskich. Dziwię się że wykształcony człowiek ze znanej wyszkowskiej rodziny posługujesz się hejtem, nienawiścią do Kościoła, konkurentów politycznych, podajesz wybiórcze jednostronne informacje pomieszane między prawdą, półprawdą i kłamstwem. Praktycznie nienawidzisz prawie wszystkich wokół. Opanuj się bo stracisz ostatnich przyjaciół i kolegów. Pamiętasz chyba ostatnie wybory samorządowe w 2018 roku w których dostałeś czerwoną kartę i tęgie lanie wyborcze - zaledwie albo 36 głosów.
Dodane przez Rodzic, w dniu 16.04.2019 r., godz. 18.26
Normalne, rodzice oficjalnie nie neguja strajku bo się boją o swoje dzieci w szkole. Drodzy nauczyciele wielu popiera wasze postulaty ale forma, osoby stojące na czele czy też wasze, zachowanie, poparcia wam nie daje. Zobaczcie najaktywniejsi są najslabsi nauczyciele. Rodzice was nie popierają, a że nic nie mówią to nie znaczy, że możecie robić co chcecie.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 18.47
Moja ciotka była księgową jednej ze szkół i opowiadała jak to się nauczycielom "dzieje krzywda " . Za każdą nadgodzinę mają płacone, wczasy pod gruszą, bezprocentowe pożyczki, na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc wypasione paczki ze słodyczami dla dzieci (dla każdego dziecka nauczyciela) , 13 -tki , a jak na wsi to jeszcze dodatek wiejski...I jeszcze im qwa mało ! Paluszek zaboli i na L4 idzie , dziecko ma stan podgoraczkowy też mamusia na zwolnienie na tydzień .Mam Was dosyć !
Dodane przez ~(), w dniu 16.04.2019 r., godz. 18.52
norwid powinien kopnąć w cztery litery tego co plecy mu pokazuje
Do Eychlera wizjonera.
Dodane przez Czytwlnik, w dniu 16.04.2019 r., godz. 19.20
Eychler ty to chyba masz znów nawrót choroby. Już dawno radziłem przerwiesz branie leków a znów wizje i koszmary wrócą. Nadzór całodobowy jest konieczny. Jestem nauczycielem ale takiego obrońcy to ja nie chcę mieć.
Dodane przez Strajkujący i wiecujący w jednym stali domku, w dniu 16.04.2019 r., godz. 20.36
Dzięki pani redaktor za wielość zdjęć. Strajkują nauczyciele z ZNP a organizują marsz poparcia dla strajkujących nauczyciele ... z ZNP - Wójcik, Jeż , Trześniewski itd. Powiem, że zabawne doznanie. Jedni mówią, że było 200-300 osób na marszu, inni, że 500 a niektórzy nawet, że tysiąc, jak wiece przedstawiane przez TVN 24 i wyliczenia urzędu miasta Warszawy i policji. Ile policja w Wyszkowie naliczyła ? Coś słabo z tą matematyką i liczeniem w Wyszkowie. Co ten marsz dał pozytywnego dla dzieciaków czy zdających niedługo maturzystów ? Ten marsz to głównie osoby z jednego obozu rządzącego w Wyszkowie i np z Długosiodła, osoby, które startowały z list obozu burmistrza i z PSL i ich wyborcy tj. strajkujący nauczyciele, ich rodziny, znajomi itp. Jakby popatrzeć na konwencję burmistrza i jego komitetów. Czego wy robicie dym w Wyszkowie ? Pani obserwatorko, wystarczy tylko posłuchać nasze dzieci, kto jest dobrym nauczycielem w ogólniaku i wystarczy uczestnictwo i nauka u nich, a kto jeśli chce iść na studia, musi chodzić na korki bo zajęcia nie wystarczą. Kto trafi na Kacperską z matematyki to jest super a kto na inne to musi sam gonić materiał i biegać na korki. Kto trafił na Banaszek z biologii to jest super, kto nie to czeka go jazda. podobnie z nauczycielami j. polskiego, języków obcych, wychowawstwem czy w-f. Tak nauczyciele w-f chcą grać pierwsze skrzypce ale nie potrafią załatwić kontynuacji siatkówki, pływania, lekkiej atletyki czy innych sportów teraz już w szkołach ponadpodstawowych, marnują tylko to co zrobiono w podstawówkach i gimnazjach. Jak pokazują ekipy egzaminacyjne, których są księża ale i nauczyciele- emeryci, to jednak dawni nauczyciele byli inni, lepsi, mieli misję, nie skrzywdzili swoich dzieci, nie brali dzieci jako zakładników w strajku. A teraz strajkujcie, w większości nie ma co na wasz liczyć. To mówię Wam ja, inteligent nieliberalny.
Dodane przez synanoga, w dniu 16.04.2019 r., godz. 20.37
Ta rzeczona inteligencja przy urnach to POżyteczni idioci, a na marszach to POpychadła, ot co.
Dodane przez Weźta się za robotę., w dniu 16.04.2019 r., godz. 20.51
Rodzice maturzystów powinni porozmawiać z nauczycielami. Żeby nie było za późno. Mróz był wicestarostą 4 lata i nic dla oświaty nie zrobił. Spacerowicz z przypadku.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 16.04.2019 r., godz. 22.12
Trolle przestańcie piep ...yć bzdury o rzekomym traktowaniu dzieci i młodzieży jako zakładników. przy takim rozumowaniu to każdy strajk, każdej grupy zawodowej bierze kogoś jako zakładników. Lekarze - pacjentów, górnicy - wszystkich co węglem chcą opalać domy, rolnicy - konsumentów, kolejarze - podróżnych itp., itd. Niema i nie było nigdy na świecie takiego strajku, który nie byłby dla nikogo bolesny, bo i po co miałby być? Winę za straty, jakie poniesie społeczeństwo ponosi w 100 % polski rząd i tylko rząd, a nie strajkujący.
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 22.59
Rodzice w trosce o dzieci , boją się mówić otwarcie, co naprawdę myślą
Dodane przez Anonim, w dniu 16.04.2019 r., godz. 23.01
Co dalej ??? To straszne dla wizerunku nauczycieli
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 05.58
Gratuluję postawy dyrektorem SP 1 i SP 2 . To są DYREKTORZY SZKOŁY I SĄ NAUCZYCIELAMI
Dyrektorzy godni polityków.
Dodane przez Rodzic., w dniu 17.04.2019 r., godz. 07.07
Jak to Mróz nic nie zrobił dla wyszkowskiej oświaty? A kto brylował na studniówkach i wszystkich imprezach u Popławskiego?? Kto jeździł na darmowe wycieczki zagraniczne razem z Popławskim niby to na kontrole praktyk uczniowskich???? Kto zniszczył bezpowrotnie Centrum Kształcenia Praktycznego ????? Mróz to najważniejszy pedagog w Wyszkowie. Taki to politykier broni teraz nauczycieli. Takich to mamy dyrektorów i ich przełożonych. Ratujmy wyszkowską oświatę zanim doszczętnie jej nie zniszczą tacy dyrektorzy jak Popławski i tacy politycy jak Mróz.
Dodane przez Wspieram dzieci zdające egzaminy, w dniu 17.04.2019 r., godz. 09.17
Mój dzieciak chodził do "1", gdy dyrektorem była pani Kalinowska, nie do pomyślenia był strajk, teraz ci nauczyciele strajkują i biorą udział w marszu poparcia dla strajkujących. Dziwna sytuacja, świadcząca o braku inteligencji. Strajk jest w gminie Wyszków i Długosiodle bo jest przyzwolenie władzy samorządowej, wójt Jastrzębski jak były wybory parlamentarne to niekoniecznie się starał i reklamował i dostał niewiele głosów. Pytanie dlaczego rady rodziców nie działają w szkołach, czy im odpowiada, że dzieci nie chodzą do szkoły i zdają egzaminy w nienormalnych warunkach ? Rząd zorganizuje okrągły stół i pewnie będzie z opozycją chciał likwidacji karty nauczyciela, zobaczymy czy większość słabych nauczycieli strajkujących nie poleci po wejściu nowych przepisów. Jak tyle nauczycieli strajkuje w Wyszkowie i nie jest im źle i przykro, to źle o nich świadczy.
Dodane przez lipa, w dniu 17.04.2019 r., godz. 09.27
post rodzica w pelni zasluguje na pochwałe i i dotycZy znajomości rzeczy
Dodane przez Aga, w dniu 17.04.2019 r., godz. 09.28
...grupa zawodowa pokazuje Wam środkowy palec w postaci wykrzyknika!! Nauczyciele palec to pokazali ale uczniom, bardziej dosadnie.
Dodane przez Sąsiad, w dniu 17.04.2019 r., godz. 09.32
Eychler, masz za sobą jedynie 36 głosów poparcia, w tym jeden od Agnieszki szwagierki, nauczycielki.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 10.23
Panie Eychler mogę powtórzyć - ZNP i strajkujący nauczyciele wzięli uczniów za ZAKŁADNIKÓW swojego protestu. Wspierają ich w tym dyrektorzy szkół i samorząd czyli komitety Nowosielskiego, PO, PSL, PiS.
Trześniewski - Tryc, twarzą wyszkowskich nauczycieli
Dodane przez P. Twardowska, w dniu 17.04.2019 r., godz. 10.33
Trzy zdania i musi przeczytać je z kartki. Znamienne.
Dodane przez anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 11.14
Brawo Aga. Nauczyciele pracowali na swój Prestiż kilkadziesiąt lat i on rozsypał się w ciągu półtora tygodnia. To już lepiej postąpili nauczyciele z "S" Oświatowej, którzy strajkowali przez wiele dni w kuratorium oświaty w Krakowie, wywiesili swoje postulaty, postulaty zostały zrealizowane przez rząd, protest odwołano, przewodniczący Proksa podpisał porozumienie z rządem i teraz prawdziwi nauczyciele wspierają uczniów podczas egzaminów i czekaja na rozmowy podczas okrągłego stołu. ZNP wziął uczniów jako zakładników swojego strajku o zaporowe 1000 złotych, w różnych postaciach. Wstyd.
Po nas choćby potop - strajkujący nauczyciele
Dodane przez Aneta, w dniu 17.04.2019 r., godz. 11.20
Kiepskie są te nauczycielskie argumenty. Ewidentnie zależy im tylko na jednej zmianie. Na podwyżce. Reforma wymagająca od nauczycieli więcej zaangażowania ich nie interesuje. Takie jest prawdziwe oblicze strajkujących. Liczą się tylko pieniądze, a dobro ucznia to sprawa marginalna.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 11.27
Jak nauczyć się na pamięć takiego tekstu? Toć to prawie "Pan Tadeusz".
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 11.58
Najwięcej do powiedzenia mają Ci , co najmniej się napracują - w- fiści .
Dodane przez Rodzic, w dniu 17.04.2019 r., godz. 13.52
Zostawcie tych nauczycieli, pokazali prawdziwą twarz.
Do belferki po 80-ce
Dodane przez Beata, w dniu 17.04.2019 r., godz. 14.09
Szanowna emerytką. Bardzo dziękuję za obszerny ciekawy i wyważony komentarz do sytuacji jaka jest w oświacie. Wiele bardzo trafnych uwag. Najstarsza siostra mojej mamy ( ś.p.) też była nauczycielką w podobnym okresie co Pani, też uczyła w dużej szkole podstawowej w Pniewie. ok 15 km od Wyszkowa. W latach 60-tych ub. wieku uczyło się ok. 350 dzieci przy 8 a potem 10 nauczycielach po ok. 40 godzin tygodniowo. Było po dwie równoległe klasy A i B. Strajkowanie było niemożliwe. Bywało że przed końcem roku szkolnego dodatkowo pomagała słabszym uczniom w nauce. Cieszyła się ogromnym szacunkiem i autorytetem wśród rodziców i absolwentów przy dość skromnym wynagrodzeniu. Byli jej uczniowie obecnie księża, inżynierowe, lekarze, rolnicy i inni do dzisiaj o niej pamiętają. Szkoda że dzisiaj takich nauczycieli jest niewielu.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 14.12
Do przeczytania. Wiwat pedagodzy, nauczyciele.
Dodane przez A.K., w dniu 17.04.2019 r., godz. 15.21
Wśród protestujących zauważyłam również wybitnych lokalnych polityków z wyszkowskiego PO-KO p. Mroza i Siekierskiego. Panie Siekierski weź się Pan za swoją robotę jako dyrektor z nadania burmistrza jednej ze spółek gminnych. Czy cmentarz komunalny za Polonezem to nie Pana broszka?. Od wielu lat jesteś Pan zarządcą a traktujesz go jak piąte koło u wozu. W zimę błoto, bagno, woda. W lecie hula piach po nagrobkach, a droga główna po środku cmentarza to jeden skandal. Płacimy Panu z naszych podatków. Zgodnie z powiedzeniem bierz się Pan za robotę "bo po owocach go poznacie". Wstyd i jeszcze raz wstyd !!! Ale dam Panu szansę i jeszcze poczekam, a potem ... czy mam ściągnąć telewizję bo mam takie możliwości ?
Dodane przez Kto ich uczyl, w dniu 17.04.2019 r., godz. 15.31
Tryc, Deluga, nowa nowosielska "elyta". Wyszkow zszedl na psy.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 15.49
Prawdą jest , że największymi pieniaczami materialistami są w-fisci .Tryc przyjmując się nie tak dawno do pracy wiedział jaka płaca go czeka (mógł iść do innego zakładu pracy) , a teraz drze ryja jaki to on pokrzywdzony . Czemu nie zmienią pracy ? Bo wiedzą, że nigdzie indziej takich dogodnych warunków nie będzie tzn. 13 -tek , różnych dodatków, nagród , tyle wolnego itd.
Dziękuję
Dodane przez Matka, w dniu 17.04.2019 r., godz. 16.25
W dniu dzisiejszym DZIĘKUJĘ wszystkim tym nauczycielom i osobom które dobrowolnie zgłosiły się do pracy przy egzaminach ósmoklasistów i gimnazjalistów. Trzeba powiedzieć sobie szczerze "Zachowaliście się jak trzeba". Jesteśmy dumni, my rodzice, że są jeszcze tacy nauczyciele, którzy nie patrzą na wyśmiewiska, na to że, dyrektor krzywo patrzy bo sam jest za strajkiem, że mają przechlapane u kolegów i koleżanek, tylko stają bo wiedzą, że w tym momencie najważniejszy jest uczeń a nie polityka. Nie jeden z nich dziś usłyszał " Tylko świnie pilnują na egzaminie". Rodzice proszę was, dajmy wsparcie tym ludziom, Oni naprawdę dużo przeszli nie tylko od dyrektorów ale i od swoich kolegów i koleżanek. Podziękujmy IM publicznie w szkołach, przy wszystkich tych nauczycielach którzy wypieli się na nasze dzieci. Niech wiedza i widzą że szanujemy nauczycieli ale tylko takich, którzy szanują nas i nasze dzieci a nie tych którzy zrobią wszystko dla mamony. DO DZIEŁA RADO RODZICÓW, TRÓJKI KLASOWE, NIE BÓJCIE SIĘ. NIE DAJMY SIĘ ZASTRASZYĆ.
Dodane przez Babcia, w dniu 17.04.2019 r., godz. 17.23
Moja 5 letnia wnusia,którą się obecnie opiekuję bo przedszkole strajkuję stwierdziła,że cyt."Panie nas nie lubią i dlatego nie chodzę do przedszkola".Nauczyciele opanujcie się!Wstyd!!.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.04.2019 r., godz. 19.24
Nauczyciel wf-u też musi się przygotować do lekcji w domu. Za dowód niech posłużą zdjęcia ze spaceru nauczycieli po mieście, mam na myśli twarze Ogrodzińskiego lub Tryca, proszę zwrócić uwagę jakie od myślenia mają zmęczone oblicza
Do Matka
Dodane przez Ania, w dniu 17.04.2019 r., godz. 21.24
Bardzo Pani dobrze napisała. Popieram. Powinno się tym nauczycielom, którzy pomagali przy egzaminach podziękować.
Dodane przez ?, w dniu 18.04.2019 r., godz. 06.10
Ale miłości się wylewa ze środkowych palców , pleców i innych części ciała. Nie podoba ci się publiczna szkoła, zabierz dziecko do prywatnej. Nie stać cię to zmień pracę, idź do korpo.
Nauczyciel to nie zawsze NAUCZYCIEL.
Dodane przez Rodzic, w dniu 18.04.2019 r., godz. 07.09
Bardzo ale to BARDZO dziękujemy nauczycielom, którzy wsparli dzieci przy egzaminach. Jesteście wielcy mimo, że tylko normalni. Protestujący przeszkadzacze przestali być nauczycielami. Społeczeństwo was rozliczy traktując was tak jak wy potraktowaliście nasze dzieci. Dyrektorzy popierający ten strajk tak jak chodzący na "pasku" to pomyłka.
Dodane przez Rodzic, w dniu 18.04.2019 r., godz. 09.49
Nauczycielu, zmień pracę, weź kredyt.
Dodane przez ? !!!, w dniu 18.04.2019 r., godz. 10.21
Nie podobają ci się "nauczycielu" warunki w publicznej szkole? Idź lub załóż prywatną szkołę (jeśli potrafisz leniu), zmień pracę, idź do korpo marny człowieczku nastawiony na zysk kosztem dzieci i młodzieży, której pokazałeś środkowy palec.
Do nauczycieli
Dodane przez Anna, w dniu 18.04.2019 r., godz. 11.22
Żona Władysława Frasyniuka Magda Dobrzańska-Frasyniuk zdecydowana przeciwniczka obecnego rządu tak pisze o strajku - cytuję: "Ten strajk wygląda jak cała polska edukacja. Nie korzysta z narzędzi XXI wieku, jest mało dynamiczny i nieefektywny w przekazie. Rozmowa o podwyżkach nie może odbywać się bez rozmowy o reformie edukacji. Edukacyjny okrągły stół musi wyznaczyć dwa cele: urealnienie płac oraz uwspółcześnienie systemu nauczania. Nie będzie nowoczesnej Polski bez tych dwóch elementów"
Dodane przez Uczniowie też mogą zastrajkować., w dniu 18.04.2019 r., godz. 21.27
Uczniowie PZS w Redzie planują protestować przeciwko strajkowi nauczycieli. Jak sami mówią chcą żeby odbyły się matury i chcieliby mieć również możliwość poprawy ocen przed zakończeniem roku szkolnego. Obecna sytuacja w szkole im na to nie pozwala, zajęcia się nie odbywają, a oni sami mówią, że czują się zakładnikami strajku. W środę na rynku manifestowali nauczyciele, teraz ze swoimi postulatami chcą wystąpić uczniowie. – To ja byłam inicjatorem pomysłu z prośby wielu moich znajomych, którzy bali się odezwać pierwsi, bali się zorganizować takie wydarzenie. Pomyślałam sobie, że ja znam swoje prawa, znam ustawy, dlatego podjęłam się tego - mówi Zuzanna Wiśniewska, organizatorka strajku uczniowskiego w PZS Reda. Wszystko zaczęło się od informacji, że w szkole mogłyby nie odbyć się matury. – Zdruzgotało mnie to bardzo. Nie wyobrażam sobie być teraz na miejscu tych maturzystów. Dla mnie to jest karygodne, skandaliczne i niedopuszczalne – zaznacza Zuzanna Wiśniewska - Rozumiemy nauczycieli, ale oni muszą też patrzeć na nas, a nie tylko na siebie. Powinni mieć serce do uczniów - dodaje. Organizatorka liczy na to, że dołączy do niej większe grono uczniów i wszyscy razem zamanifestują swoje postulaty.
Walczycie o godność?
Dodane przez Nauczyciel, który był na egzaminach, w dniu 19.04.2019 r., godz. 22.32
A gdzie była wasza godność jak dążyliście to tego aby egzamin gimnazjalisty się nie odbył????? A gdzie była wasza godność jak dążyliście to tego aby egzamin ósmoklasisty się nie odbył????? A gdzie była wasza godność jak mimo wszystko, dzięki ludziom dobrej woli egzaminy te się odbyły????? A gdzie jest wasza godność jak dążycie do tego aby matury się nie odbyły? ...leży gdzieś na bruku - podeptana i splugawiona!
Taki nauczyciel to samo zło.
Dodane przez Rodzic., w dniu 20.04.2019 r., godz. 07.48
Nauczyciel który porzucił dzieci i młodzież grożąc im złamaniem drogi życiowej nie ma prawa do żadnej godności wynikającej z zawodu nauczycielskiego. Godność to wy pseudo pedagodzy swoimi czynami wyprowadziliście na rozdroża i wykłuliście jej oczy. Oczekuje upublicznienia osób dopuszczających się takich czynów. Taki nauczyciel niech sobie poszuka innej pracy. Nauczycielom porzucającym podopiecznych od dzieci jak najdalej.
Dodane przez Anonim, w dniu 20.04.2019 r., godz. 09.53
Obserwuję tych, co niektórych strajkujących nauczycieli,co wspomagających uczniów katechetów traktują jak..., jacy są oni w kościołach rozmodleni. Żenada!
Dodane przez do hejterów, w dniu 21.04.2019 r., godz. 16.08
Nie podoba wam się praca nauczycieli zabierzcie swoje dzieci do prywatnych szkół ( tam nie strajkują ) lub uczcie sami w domach - nie stać was zmieńcie pracę , weźcie kredyt. Odnośnie katechetów , gdzie oni są gdy są rekolekcje i inne święta kościelne , zamiast zająć się młodzieżą. Ale podwyżki nie odmówią od biskupa dostaną.
Dodane przez Rafał, w dniu 23.04.2019 r., godz. 08.58
Jeśli moje podatki, które idą na oświatę zostaną zwrócone w takiej wysokości, jaką pobierają, to przepisuję swoje dzieci tego samego dnia. Tacy nauczyciele światli, a widze, że większość nie wie z czego to wszystko jest finansowane. Brak racjonalnych argumentów u nauczycieli skutkuje narastającą agresją wobec rodziców, dzieci i wszystkich innych wokół.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 23.04.2019 r., godz. 12.00
Wszystkim, którzy tak bardzo jęczą nad strajkiem przypomnę jeden fakt. O tym, że będzie strajk, rząd wiedział 6 miesięcy przed jego rozpoczęciem.Nie zrobił nic ! Żeby strajk mógł być legalny organizatorzy musieli zrobić wiele bo tego wymaga polskie prawo. Jakim prawem Wy macie pretensje do nauczycieli? Dlaczego nie macie pretensji do rządzących? Bo nauczyciele są uciążliwi dla was a nie dla rządu? Traktujecie nauczycieli jak wyrobników, jak istoty, które MAJĄ obowiązek uczyć wasze dzieci, bez względu na to jakim kosztem.Przestańcie się żalić nad swoim losem. Jeżeli ktoś Was nie docenia w pracy, nie szanuje, upokarza wysokością zarobków w stosunku do obowiązków- zróbcie coś z tym, zamiast płakać w sieci. ONI ZROBILI i tego powinniście się od nich nauczyć. I jeszcze jedna uwaga dla maturzystów. Czytam , że żyją w niepewności, nie wiedzą co dalej, jak to będzie.. Wierzę, ale mam pytanie I CO Z TEGO? Nauczyciele tez tego nie wiedzą. Oni bardzo często po otrzymaniu wynagrodzenia za miesiąc zadają sobie takie pytanie. Niektórzy miesiąc w miesiąc. Znajcie różnicę drodzy maturzyści. Oni walczą o godność a wy chcecie wiedzieć kiedy wakacje się zaczną... To jest ta różnica. Na koniec- Dostajecie od swoich nauczycieli ostatnią lekcję wychowania obywatelskiego. Pokazują Wam, jak się należy zachować, gdy nikt Was nie słucha, nikt Was nie szanuje i wielu jest przeciwko Wam. Pokazują Wam, że właśnie wtedy trzeba się zjednoczyć i razem walczyć. Nauczyciele walczcie!
Wspieram dzieci zdające egzaminy.
Dodane przez Popieram Rafała., w dniu 23.04.2019 r., godz. 13.40
Na co komu szkoła ,która nie uczy. Nauczyciele wzięli nasze dzieci jako zakładników i będą strajkować do wakacji przy aprobacie władz samorządowych, komitetów Nowosielskiego, PO, PiS, PSL. Wstyd.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl