Menu górne

Dziś jest 24 sierpnia 2019 r., imieniny Bartłomieja, Jerzego

Plaga pijanych kierowców

(Zam: 11.02.2019 r., godz. 08.32)

  • (fot. KPP w Wyszkowie)
Dwóch nietrzeźwych kierujących zatrzymali wyszkowscy policjanci w ciągu jednej doby. Jeden z nich był sprawcą kolizji – jadąc traktorem pod prąd uderzył w ciężarówkę. Po raz kolejny mundurowi apelują do kierowców, aby nie prowadzili po alkoholu. Proszą też świadków takich zdarzeń, aby reagowali i zgłaszali je na policję.

Nie ma praktycznie tygodnia, by wyszkowska policja nie informowała o pijanych kierowcach stwarzających śmiertelne niebezpieczeństwo na drogach. W nocy 7 lutego na ul. Daszyńskiego w Wyszkowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem. 42-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
8 lutego około godz. 13.00 w Kręgach pijany kierowca traktora jadący pod prąd doprowadził do zderzenia z samochodem ciężarowym. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie 60-letniego kierowcy prawie 2 promile.
Nietrzeźwi kierowcy to nadal duży problem na naszych drogach. Każdy, kto wsiada za kierownicę po alkoholu stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników dróg. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia policja przypomina o konsekwencjach, z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy.
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu wykaże od 0,2 do 0,5 promila, wówczas odpowiemy z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku sąd może orzec karę aresztu albo grzywny, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny (art. 178a) – sprawcy grożą o wiele większe konsekwencje. W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.
W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogą one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.
PP
Na podstawie informacji z KPP w Wyszkowie


  • (fot. KPP w Wyszkowie)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl