Menu górne

Dziś jest 23 lipca 2019 r., imieniny Apolinarego, Bogny

Koniec POKiS-u

(Zam: 31.01.2019 r., godz. 09.01)

Radni powiatowi na sesji 30 stycznia podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji istniejącego od 13 lat Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu.

„Przyczyną likwidacji Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie jest wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania kulturą i sportem na terenie powiatu oraz racjonalizowanie funkcjonowania samorządowych struktur Powiatu Wyszkowskiego” - brzmi fragment uzasadnienia uchwały.
W strukturze ośrodka jest etat dyrektora, etat specjalisty ds. kultury oraz pół etatu głównego specjalisty ds. finansowo-księgowych. W 2017 r. budżet POKiS-u wyniósł 376 943,52 zł, z czego wynagrodzenia pochłaniały ponad połowę tej kwoty. Między innymi te dane podawał podczas sesji wicestarosta Leszek Marszał uzasadniając decyzję o likwidacji POKiS-u. Jak dodał, ośrodek utrzymywał się głównie z dotacji samorządu powiatowego, ponieważ przez ostatnie trzy lata samodzielnie pozyskał ok. 10 000 zł. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, POKiS mógł, zgodnie ze statutem, pozyskiwać dochody m.in. z prowadzenia warsztatów, szkoleń, kursów fotograficznych, kursów tańca, sprzedaży własnych wydawnictw, wypożyczania sprzętu akustycznego, wynajmu pomieszczeń, sprzedaży biletów na imprezy własne, usług reklamowych, promocji firm w trakcie imprez. „Ośrodek utrzymywał się głównie z dotacji podmiotowej otrzymywanej od organizatora. Przychody uzyskiwane z tytułu działalności statutowej były zwrotem kosztów faktycznie poniesionych przez Ośrodek na organizację powiatowych zawodów sportowych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Intencje powołania instytucji w 2006 r. wydawały się słuszne pod warunkiem ścisłej współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz ich jednostkami organizacyjnymi, jednak na pewnym etapie zabrakło środków finansowych stwarzających możliwości rozwoju. POKiS w Wyszkowie nie został organizacyjnie przystosowany do niektórych zadań, chociażby z uwagi na brak przypisania odpowiedniego majątku w postaci pomieszczeń.” - brzmi uzasadnienie uchwały.
Zadania POKiS-u ma przejąć nowo powołany w starostwie wydział promocji i rozwoju. „Likwidacja Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie przyczyni się do optymalizacji procesu zarządzania, w pełni wykorzystany zostanie potencjał pracowników w samych strukturach Starostwa, a sama obsada kadrowa ulegnie zmniejszeniu przy jednoczesnym poszerzeniu zakresów czynności (promocja). Zwiększy się efektywność wykonywania zadań Powiatu Wyszkowskiego w sferze kultury i sportu oraz upowszechniania wiedzy i zaspokajania potrzeb w tym zakresie. Koncentracja wykonywania zadań wewnętrz urzędu spowoduje lepsze wykorzystanie zasobów materialnych i osobowych, usprawnieniu ulegnie organizacja pracy m.in. ze względu na ośrodek decyzyjny i finansowy. Wypracowana zostanie jednolita polityka rozwoju, co umożliwi zaplanowanie wielu nowych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Likwidacja POKiS i przeniesienie jego zadań do Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie pozwoli na powiększenie budżetu i obniżenie kosztów operacyjnych oraz da możliwość dokładniejszego monitorowania potrzeb mieszkańców”. Fragmenty tego uzasadnienia przytaczał Leszek Marszał w trakcie sesji.
Najwięcej zastrzeżeń do uchwały o zamiarze likwidacji POKiS-u miał Bogdan Pągowski - obecnie radny powiatowy, a w poprzednich latach starosta.
- Nie zmierzam bronić POKiS-u jak niepodległości, ale nie mogę się zgodzić z uzasadnieniem, że POKiS powinien sprzedawać bilety, wynajmować pomieszczenia - stwierdził. - POKiS miał realizować zadania mu zlecane, był kalendarz imprez, na jego realizację ośrodek otrzymywał środki, a poza tym organizował igrzyska sportowe współfinansowanie z gminami i powiatem. Trudno się zgodzić, że POKiS zajmujący dwa niewielkie pomieszczenia, mógł mieć dochody z wynajmu. Miał mieć dochody ze sprzedaży biletów na imprezy własne? Miał sprzedawać bilety na dożynki, imprezę poświęconą Hubalowi, wręczenie nagród „Za czyn”? - stwierdził krytycznie odnosząc się do treści uzasadnienia uchwały. - To radosna twórczość, która mija się z prawdą, nie będę głosował za. Trochę przesadziliście z tym uzasadnieniem - skomentował dokumenty przygotowane przez obecne kierownictwo Starostwa.
Wicestarosta Leszek Marszał wytknął z kolei, że statut POKiS-u nie był aktualizowany od 2009 r.
- Był kalendarz imprez, na niego dyrektor otrzymywał środki z powiatu. Ani warunki lokalowe, ani inne czynniki nie pozwalały na organizację kursów językowych, zajęć, szkoleń itd. Macie prawo organizować sobie promocję, wydarzenia kulturalne, ale nie można pisać rzeczy niezgodnych z prawdą - argumentował Bogdan Pągowski.
- Odwoływałem się do zapisów statutowych i regulaminowych, które nie były zaktualizowane od 2009 r. Było dużo czasu, by to zrobić - odparł Leszek Marszał.
Głos w sprawie zabrał też przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak.
- Przez ostatnie dwie kadencje byliśmy opozycją, corocznie na sesji absolutoryjnej kwestionowaliśmy istnienie POKiS-u. Działanie obecnego Zarządu Powiatu jest jak najbardziej słuszne - podkreślił. - Jeśli zadania POKiS-u będzie wykonywał pracownik wydziału promocji i rozwoju, to środków finansowych na imprezy będzie więcej. Jest to słuszne założenie, nie ma co bronić POKiS-u.
- Do końca sierpnia będą funkcjonować jednocześnie POKiS i wydział promocji. To będzie dublowanie zadań. Koszty zamiast spadać będą większe - uznał Bogdan Pągowski. - W wydziale promocji pracownicy też nie będą pracowali za darmo. Nie mówmy, że będzie oszczędność. Nie będę bronił POKiS-u, bo rzeczywiście jednostka ta w swoim czasie nie była doposażona, ale mam uwagi do uzasadnienia, które nie jest zgodne z prawdą - podkreślił Bogdan Pągowski.
- Do wydziału promocji i rozwoju zostały skierowane osoby, które do tej pory pracowały w starostwie. Będzie dołożony w nim jeszcze jeden etat, ale z zatrudnieniem poczekamy do momentu aż POKiS będzie zlikwidowany. Będziemy starali się, by przekazanie kompetencji odbywało się płynnie bez straty dla zawodów sportowych, imprez - podkreślił Leszek Marszał.
Za zamiarem likwidacji POKiS-u opowiedziało się 13 radnych, przeciw byli Tadeusz Kuchta, Sławomir Pędzich, wstrzymali się Wojciech Kozon, Bogdan Pągowski.
POKiS ma być zlikwidowany z dniem 31 sierpnia 2019 r.
J.P.

Komentarze

Dodane przez POPIS, w dniu 31.01.2019 r., godz. 09.10
Ja bym zlikwidował powiaty. To jest mnożenie kosztów. Radni, starostowie, zarząd. Dobre miejsce do robienia pieniędzy. Kolejne etaty dla politykierów. No ale cóż, władza się wyżywi.
Starosta w cieniu wicestarosty
Dodane przez Anonim, w dniu 31.01.2019 r., godz. 10.46
Panie Żukowski, heh, jeszcze nic pan nie zbudował, a zaczynasz od niszczenia. Prawo i Sprawiedliwość, co to w ogóle w waszych ustach znaczy?
Dodane przez Anonim, w dniu 31.01.2019 r., godz. 15.02
Prosimy iść za ciosem różowa koalicjo. W Gminie Wyszków zlikwidować bibliotekę, dom kultury i ośrodek sportu. Mamy przecież wydział promocji w waszych rękach. Z figurantką na synekurze naczelnika. Do dzieła "dobra zmiano"!
Dodane przez Jola, w dniu 31.01.2019 r., godz. 18.29
Co sobie myśli starosta? Maria Gajewska na zieloną trawkę, tuż przed emeryturą. Może łaskawcy znajdą jej pracę w wskrzeszonym wydziale. POKiSu nie będzie, trzeba więc coś znaleźć dla radnego Delugi, co z wicestarostą tęskniącym wzrokiem wyglądają WOSiRu. W tej koalicji wszystko jest możliwe. Brawa dla pana Pągowskiego.
Dodane przez Promocja, w dniu 31.01.2019 r., godz. 21.43
Pagowski to niech sie rozliczy z utrzymywania przez tyle lat Pokisu, ktory funkcjonowal na potrzeby PSLu . A Gajewska byla od organizacji PSLowskich imprez za pieniadze powiatu.
POKO, POKO, POWIAT SPOKO, WICEK leci hen wysoko
Dodane przez Anonim, w dniu 01.02.2019 r., godz. 11.25
..... , jak to czytać, jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby zrozumieć ten bełkot? " ...Likwidacja Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie przyczyni się do optymalizacji procesu zarządzania, w pełni wykorzystany zostanie potencjał pracowników w samych strukturach Starostwa, a sama obsada kadrowa ulegnie zmniejszeniu przy jednoczesnym poszerzeniu zakresów czynności (promocja). Zwiększy się efektywność wykonywania zadań Powiatu Wyszkowskiego w sferze kultury i sportu oraz upowszechniania wiedzy i zaspokajania potrzeb w tym zakresie. Koncentracja wykonywania zadań wewnętrz urzędu spowoduje lepsze wykorzystanie zasobów materialnych i osobowych, usprawnieniu ulegnie organizacja pracy m.in. ze względu na ośrodek decyzyjny i finansowy. Wypracowana zostanie jednolita polityka rozwoju, co umożliwi zaplanowanie wielu nowych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Likwidacja POKiS i przeniesienie jego zadań do Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie pozwoli na powiększenie budżetu i obniżenie kosztów operacyjnych oraz da możliwość dokładniejszego monitorowania potrzeb mieszkańców”. Fragmenty tego uzasadnienia przytaczał Leszek Marszał w trakcie sesji.
Dodane przez anonim, w dniu 01.02.2019 r., godz. 11.30
Bogdan Pągowski wyrasta na wybijającego się polityka w naszym powiecie. Jego kadencje w starostwie to był spokojny czas w zarządzaniu, a teraz celnie punktuje. Musi trochę popracować nad rozpoznawalnością w mieście i gminie w Wyszkowie także w Zabrodziu i Somiance i bardzo dobry kandydat na posła. Kilka wywiadów promocyjnych w prasie na temat swojej wizji rozwoju miasta, powiatu wyszkowskiego, regionu ostrołęckiego, uciszenie B. Bodio i czemu nie. Kampanię czas zacząć bo posłowie PiS nie popisali się w obecnej kadencji i mają wystawić Runo to szansa jest duża. Do roboty, przy okazji odświeżyć struktury i dać impuls do działania. A później banery i reklamy w całym powiecie i regionie.
Dodane przez Anonim, w dniu 01.02.2019 r., godz. 22.53
I koniec wyszkowskiego PiSu!
Dodane przez Jola, w dniu 02.02.2019 r., godz. 13.10
A panowie Waldemar Sobczak z Jerzym Żukowskim maja coś w tej koalicji do powiedzenia?
Dodane przez Bielińska, w dniu 04.02.2019 r., godz. 17.34
Tak, pan z Kółka Rolniczego ma jak zwykle tyle do powiedzenia... Dopóki nie pozwolą mu mówić.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl