Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 kwietnia 2019 r., imieniny Kaji, Łukasza

Po prostu sama poezja

(Zam: 03.12.2018 r., godz. 12.09)

W miejskiej bibliotece można było posłuchać utworów wykonywanych na najstarszym chińskim strunowym instrumencie guqin. Prezentował je Mistrz Shao TianZe. W trakcie spotkania serwowano herbatę przygotowaną zgodnie z tradycyjną ceremonią.

O wykonywanych utworach opowiadał od lat zafascynowany kulturą chińską Piotr Osuch, który m.in. uprawiał wschodnie sztuki walki, pracował jako trener kadry Polski Wushu. Mistrz Shao TianZe na zbudowanym przez siebie instrumencie wykonywał utwory mające kilka tysięcy lat m.in. zapis jednego z nich został wysłany w kosmos wraz z sondą Voyager jako jeden z symboli dziedzictwa ludzkości. Sam instrument guqin, jak wyjaśniał Piotr Osuch, wykonywany jest z drzewa mającego co najmniej 400 lat.
- Produkcja instrumentu trwa rok. Codziennie pokrywany jest warstwami, które się szlifuje. To skomplikowany proces - tłumaczył.
Dźwięk, który uzyskuje się z instrumentu, wynagradza trudy jego tworzenia. To muzyka zupełnie inna od melodii tworzonych w naszym kręgu kulturowym, niemniej słuchaczy urzekła jej magia i atmosfera, którą tworzy. Jak wyjaśnił Piotr Osuch, dźwięki te tradycyjnie nie miały charakteru rozrywkowego. Guqin służył mnichom taoistycznym do medytacji - grali na nim przeważnie wybierając piękne przyrodniczo miejsce.
- To instrument do przeżywania własnego wnętrza - podkreślił.
- To po prostu sama poezja! - skomentowała prezentowane utwory dyrektor miejskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Dźwiękom towarzyszył pokaz Tai Chi.
- Kilkadziesiąt milionów chińczyków ćwiczy podobne formy, dlatego są tacy zdrowi - podkreśli Piotr Osuch.
Mistrz Shao TianZe na finał koncertu wykonał utwór Chopina. Jego żona - mistrzyni ceremonii parzenia herbaty - pokazała jak wygląda ten wyjątkowy rytuał. Herbatę można było spróbować. Chętni mogli otrzymać autograf na płycie z utworami wykonywanymi przez gościa, który nie tylko doskonale posługuje się dźwiękiem - jest także mistrzem kaligrafii. Wielu dziękowało gościom za wyjątkowy wieczór.
J.P.


Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl