Menu górne

Dziś jest 24 sierpnia 2019 r., imieniny Bartłomieja, Jerzego

Z Różyckim na ławeczce

(Zam: 30.10.2018 r., godz. 13.35)

Rzeźbę ukazującą kryptologa, absolwenta przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum Jerzego Różyckiego siedzącego na ławce odsłonięto 30 października w miejskim parku. Jej autorem jest uznany artysta Karol Badyna.

Krótką uroczystość w parku poprowadził naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał. Jak podkreślił, pomysłodawcą upamiętnienia w Wyszkowie Jerzego Różyckiego był Maciej Sarnacki. Pod koniec 2015 r. w Wyszkowie powstała nieoficjalna grupa nazwana Wyszkowską Rodziną Enigmy. Jednym z pierwszych jej działań była organizacja pod koniec kwietnia 2016 r. uroczystości upamiętniającej 90. rocznice zdania egzaminu dojrzałości przez Jerzego Różyckiego. Punktem kulminacyjnym obchodów było odsłonięcie na budynku I Liceum Ogólnokształcącego tablicy pamiątkowej poświęconej absolwentowi tej placówki. Gościem wydarzenia był syn kryptologa Janusz Różycki. W Wyszkowie regularnie odbywają się konkursy informatyczno-matematyczne im. Jerzego Różyckiego. W „Hutniku” obchodzono 85. rocznicę złamania kodu Enigmy.
W tym roku gmina realizowała projekt z dofinansowaniem unijnym, w ramach którego w miejskim parku powstała ścieżka edukacyjna i Ławeczka Różyckiego, na której można przysiąść tuż obok rzeźby przedstawiającej Różyckiego. W kostce brukowej na trzech wejściach do parku zamontowane zostały tablice z logo Enigmy kierujące do pomnika.
Pomnik odsłonili burmistrz Grzegorz Nowosielski, przedstawiciel Wyszkowskiej Rodziny Enigmy wicestarosta Adam Mróz, Karol Badyna oraz przedstawiciel uczniów I LO.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”


Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 04.11.2018 r., godz. 01.30
W końcu mamy w Wyszkowie rzecz na poziomie, coś czym możemy się pochwalić poza Wyszkowem. Coś czego inni mogą nam zazdrościć.
.
Dodane przez Jii umba makkulu, w dniu 05.11.2018 r., godz. 12.49
Dobry pomysł :)
matematyka!
Dodane przez Victor, w dniu 06.11.2018 r., godz. 23.01
Może ta laweczka zchęci do refleksji, że matematyki warto sie uczyć, bo nie wiadomo kiedy nam sie przyda!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl