Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Uczcili pamięć obrońców Wizny

(Zam: 10.09.2018 r., godz. 14.23)

W 79. rocznicę bitwy pod Wizną w Górze Strękowej odbyła się uroczystość poświęcona poległym oficerom i ich podkomendnym. Jej współorganizatorem było Stowarzyszenie Wizna 1939 r. z Wołomina, z którym współpracuje powiat wyszkowski. W niedzielnym wydarzeniu brał udział wicestarosta Adam Mróz oraz młodzież z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”.

Stowarzyszenie Wizna w styczniu 2017 r. podpisało porozumienie z powiatem wyszkowskim, które zakłada współpracę w ramach edukacji obywatelskiej, patriotycznej i historycznej dzieci, młodzieży i dorosłych, wspieranie inicjatyw mających na względzie wychowanie w szacunku dla ideałów ojczystej historii i poszanowania bohaterów narodowych. Partnerzy zobowiązali się do działań zmierzających do upowszechniania wśród młodzieży tradycji oręża polskiego itp. Dzięki tej współpracy w styczniu 2018 r. w okolicach Łączki (gmina Długosiodło) odsłonięto krzyż upamiętniający powstańców styczniowych. Uroczystość zorganizowali Starostwo Powiatowe w Wyszkowie (fundator krzyża), Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenie Wizna 1939. Wcześniej członkowie stowarzyszenia wraz z innymi pasjonatami historii na uroczysku Bykowce przeprowadzili poszukiwania śladów po powstańczym obozie. Również samorząd powiatowy i Stowarzyszenie Wizna 1939 w październiku 2017 r. zorganizowali w miejskiej bibliotece promocję książki prezesa stowarzyszenia Dariusza Szymanowskiego „Gdzie spoczywa Hubal”. W maju tego roku członkowie organizacji przekazali Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie biało-czerwoną flagę i furażerkę, którymi pokryta była trumna ze szczątkami żołnierzy 201 Pułku Piechoty walczącego w sierpniu 1920 r. (zostały odnalezione w gminie Andrzejewo i złożone do grobie w pobliskim Szumowie w marcu tego roku). We wszyskich tych inicjatywach uczestniczyła młodzież odbywając ciekawe lekcje, nie tylko lokalnej, historii.
Taką lekcją była też wizyta w Górze Strękowej (powiat białostocki, gmina Zawady). To tam „w schronie dowodzenia na Górze Strękowej rozerwał się granatem dowódca kpt. Władysław Raginis, dotrzymując honorowej przysięgi, że albo obroni powierzone mu pozycje, albo żywy nie opuści odcinka. Dzień wcześniej na ołtarzu Ojczyzny swoje młode życie złożył por. Stanisław Brykalski – dowódca artylerii. Stało się już tradycją, że w rocznicę walk w sposób szczególny uczcimy pamięć obrońców odcinka „Wizna”, którzy w nierównej walce stawili mężny opór przeważającym siłom XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.” (cyt. wizna1939.eu).
W trakcie uroczystości, która odbyła się 9 września, przy mogile kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego wartę pełnili 18 Pułk Rozpoznawczy z Białegostoku, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP z Osowca-Twierdzy oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Jednostki Strzeleckiej 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego z Wołomina i Jednostki Strzeleckiej 1533 im. por. Ludwika Tulińskiego z Ząbek. Uroczystość rozpoczęła się od mszy polowej, po której przy dźwiękach hymnu narodowego podniesiono flagę państwową na masz. Z okazji 79. rocznicy bitwy pod Wizną odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego. Wystrzelona została salwa honorowa. Jak co roku dla uczczenia pamięci żołnierzy spod Wizny hołd bohaterom oddali hodowcy gołębi pocztowych Ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej, wypuszczając w lot 1000 gołębi.
Kwiaty, wiązanki, znicze na grobie złożyli m.in. posłowie Lech Kołakowski, Bernadeta Krynicka, delegacja Związku Polaków na Litwie (oddział w Wilnie), prezes Związku Polaków na Łotwie, wójt gminy Zawady, reprezentacje szkół, organizacji. Wieniec złożyła też delegacja z powiatu wyszkowskiego - wicestarosta Adam Mróz i uczniowie CEZiU „Kopernik”.
Prezes Dariusz Szymanowski w trakcie uroczystości wspomniał o wydarzeniach roku 1939.
- Niemcy otoczyli schron, żądając poddania się, kapitan oczekiwał, że może nadejdą posiłki z Osowca, z Łomży, poprosił o czas do namysłu. Po jakiś czasie zwolnił swoich żołnierzy ze służby i kiedy wychodził ostatni z nich w schronie rozległ się wybuch granatu. To kapitał rozerwał się, oddał swoje młode życie za ojczyznę - zaznaczył.
Podkreślił, że jego stowarzyszenie stara się powstanie Muzeum Bitwy pod Wizną, na które jak na razie nie ma zgody.
- Będziemy walczyć o to muzeum, nasi bohaterowie zasłużyli na nie - zaznaczył prosząc o wsparcie w stworzeniu tego miejsca goszczących parlamentarzystów.
Wydarzeniu towarzyszył piknik militarny. W jego ramach gościł wyszkowianin, członek Stowarzyszenia Wizna 1939 r. Piotr Karsznia, który podpisywał i ilustrował książki zawierające jego rysunki. Prezentował też swoje prace zamieszczone m.in. na pocztówkach.
Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie „Wizna 1939”, Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, Urząd Gminy w Zawadach. Partnerzy wydarzenia: Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu Twierdzy, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, hodowcy gołębi pocztowych Ziemi Łomżyńskiej i Wiskiej.
J.P.


































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta